The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:05 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 1:32 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Iceman, cred ca daca ne uitam la urmatoarea afirmatie:
<<Pentru doua cai, recomand urmatoarele raporturi de putere intre bass si inalte %>>
Sebi are dreptate: dintr-o putere x in inaltea intra 20% ( separatie la 3 kHz bineinteles ) si 80% din bas; => din 100 W in inalta intra 20W si in bas 80 W, nu are cum sa intre tot 100W, ca daca ar intra ar insemna ca dupa 3000 Hz nu ar mai fi nimik.
Sper ca nu am inteles gresit ceea ce ai zis tu.

Acuma mesajul meu e valabil si pt Sebi, deci dintr-o putere x, in inalta intra cam 20% => 1/5 din puterea totala ( asta in cazul in care nu exista nici o pierdere pe traseu ), deci trebuie sa folosesti un bas de 5 ori mai mare ca inalta ( ca putere ).


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 10:12 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
deci revin cu aceeasi afirmatie
un tweeter de 30W cu un Lpad de 5-6dB se poate pune pe o incinta care are un difuzor de bas de 600W care da si puterea boxei
boxa va fi de 600
daca cei 600 de vati ar fi doar 80%din puterea boxei ar rezulta o boxa cu duf de 600 pe bass sa fie de 750W... ceea ce nu este corect
sper ca m-am facut inteles

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 12:13 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
oricum... sa avem in vedere ca suntem oameni...
deci in cazul in care te incadrezi in aceasta specie, nu vei baga 2x600W in casa in nici un caz
deci nu vei arde niciodata in casa un tweeter de 30W
iar in cazul sonorizarilor se folosesc incinte satelit si basi
si daca pe un satelit intra de 200Hz in sus deja o incinta pe 2 cai cu difuzor de 150W si tweeter de 30W se poate incarca cu 300W
pt ca difuzorul suporta electric iar solicitarea mecanica este foarte mica in comparatie cu o incinta pe care intra tot spectrul de frecventze audio :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 2:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
ICEMAN am inteles perfect ceea ce vrei tu sa zici in legatura cu satelitii, acelasi lucru il stiu si eu...
In legatura cu inalta sunt de acord cu ceea ce zici tu, eu n-am zis ca nu se poate folosi tweeter de 30 W in incinte de putere mare; sigur ca se poti folosi, ca daca inalta are sensibilitatea de 105 dB si basul de vre-o 96 dB normal ca pui un L-Pad de 9 dB si atunci puterea suportata de inalta creste cu 2^3 => de 8 ori => 240 W in loc de 30 W => poti folosi inalta respectiva la un sistem de 600 W fara probleme.

Totusi eu imi mentin parerea cu 80% sub 3kHz si 20 % peste 3kHz din 100% putere.
Oricum, eu astept si parerea lui DNA si Nexus; inteleg la ce te referi tu dar dupa cum a fost scris acolo eu asta inteleg, sincer mi se pare mai logic ceea ce spui tu, dar eu vreau si parerea celor "mari"...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 3:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 05, 2006 11:55 am
Mesaje: 189
Localitate: BN / CJ
Citat:
... sigur ca se poti folosi, ca daca inalta are sensibilitatea de 105 dB si basul de vre-o 96 dB normal ca pui un L-Pad de 9 dB si atunci puterea suportata de inalta creste cu 2^3 => de 8 ori => ...

nu am inteles de ce creste cu 2^3!?
ce formula este?
mersi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 4:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Pai un exemplu:
Avem o putere X
Daca vrei sa cresti SPL cu 3 dB este nevoie o dublare a puterii: 2*x
Daca vrei sa-l cresti cu 6 dB este nevoie de o putere de 2*2 = 4 = 2^2 ori = 4*X
Daca vrei sa-l cresti cu 9 dB este nevoie de o putere de 2*2*2 = 8= 2^3 ori =8*X
In cazurile de mai sus puterea ce intra pe difuzor va vi de 2,4 respectiv 8 ori mai mare decat cea initiala.

In cazul in care vrei sa scazi din SPL atunci folosesti tot formulele de mai sus, numai ca daca reduci SPL-ul cu 3 dB, puterea suportata de difuzor este dublata: sa zicem ca ai un dif ce suporta X W
Daca vrei sa reduciSPL-ul cu 3 dB => difuzorul suporta o putere de 2 ori mai mare => 2*X
Daca vrei sa-l reduci cu 6 dB => difuzorul suporta o putere mai mare de 2*2 ori => o putere de 4 ori mai mare decat cea in cazul initial => 4*X
La fel este pt 9 dB numai ca puterea suportata este de 9 ori mai mare ( 2^3 sau 2 la puterea a 3 ) = 9*X

In cazul nostru, la un tweeter de 30 W, daca folosim atenuarile vom putea folosi tweeter-ul cu o putere de 2, 4 respectiv 8 ori mai mare decat a lui:60, 120, 240 W.

