The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:16 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 21, 2009 11:30 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
nu sunt probleme cu temperaturile joase ata timp cat nu se formeaza condens de la diferentele de temperatura.

am folosit boxe si la -20 de grade

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 4:59 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Valfar scrie:
Valfar scrie:
Mircea, mai sunt pe stoc kit -uri pentru HP-12S? Si la ce pret.

Intreb numai asa, ca idee, preventiv... Ca cine stie ce tampenii imi mai rezerva viitorul.


Mai sunt? Am ramas fara...


Se poate verifica acum? Mai e concediu? Multumesc.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 05, 2010 5:17 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
kiuri de reparatie doar din 15 Ianuarie

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 11, 2010 4:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Dupa cum arata, bobina s-a ars din cauza distorsiunilor, puterii prea mari sau de la amandoua?

Imagine
Imagine

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Mie Ian 13, 2010 9:50 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 2:46 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
[quote="Valfar"]Dupa cum arata, bobina s-a ars din cauza distorsiunilor, puterii prea mare sau de la amandoua?

Distorsiuni, fara discutie....

Daca era din cauza puterii...era sparta bobina....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 2:48 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Cum arata o bobina sparta? Nu am nici un reper...

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 3:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Valfar scrie:
Cum arata o bobina sparta? Nu am nici un reper...


pai in cazul tau dupa cum se vede in poza s-a incalzit bobina si s-a ars sarma de cupru-al sau ce-o fi...pentru ca ai bagat curent continuu(distoriuni)

Daca ai fi lucrat cu amplif de putere mult mai mare, distosiuni nu erau, la putere mare...ce se putea intampla e ca amplificatorul "sa se joace" cu membrana in voie, ducand-o la limitele mecanice...sau chiar peste.
Un exemplu de putere prea mare aplicata unui difuzor este acela care la bass, se aude cum loveste (de fapt se aud pocnituri) bobina in backplate(in metalul din spatele magnetului) ducand la distrugerea lui mecanica nicidecum prin incazire cum e cazul tau.
Sper ca am fost destul de clar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 4:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
De la caz la caz se poate intampla fix scenariul invers. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 4:20 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Atunci sa inteleg ca intr-un difuzor se poate baga atata putere (putere curata) pana cand el loveste in backplate? Aceea e limita lui? Ala e de fapt Xmech? De la putere prea mare nu se poate arde bobina, doar de la distorsiuni aka curent continuu?

Daca e asa, atunci e cristal de clar; "noroc" ca le-am ars ca asa am inteles si eu.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 4:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Nu neaaparat. Am vazut si difuzoare care au cursa foarte mica (vorbesc de woofere). Si mai e cazul difuzoarelor de medii, sau daca filtrezi un difuzor la 100-120hz. Greu de crezut ca ala va atinge xmech inainte de a-l arde.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 7:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
jORDy scrie:
Nu neaaparat. Am vazut si difuzoare care au cursa foarte mica (vorbesc de woofere). Si mai e cazul difuzoarelor de medii, sau daca filtrezi un difuzor la 100-120hz. Greu de crezut ca ala va atinge xmech inainte de a-l arde.


Adevarat. e valabil doar pentru difuzoare unde membrana se misca...(adica e valabil la subwofere/fulrange) cum e si in cazul tau


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 7:26 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
din cate stiu un difuzor se poate arde si fara sa atinga back plate-ul: bobina iese din campul magnetic si atunci se incalzeste excesiv pe spirele din margini, in final rezultand intreruperea bobinei. Distorsiuni? Nu. Lovitura mecanica? Nu.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 7:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 27, 2009 3:13 pm
Mesaje: 137
Localitate: Oltenita/Bucuresti
stefanev scrie:
din cate stiu un difuzor se poate arde si fara sa atinga back plate-ul: bobina iese din campul magnetic si atunci se incalzeste excesiv pe spirele din margini, in final rezultand intreruperea bobinei. Distorsiuni? Nu. Lovitura mecanica? Nu.

Chestia asta chiar nu o stiam, inseamna ca dasta e bine sa nu depasesti x-maxul la un dif... :roll:
Dar ca fenomen fizic din ce cauza se intampla incalzirea excesiva a spirelor din margini?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 8:35 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
stefanev scrie:
din cate stiu un difuzor se poate arde si fara sa atinga back plate-ul: bobina iese din campul magnetic si atunci se incalzeste excesiv pe spirele din margini, in final rezultand intreruperea bobinei. Distorsiuni? Nu. Lovitura mecanica? Nu.


Si cum reuesti tu sa duci un dif cu excursia in afara campului magnetic intr-un sens ----sa zicem nu inspre backplate unde s-ar distruge, fara sa ii bagi curent continuu(distorsiuni);
daca ar fi alternativ....mebrana ar oscila in jurul punctului de mijloc al campului magnetic, in functie de frecventa, ... si nu ar fi o problema... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 12, 2010 10:27 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
eu cred ca nu este neaparat o regula ca atunci cand dai putere prea mare decat este proiectat fara distorsiuni sa loveasca direct in backplate, ba din potriva, ar trebui sa reziste si la dublul puterii RMS. Ma uit totusi ca bobina e arsa in partea dinspre dust cap si totusi sa nu fie avariata marginea din partea cealalta (inseamna ca nu a deloc sau semnificativ backplate-ul), iar asta ar da dreptate celor care au spus ca distorsiunile au omorat difuzorul.
Exista multe variante si difera de la caz la caz... poate difuzorul are cursa mai mica, nu a ajuns sa loveasca in backplate, insa bobina sa se fi ars din cauza puterii prea mari (conductor diametru mic).


Citat:
Chestia asta chiar nu o stiam, inseamna ca dasta e bine sa nu depasesti x-maxul la un dif...
Dar ca fenomen fizic din ce cauza se intampla incalzirea excesiva a spirelor din margini?

Nu e recomandat la niciun difuzor sa depasesti x-max-ul, sa nu mai vb de x-mech.
Este posibil ca sa se arda, deoarece campul magnetic este concentrat in intrefier, si odata ce bobina este in afara campului se incalzeste mai mult, racirea nu mai face fatza ... si de aici pot rezulta problemele.

Daca va mai aduceti aminte de testul cu SD-urile cand a ars DNA cu flo si adircf 2 SD-uri in horn, nu se auzea limitare mecanica, dar totusi au murit difuzoarele de la putere prea mare.

Deci: care mai sunt parerile? Distorsiuni, limitare mecanica, defect de fabricatie, etc :lol:

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Ultima oară modificat de Stefan Luchian pe Mar Ian 12, 2010 10:40 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România