The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:00 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 11:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Pentru ce am eu nevoie si pentru ca nu am cine sa imi construiasca incintele , mi-a propus un simplu bass reflex!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 7:53 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Poate ca la nivelul pe care ti l-ai propus si un proiect BR este prea mult ...
De obicei se pleaca de la buget , amplificatoare , procesare , depozitare / manipulare / transport , configuratii minime / maxime in functie de evenimentul sonorizat etc si ulterior afli necesarul .
Dupa terminarea simularii financiare poti sa afli exact cat te poti intinde si apoi soliciti consultanta cu privire la ce tip de incinte iti sunt necesare si cu cate asemenea incinte te incadrezi in cascaval .
Tu ai inceput cu potcoavele cailor , pana la caruta , bici , hamuri si nutret pentru cai mai ai destul .
Pentru o sonorizare de calitate , ai avea nevoie de 8 incinte 24" Turbosound , amplificatoare si procesare de exceptie ... pe bani adevarati .
Nu uita : orice numar imultit cu zero este egal cu zero .
Sper ca pricepi :) .
Deja ma bucur ca nu am apucat sa-ti prezint proiectul meu , faceai depresie garantat , la ce probleme ai cu realizarea fizica a incintelor ... deja ai mare noroc cu DNA , ca te scapa de necaz .
Nu uita , genul asta de subwoofer nu se potriveste sub nicio forma cu incinte rapide adica un sistem de gen 24" + 2x12" + 2" nu va suna bine .
Nu are cum !
De altfel " tampitii " aia de la Turbosound nu degeaba au ales varianta horn ...
OK , e suficient pentru astazi , nu mai vars din casa .
Te descurci tu cumva ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 9:43 am 
stan eugen scrie:
a facut cineva un subwoofer cu pd2450....?
aveti vreo idee de incinta pt home?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 9:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Stai linistit Victor! Esti prea arogant . Nici nu ma cunosti si vorbesti! Nu se pune problema de bani pentru procesare si altele. Asa ca fi relax! Ca sa iti dau un raspuns ....am aparatura hifi care costa cat 2 apartamente! aSA CA ......
-Eu am cerut un ajutor pentru 2 cutii si nimic mai mult! Dar vad ca tu te crezi peste toti. Nu esti....si nici nu vei vi cu un asemenea comportament!
-Ai si tupeu mult! Depresie fac, cand vad aroganta ta de 2 lei. Ti-ai dat cu firma in cap! Si ma scapat DAN, vai de capul tau!
-De aici am inteles cu cine am dea face!
-Apropo ....proiectul lui Dan nu este un simplu bass reflex....Intreabal pe el si gata!
-Tu ai impresia ca le sti pe toate, dar nu le sti! Si da orice inmultit cu zero este zero! Cred ca te-ai prins!

-Ps: e mai bine sa faci pe prostul sa vezi cu cine ai dea face. Iar tu ai aratat cine esti! ( Chiar nu aveam nevoie de proiectul tau. Era doar pentru curiozitatea mea si a unor colegi daca faci acel proiect. Pentru ca mi sa spus ca esti AROGANT SI SICTIRIT.
-Sa fi om e lucru mare! Si asta nu tine de cata scoala ai, si de cati bani ai!

-Ionut acest difuzor PD 2450 merge in subwoofer pentru Home! Am ascultat asa ceva , si bine procesat ti se taie respiratia!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:07 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Mda , ai dreptate si iti recomand sa nu te schimbi , sa ramai asa , cu parerea asta .
Te reprezinta :) !
Iti urez succes , eu imi vad de ale mele .
Incerca sa nu ma jignesti , nu intra in marea masa acelor care au fugit din Romania , dar cand calca pe grebla isi aduc aminte de saracie .
Nu uita , cu cat urci mai sus , cu atat cazi mai de sus .
Te astept aici , pe pamant .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:12 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Laso balta si nu mai fi deasupra tuturor! Nu ai tu treaba cu cine ce face!
-Cat despre jigniri....tu mai jignit pe mine fara sa ma cunosti! Cum ai auzit de DAN ai luat foc!


-Ma rog si din cauza unor aroganti ca tine tara este unde este!
-Orice discutie cu tine se termina aici!
-Orice disacutie constructiva este bine venita!
Ps: Am uitat ca unii sau nascut, invatati si initiati in tot ce inseama PA. Si apropo......eu nu sunt sus asa ca nu am de unde sa cad! I las pe alti sa cada din aroganta lor si sa vina printre oamenii de rand!
-EU SUNT PE PAMANT. PENTRU MINE TOTI OAMENII SUNT LA FEL INDIFERENT DE CONDITIA LOR SOCIALA! IAR DACA MI SE CERE AJUTOR SI POT , O FAC CU MARE PLACERE!

-Tu nu sti ce inseamna RESPECT! Nu conteaza , daca ai bani sau nu, nu conteaza daca ai scoala sau nu, conteaza sa fi om.
Azi poti fi sus , iar maine sa fii nimeni!


