The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:16 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum se repara un difuzor, folosind kitul de reparatie.
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 7:47 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 1

Se taie membrana .

Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 7:52 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 2

Se taie suspensia.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 7:54 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 3

Se dezlipesc firele leonice.

Imagine


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Lun Aug 14, 2006 8:06 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:00 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 4

Se scoate membrana, avand grija sa nu ramana resturi sau gunoaie in intrefier.

In cazul nostru, difuzorul reparat inca mai functiona, dar nu mai avea multe zile. Bobina are semne de supraincalzire ( a functionat la peste 200 grade Celsius ) si este julita prin anumite locuri. Acesta stare ne arata ca difuzorul a lucrat mult timp in regim impropriu, cu foarte multe distorsiuni provenite din amplificator.

Se vede ca articulatia este peticita, acest lucru demonstrand la ce stresuri mecanice a fost supus. Acest tip de suspensie este unul dintre cele mai bune, dar are limite.

Imagine

Imagine


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Lun Aug 14, 2006 8:07 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:05 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 5

Dupa ce scoatem membrana, facem o scurta inspectie a sasiului.
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:10 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 6

Se acopera intrefierul cu mai multe straturi de banda adeziva.
Rostul acestei opratiuni este de a impiedica intrarea in intrefier a resturilor de adeziv sau gunoaielor ce vor rezulta din procesul de curatare a adezivului vechi.

ATENTIE !!!
Nu ignorati aceasta etapa. Orice rest de adeziv cazut in intrefier, nu va mai putea fi scos, iar difuzorul va trebui aruncat.



Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:18 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 7 - Curatarea sasiului.

Dupa multa munca, cu atentie si consecventa, se reuseste curatarea sasiului.
Operatiunea este destul de grea. Poate dura si o ora, in functie de sculele cu care se curata.

Se poate folosi un ciocanel pentru a se bate in adezivul ce tine resturile de membrana. Operatiune trebuie facuta cu rabdare si fara a lovi cu prea multa forta. In cel mai fericit caz, adezivul se desprinde in bucati.
Acolo unde nu se desprinde, trebuie utilizata o surubelnita mai sanatoasa, eventual folosita pe post de dalta.

Incercati sa nu zgariati sasiul !

Imagine


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Lun Aug 14, 2006 8:23 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:22 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Folosind un chibrit sau o scobitoare din lemn ( spatula pentru inghetata, etc )
se curata intrefierul de praf si eventualele mizerii.

Se poate folosi si un betisor de curat urechile, imbibat in acetona sau alcool industrial. Betisoarele de ureche se aplatizeaza, in caz contrar riscand sa pierdem vata prin intrefier.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:27 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 8

Se scoate noua membrana din cutie si se introduce in sasiu pentru a vedea care sunt limitele . Atentie sa nu zgariati bobina !

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:34 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 9 - Aplicarea adezivului pe membrana si sasiu.

Aceasta operatiune este cruciala, de ea depinzand esecul sau reusita reparatiei.

Adezivul care vine in pachetul ce contine kitul de reparatie necesita un timp de reactie cu aerul.
Trebuie aplicat si lasat cam 1 ~ 2 minute fara a fi atins.

Se aplica un strat continuu, nici prea mult dar nici sa lipseasca pe unele portiuni. Este bine ca cineva sa va ajute, rotind usor sasiul si membrana, in timp ce dumneavoastra presati usor tubul de adeziv.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:52 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 10 - Introducerea membranei in sasiu.

Cu grija si cu mare atentie, se introduce membrana in sasiu.

Imagine

Se verifica ( in prealabil ) ca firele leonice sa se alinieze in dreptul bornelor, inainte ca zonele unde avem aplicat adezivul sa se atinga.

Imagine

Imagine

Se introduc lamelele de centraj.
Aceste lamele sunt dintr-un material plastic ( polietilena ) si sunt incluse in kitul de reparatie.
In prima faza, se introduc doar 4 lamele, pozitionate la 90 grade una de cealalta.
Dupa ce zonele cu adeziv fac contact, se urmareste ca membrana sa se stabilizeze intr-o pozitie de echilibru.

Suspensia ( spiderul ) trebuie sa fie paralela cu magnetul.
Dupa ce suntem siguri ca membrana nu este stramba iar suspensia s-a asezat in pozitie corecta, presam usor zonele destinate a fi lipite .

Dupa aceea, dar nu mai mult de doua minute, se introduc inca 4 lamele de centraj. Acestea o sa intre putin fortat. Important este sa le introducem in asa fel incat sa nu fortam membrana pe verticala.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 8:59 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 11 - Lipirea articulatiei

Dupa 8 ore ( ideal ar fi dupa 24 ore ) se lipeste si articulatia .

Este bine ca rila sa nu fie lipita odata cu suspensia ( spiderul ), deoarece adezivul lucreaza si pot apare anumite tensiuni in membrana.
De aceea, pentru rezultate cat mai bune, este de preferat a se mari timpul de lucru, facand lipirea in mai multe etape.

In tot acest timp, lamelele de centraj raman pe pozitie.


Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 9:10 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 12 - Lipirea elementelor de etansare

Se aplica adeziv pe cele 8 sectiuni si se lasa timp de doua minute la uscat.

In timpul acesta, se lipeste articulatia.
O parte din adeziv, va iesi in afara, dupa ce articulatia este presata pe sasiul metalic. Imediat se mai aplica un contur suplimentar, jumate pe sasiu , jumate pe articulatie. Se respecta aceleasi reguli de aplicare, adica un strat nici prea gros, nici prea subtire, dar aplicat uniform.

Imagine

Dupa ce s-a terminat aplicarea adezivului, se lipesc cele 8 sectiuni, avand grija ca lacasurile pentru suruburi sa se alinieze cu gaurile din sasiu.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 9:20 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 13 - Se pune o placa ( o bucata de PAL, placaj, sau alt material mai gros ) peste difuzor. Peste aceasta placa, se pun niste greutati, sau un alt difuzor greu. In orice caz, presiunea sa fie in jurul a 10 ~ 15kg, dar sa nu depaseasca aceasta greutate.

ATENTIE ! - Difuzorul nu trebuie intors cu fata in jos.

Aceasta intoarcere ar putea produce descentrari ale membranei. Nu uitati ca articulatia inca nu este lipita, adezivul necesitand un timp mai lung pentru intarire. Eu va recomand sa il lasati la intarit, cel putin 24 de ore. Daca va grabiti , merge si dupa 8 ore, dar nu este foarte indicat.

Scoateti lamelele de centraj si verificati ca difuzorul sa aiba o cursa libera, fara sa frece sau sa agate. Verificarea mobilitatii se va face fara a apasa dintr-o parte. Apasarea se face numai pe verticala.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 14, 2006 10:25 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pasul 14 - Se lipesc firele leonice.

In prealabil, folosindu-se o pompa de cositor, se curata terminalele de resturile de cositor. Se introduc firele lonice prin gauri si se lipesc cu atentie.
Atentie la lipiturile reci.

La iesirea din lipitura, se aplica putin adeziv ( acelasi ca la membrana ) .
Nu apare in imagini, dar este foarte util, pentru ca previne ruperea firelor si le prelungeste viata.

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România