The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:39 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 8:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Cred ca faza cu puterea se aplica de la 1 la 10 W si de la 10 la 100 W ca intre 100 si 1000 mi se pare o diferenta foarte mare.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 8:31 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
asta e..e diferenta mare dar asa este.....

tocmai asta e cu puterile mari... in spatiu se aud mai tare dar la o persoana i se pare ca puterea creste nu ff mult....

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 9:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
in cazul asta inseamna ca la nivele mari de puteri urechea devine mai sensibila la marirea puterii pt ca sinceri sa fim... este foarte sesizabila diferentza dintre 500W si 1000W
poate aici m-au indus pe mine in errroare proportiile
exact ca mai sus de 10x fatza de 10W e ceva si de 10x fatza de 100W e altceva chiar daca .... inseamna dublarea nivelului pt urechea noastra

cred ca ar fi un roman de discutat pe tema asta si nu s-ar termina :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 9:24 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
diferenta dintre 500W si 1000W este f subtila

pe tine te induc in eroare distorsiunile f slabe dar vizibile pe oscilorscop care apar spre capatul amplificatorului de 500W

refa testele cu un osciloscop si masoara puterea in timpul in care faci testele sa vezi cat de mica este diferenta audibila :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 9:25 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
urechea umana percepe distorsiunile (pana la un punct) ca o senzatie de presiune sonora mai mare

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 9:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Ar trebui sa discutam despre SPL mai bine decat despre putere...
Pt ca de fapt asta ne intereseaza, iar functia de transfer P => SPL nu e tocmai liniara cand difurile sunt impinse la limita.

Daca dau de graficul in care arata cum creste sensibilitatea la variatii de spl in functie de SPL o sa il postez aici.
Sau poate gasiti voi ceva pe net despre asta.

Oricum se vede si in curbele FM ca distanta nu e constanta intre 2 curbe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 9:51 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
sharky, cuvantul magic in cazul acesta este Power compression :wink:

cu cat se pompeaza putere mai mare cu atat se incalzeste mai tare bobina la difuzor => impedanta mai mare => transfer mai slab de putere de la amplificator => spl mai mic => operatorul incearca sa compenseze pierderea de spl prin cresterea puterii=> 2 variante: 1. se arde difuzorul sau 2 , creste si mai mult rezistenta si asa mai departe, ciclul se reia :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 10:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
da, fenomenele sunt complexe.


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 3:49 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: audio amp
MesajScris: Mar Ian 24, 2006 11:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 22, 2006 6:09 pm
Mesaje: 3
Chestiunea cu x10 este intr'adevar destul de subiectiva.
Cu riscul de a "aluneca" un pic "off topic" putem discuta si despre acest subiect, ca d'aia'i forum, nu?


Observ insa ca vorbiti NUMAI de putere, neluand in calcul si alti parametri ce sunt foarte importanti cand vorbim de amplif'uri audio. Pe langa puterea propriu'zisa exprimata in Watts (sau V*A), pentru a face o evaluare cat de cat obiectiva asupra diferentei intre 2 amp'uri cu puteri diferite, mai trebuie sa luam in calcul si alte aspecte.

Las deoparte S/N, THD... etc, si o sa ma refer doar la 2 lucruri ce mie mi se par ignorate:

- in primul rand impedantza ce amp'ul vrea sa o "vada" la iesire. In mod curent se folosesc 4 sau 8 ohm'i. Desi egale ca putere, in realitate exista diferente destul de mari. Un amp pe 4 ohm'i va lucra in tensiune (V) mai mica si intensitate (A) mai mare decat unul pe 8 ohm'i. Desi produsul celor 2 marimi ar fi in cazul nostru egal (P=U*I), [W=V*A], amp'ul pe 4 ohm'i va fi mai "galagios". Explicatia este faptul ca o bobina dezvolta un camp electromagnetic de intensitate mai mare cand este alimentata cu un curent a carui intensitate este mai mare. Si'atunci, de ce nu se lucreaza numai pe impedante mici? Raspunsul e simplu, componentele (tranzistorii finali, condensatorii, traf'urile... etc) ce lucreaza in curent mare sunt scumpe, necesita o tehnologie de productie mai avansata, sau e nevoie da mai multe etaje... pana la urma chestie de bani!

- o alta caracteristica interesanta ar fi "headroom"ul (imi cer scuze, nu stiu cum s'ar traduce), este vorba de cat de "inert" este un amp, cu alte cuvinte cat de "rapid" amplifica semnalul de intrare. In cazul testului, sa zicem de "laborator", cu un generator de ton, orice amp va amplifica (mai mult sau mai putin) o frecventa. In practica insa, cand ascultam muzica, in general bas'ul (fiind cel mai "infometat" de putere) este discontinuu, ciupit, un amp "lenes", pana se va hotara sa inceapa amplificarea, se va intalni deja cu un nivel mic de semnal (de amplificat).

Neluand in discutie calitatea incintelor acustice (alt subiect inepuizabil), vroiam doar sa punctez faptul ca nu putem vorbi DOAR de putere.

Desi nu cu asta ma ocup, am fost solicitat recent sa repar un amp profesional "Peavey" 2x1200W asa ca am avut ocazia ca la teste sa "dau acele peste cap". Nu pot sa'mi dau seama de cate ori e mai "tare" decat cei 2x150W ai mei de acasa, ce pot insa sa spun e ca nu "am cazut pe spate". Trebuie sa recunosc totusi ca acasa parca nu'mi flutura manecile camasii asa de tare...!!!