Daca mai ai vre-o nalamurie in legatura cu ceea ce am scris mai sus sa-mi spui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 8:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 05, 2006 11:55 am
Mesaje: 189
Localitate: BN / CJ
thanks thaks
am inteles
:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 9:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
ICEMAN eu TE CRED ca poti folosi un tweeter de 30W la o incinta de 600W.
Deci daca raportul ala 80/20 inseamna ca 80% din putere merge pe bas si 20% pe inalte, atunci totul mi-e foarte clar.

Eram derutat, credeam ca 80/20 este de fapt o fractie. Mai ales ca nexus zicea Pentru doua cai, recomand urmatoarele raporturi de putere intre bass si inalte %. Si imediat mio zburat gandul la rapoarte, si rapoarte = fractii. Mai ales ca 80/20 seamna c o fractie nu?? :lol: :lol:

Era mai bine daca scria 80%/20%, ca sa nu existe confuzii.

Sper ca nu am suparat pe cineva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 11:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Sebi scrie:

Eram derutat, credeam ca 80/20 este de fapt o fractie. Mai ales ca nexus zicea Pentru doua cai, recomand urmatoarele raporturi de putere intre bass si inalte %. Si imediat mio zburat gandul la rapoarte, si rapoarte = fractii. Mai ales ca 80/20 seamna c o fractie nu?? :lol: :lol:

Era mai bine daca scria 80%/20%, ca sa nu existe confuzii.


Pai 80%/20% = 80/20 :)


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 07, 2009 10:23 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 08, 2006 7:50 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
sebi... important era sa intelegi ce se intampla
oricum acel tabel este destul de generos
daca o sa alegi tweeterul dupa acele proportii nu o sa il arzi niciodata :lol: ... cu conditia sa nu introduci distorsiuni pe el :wink:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 08, 2006 11:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Apropo de distorsiuni ( stiu ca este off-topic ) dar de ce au cei mai multi tineri tendinta sa asculte cu distorsiuni de peste 1% ? AM venit aseara de la un chef unde au fost distorsiuni de 10%-15% efectiv basul parca nici nu mai era, ata de spart suna.
Pentru educarea multimii propun o solutie care la mine a dat efecte roditoare care are legatura cu filtrele: daca se folosesc becuri pt protectia inaltelor din moment ce dai cu distorsiuni sau daca statia este proasta becurile se aprind; daca ma mai duceam la cineva cu boxele si punea pe un sparci de statie ii ziceam sa nu dea pana se aprind becurile ca altfel imi arde inalta si o pateste si cu statia, si cum multi nu prea au habar de asa ceva m-au ascultat; din pacate acuma tot cu distorsiuni asculta, dar sunt de parere ca boxele mele suna cel mai bine dintre toat pe care le-au auzit pana acum.
Daca e vre-o problema cu off-topicul de aici va rog sa-l mutati la diverse sau sa-l stergeti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 19, 2006 11:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 06, 2005 6:56 pm
Mesaje: 150
Localitate: Bucuresti sau Pitesti?
Poate ca tu iti dai seama de distorsiuni pentru ca ai niste boxe foarte bune, dar saracii aia cum sa stie cum ar trebui sa sune o boxa fara distorsiuni cand toata ziua asculta manele pe un difuzoare de 3,45 lei bucata.

_________________
Nu stiu dar nici nu mi-e frica sa imi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 19, 2006 11:10 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
la manele nu poti sa-ti dai seama, majoritatea sunt inregistrate atat de prost, si in niste studiouri atat de infecte incat nu poti sa ai pretentii nici de la ascultatori.

in privinta distorsiunilor la chefuri, va spun eu ca sunt invers proportionale cu , concentratia de sange din alcool :twisted:

plus faptul ca majoritatea vor neaparat sa vada butonul de volum la maxim.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 20, 2006 7:41 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Hai sa-ti mai zic ceva: cand asculti manele asculti distorsiuni forte mult, si aia cum zice nexus: din studio se inregistreaza cu distorsiuni...
Eu ascult mult Tiesto, ATB si multe piese cu inaltele un pic mai accentuate fata de restul si pot sa-ti zic ca e un feeling foarte deranjant pentru mine senzatia de inalte in blana pe care o provoaca distorsiunile, daramite sa zic si de bas cand il auzi "spart",se aude ca naiba din ;punctul meu de vedere.

Daca vrei sa asculti ceva bun de la Tiesto iti recomand albumul Parade of the athletes, care suna bine, dar pacat ca si el e inregistrat nasol, limitat la -0.1 dB. Un album inregistrat bine pe care l-am auzit este ultimul de la Benassi Bros, care are varful maxim la -6 dB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 20, 2006 8:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
din start precizez cas antimanelist
dar am cate ceva de zis
de ex nu toate manele se aud prost .. din contra .. unele suna surprinzator de bine si ce am mai observat eu este ca basul de pe manele se aude mai fain pe boxe pro :lol:

care este ultimul album al lui bennasi ? best of sau ceva selectii din albumele phobia si pumphonia?
ma deranjeaza un pic melodiile lui ca au volumu general mai ridicat decat la alte melodii :roll: .. si daca nu esti atent poate sati intre ampliful in clip ceea ce nu este bine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România