The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:56 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dictionar de termeni
MesajScris: Dum Iul 02, 2006 4:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 2:32 pm
Mesaje: 2
Intrucat sunt novice in acest domeniu am deschis acest topic, in care va rog sa-mi explicati si mie si nu numai ce inseamna uni termeni.
Poate suna stupid pt. voi dar trebuie sa aflu si eu odata si odata ce inseamna. :D
De exemplu care e diferenta dintre woofer si subwoofer (am vazut ca pe unele site-uri nu sunt in aceeasi categorie), ce inseamna fullrange, bandbass, subbass, ce sunt drivere-le, horn-urile.
Vreau sa ma apuc si eu sa-mi fac 2 boxe pt. camera, insa inainte de asta as vrea sa aflu mai multe din domeniul audio.
Sper sa aveti rabdare sa dati niste raspunsuri pt. incepatori. :)
Am cautat alt topic asemanator si nu am gasit nimic.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 02, 2006 4:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Pai:
fullrange: boxa care poate reproducea aproape tot spectrul de frecvente...
ex:o boxa fullrange poate avea urmatorul raspuns: 50-18000 Hzl a -3dB, dau chiar si 55-17000 kHz la -3 dB...
bandpass: bandpass e un model de subwoofer...vezi poza pt un exemplu de astfel de incinta:
Imagine
prima boxa este un bandpass de ordinul 4, iar cea de-a doua este un bandpass de ordinul 6
subbas partea aceea de frecvente joase situate sub 60 Hz este denumita subbas...acesta este redat de subwoofere...
pt mai multe detalii cauta pe net programul WinISD si citeste tot help-ul acelui program, vei afla destul de multe :wink:
bafta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 02, 2006 7:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
woofer.ul este un difuzor specializat pt fullrange si sateliti(incinte care nu redau frecventele joase.. pt acesta fiind nevoie de subwoofere). Unele woofere nu redau eficient frecventele joase si nu sunt recomandate pt subwoofere

difuzoarele tip subwoofer se folosesc in incinte care redau doar frecventele joase. aceste difuzoare nu urca prea bine in frecventa si nu se folosesc in sateliti sau fullrange


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 03, 2006 4:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
FIXVID scrie:
Unele woofere nu redau eficient frecventele joase si nu sunt recomandate pt subwoofere

In afara de HP15W care este recomandat si pt. subwoofer :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 03, 2006 7:50 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
Don scrie:
FIXVID scrie:
Unele woofere nu redau eficient frecventele joase si nu sunt recomandate pt subwoofere

In afara de HP15W care este recomandat si pt. subwoofer :wink:



pe xxxx e recomandat ala pt sub..ca merge si ca sub la putere mica/foarte mica e alta poveste...dar el e facut ca un woofer, deci cam peste 50hz in cazul acesta

Citat:
Woofer is the term for a loudspeaker driver that is designed to produce low-frequency sounds, typically from around 40 Hertz up to a few hundred Hertz. The name, derived from one of the words for a dog's bark, contrasts with the name used for speakers designed to reproduce high-frequency sounds, tweeters.


http://en.wikipedia.org/wiki/Woofer
aici daca stii putina engreza gasesti orice definitii vrei tu din orice domeniu

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 05, 2006 3:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Pai si Nexus construieste sub-uri cu HP15-W....vrei sa zici ca el greseste aici?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 05, 2006 7:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
face ca iese ieftin ... un dif specializat in bas este mult mai scump si nu toti isi permit sa deie atatia bani pt un subwoofer


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 05, 2006 1:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Un difuzor de 15" bun pt subwoofer este C15-600EL si C15-400B, care in comparatie cu hp-15W costa dublu/triplu...
totusi HP-18W este o alegerea destul de buna pt subwoofer daca marimea nu conteaza...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 05, 2006 1:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
HP-18W este un difuzor cu un raport pret/performanta extraordinar

suna extrem de bine si are o rezistenta foarte buna la overload

un boxa dotata cu hp-18W se bate de la egal la egal cu boxe de firma de pana la 8-900 de euro

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 06, 2006 2:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 2:32 pm
Mesaje: 2
Multumesc pt explicatii, am mai priceput si eu cate ceva. :)
Tot mai am cateva intrebari daca aveti rabdare sa-mi explicati babeste ca sa pricep si eu.
Horn-urile si tweetere-le nu sunt tot cam acelasi lucru? Si de asemenea ce sunt driverele astea?
Am vazut pe site, http://www.poweraudio.ro/P-audio/compdrivers1.htm , "Drivere cu horn inclus" adica diferenta dintre horn si tweeter este acela ca horn-urile au driver inclus, sau ele sunt incluse in drivere?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 06, 2006 2:50 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
driverele livrate cu tot cu horn, fac parte dintr-o categorie mai simpla

ele sunt defapt niste tweetere mai avansate putin, dar care trebuie taiate destul de sus

Driverele separate de horn, sunt mult mai avansate, mult mai puternice, pot cobora mai jos, si se folosesc impreuna cu diferite hornuri pentru a se controla dispersia inaltelor .

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România