Desi nu asta era subiectul initial al discutiei, vroiam sa subliniez inca odata ca puterea in sine nu e singurul parametru ce trebuie "disecat" cand vine vorba de ... "care se aude mai tare".

Toate bune si auditie placuta!
Marius


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 25, 2006 10:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Eu am incercat sa pun accentul pe presiunea sonora nu pe putere..dar vad ca lumea tot cu puterea o tine :D

Si chiar asa...de unde stii tu ca senzatia asta e fix de 2 ori mai tare decat cea de dinainte care era cu 10dB mai slaba (si aici ma refer iar la SPL, nu la puterea vietii)


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 3:50 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 25, 2006 10:57 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Sharky scrie:

Si chiar asa...de unde stii tu ca senzatia asta e fix de 2 ori mai tare decat cea de dinainte care era cu 10dB mai slaba (si aici ma refer iar la SPL, nu la puterea vietii)


mai, asta e o chestie tare subiectiva....

si eu stateam si ma gandeam cum naiba au masurat chestia asta.....

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: x2?
MesajScris: Mie Ian 25, 2006 1:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 22, 2006 6:09 pm
Mesaje: 3
Incepusem interventia anterioara confirmand faptul ca si mie chestia cu x10P=>x2 "fix"mai tare ...mi se pare subiectiva. In plus, n'as vrea sa transformam subiectul intr'o polemica personala.

Spuneam si eu ce am citit prin revistele de specialitate (nu romanesti).

In orice caz, fenomenul este evident, de la un anumit nivel, cresterea puterii nu mai este proportionala cu rezultatul practic, lucru de fapt valabil si in alte domenii cum ar fi spre exemplu puterea unui motor... dar sa nu deviem.

Ar fi interesant sa facem niste teste fiecare, chiar folosind metode oarecum empirice... un microfon, un osciloscop, un generator de ton... etc, si sa revenim cu rezultatele obtinute, chiar daca ele vor fi fost "alterate" de multi factori. Altfel, doar teoretic, sau folosind argumentele altora... nu vom termina niciodata.

Pe mine demult ma batea gandul la un astfel de experiment asa ca, dupa ce termin cu "munca" si ajung acasa ( uf! inca 3 luni) promit sa revin cu rezultatele mele "oficiale"!!!

Intre timp, le astept cu interes pe ale voastre.

Marius
yo4hgx/mm/qrp


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 16, 2006 4:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 16, 2006 4:13 am
Mesaje: 12
Salut pe toata lumea

Dif de bass cu randament 1% ,Pstatie 100W = 1W
Dif inalte cu randament 10% ,Pstatie 10W = 1W

asta asa babeste inseamna ca se aude la fel de tare ( mai sunt si alte probleme dar in mare asta ar fi problema ,sau una di ele)

De obicei randamentul difului de inalte este mai mare .
Dif cu palnie si camera de compresie poate avea randament 20-30%
( teoretic pana la 50% dar.....)

dif Bass +filtru TJ (trece jos ) frecv de taiere 800Hz cu NdB/octava /4ohm
dif inalte+filtru TS ( trece sus) frecv de taiere 800 Hz N dB/octava/4ohm
N poate fi 6 ; 12 ;
800 Hz ales la intamplare , depinde de difuzoarele ce le avem !!!
Cele doua difuzoare plus filtrele trebuie sa aiba acieiasi impedanta Z , in exemlu am pus 4 ohmi
Unde se incruciseaza cele doua pante ale filtrelor TJ si TS vom avea Z=2ohm !!!
acest lucru este periculos ptr tranzistoarele finale !! PUTERE DUBLA la 2 ohmi .
Dar cele doua sisteme se suprapun in in zona de 800Hz cu emnal mai mic , caci filtrul a redus semnalul cu aprox 3 dB ( jumate de putere !!)
Adica in zona unde cele doua sisteme de difuzoare sunt in paralel si absorb putere dubla , filtrele lasa sa treca numai jumatate de putere .
In aceasta zona amndoua difuzoare radiaza frecvente comune .
Acestea se insumeaza si P/2 +P/2 =P deci suna la puterea dorita.

http://www.jblpro.com/pub/manuals/pssdm_1.pdf

am gasit manualul JBL pe alt topic , trebuie citit si inteles .

dB nu este unitate de masura ci RAPORTUL a doua semnale sau nivele sau presiuni sonore , puteri ..

Este si un manual in limba romana tot aicea in " notiuni de electroacustica "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 16, 2006 9:41 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
depinde de ce filtru alegi.
Unul linkwitz riley are -6dB pe fiecare dif la fr de taiere, deci rezulta o caracteristica de frecventa si de impedanta dreapta, daca difurile se insumeaza corect acustic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ce filtru aleg
MesajScris: Joi Mar 16, 2006 11:28 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 16, 2006 4:13 am
Mesaje: 12
Pai , filtrele se aleg in asa fel ca la frecventa de taiere ,... Ft ...aleasa de noi in functie de ce difuzoare avem , sa avem conditia de minus 3 dB in putere sau minus 6 dB in tensiune .
Cu cat mai abrupta este taierea avem o separatie mai buna si zona comuna de radiatie mai ingusta , si poate calitate mai buna .
In zona comuna de radiatii se intampla multe fenomene nedorite...
Noi trebuie sa "reglam" filtrul de separare dupa caracteristica difuzoarelor ce le avem .

Sau luand de bun ce scrie in caracteristicile date de producator , care de obicei sunt niste aberatii comerciale.
Cel mai bine ste sa incerci sa masori .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România