Ultima oară modificat de Vasile Nicolaie pe Vin Mar 20, 2015 10:27 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:27 am 
Vasile Nicolaie scrie:
-Ionut acest difuzor PD 2450 merge in subwoofer pentru Home! Am ascultat asa ceva , si bine procesat ti se taie respiratia!


Asta s-a inteles din prima postare si asta am dorit sa re-amintesc celor implicati in discutie.
Daca nu vrei sa te complici cu un tapped horn, solutia bass reflex este suficient de buna pentru casa. Cu fratele mai mic PD1850 am ales solutia de la Danley, TH118.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Ionut daca citeai cu atentie, vedeai ca eu nu am nevoie de bass reflex pentru casa! Pentru casa am subwoofere!

-Pe mine basii ma intereseaza sai folosesc pentru sonorizari! Dar vad ca brusc nu mai este bun basu reflex, desi la majoritatea sonorizarilor vad bass reflex.
-Proiectul de la Turbosound nu il fac , pentru ca eu nu ma cred ca le stiu pe toate......si nu stiu sa il fac! Decat sa fac ceva de carpeala mai bine nu fac!

-De aceea am cerut ajutor pentru un proiect, putin mai usor de construit!

-I multumesc lui Mircea pentru ajutor , mi-a dat proiectul celor de la Turbosound, Lui DAN (DNA) care a avut amabilitatea sa piarda timp facandu-mi un proiect, multumesc si altor colegi care mau ajutat sa inteleg unele lucruri! I multumesc si lui Victor pentru timpul pierdut!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:47 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Vasile , te rog respectuos sa imi dovedesti unde si cand te-am jignit .
Nu de alta , dar sa am grija ca pe viitor sa nu se mai intample .
Eu nu iau foc prea usor , Dan imi este prieten de foaaaaarte multi ani , asa ca nu e cazul sa dezvolti un scenariu despre cine stie ce minune iti va trece prin cap .
Eu vad proiectele de electroacustica ca pe o provocare intelectuala , nu ca pe o batalie economica sau de alta natura , eu nu concurez cu nimeni , fac totul din placere , pentru ca sunt pasionat de acest domeniu !
Faptul ca ai o atitudine exagerat de dusmanoasa ar trebui sa fie determinata de ceva , cu siguranta .
Astept punctul tau de vedere si precizez tuturor ca eu nu am interese economice sau de alta natura .
Am din ce trai , la nivel cel putin indestulator , asta ca sa nu-i jignesc pe unii care nu au avut sansa mea in viata .
Nu este cazul sa-ti ceri scuze pentru timpul alocat proiectului cu 24" , promit sa-l termin cand nu voi mai fi presat de problemele zilnice .
De fapt e cam gata , dar trebuie finisat , nu-mi place group delay-ul si evident phase delay-ul la frecvente sub 30 Hz , devine total inacceptabil pentru mine , chiar daca multi altii s-ar declara multumiti .
Probabil ca este necesar un subsonic 48 dB / 27 Hz , realizabil doar cu DSP .
Eu totusi doresc o incinta care sa nu aiba nevoie de procesor DSP , ci de un simplu crossover .
Drept comparatie am luat Turbosound-ul care nu coboara asa jos , dar are intazierea mult mai mica .
Pana la urma , 24" este subwoofer , ce naiba !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 10:57 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
P Victor scrie:
Poate ca la nivelul pe care ti l-ai propus si un proiect BR este prea mult ...
De obicei se pleaca de la buget , amplificatoare , procesare , depozitare / manipulare / transport , configuratii minime / maxime in functie de evenimentul sonorizat etc si ulterior afli necesarul .
Dupa terminarea simularii financiare poti sa afli exact cat te poti intinde si apoi soliciti consultanta cu privire la ce tip de incinte iti sunt necesare si cu cate asemenea incinte te incadrezi in cascaval .
Tu ai inceput cu potcoavele cailor , pana la caruta , bici , hamuri si nutret pentru cai mai ai destul .
Pentru o sonorizare de calitate , ai avea nevoie de 8 incinte 24" Turbosound , amplificatoare si procesare de exceptie ... pe bani adevarati .
Nu uita : orice numar imultit cu zero este egal cu zero .
Sper ca pricepi :) .
Deja ma bucur ca nu am apucat sa-ti prezint proiectul meu , faceai depresie garantat , la ce probleme ai cu realizarea fizica a incintelor ... deja ai mare noroc cu DNA , ca te scapa de necaz .
Nu uita , genul asta de subwoofer nu se potriveste sub nicio forma cu incinte rapide adica un sistem de gen 24" + 2x12" + 2" nu va suna bine .
Nu are cum !
De altfel " tampitii " aia de la Turbosound nu degeaba au ales varianta horn ...
OK , e suficient pentru astazi , nu mai vars din casa .
Te descurci tu cumva ...



-Asa am impresia ca aici sunt jignit. Treaba cu zero, cu depresia....atitudinea ta! Iar eu nu sunt dusmanos. Mi sa parut ca ai luat foc cand am spus ca Dan mi-a facut un proiect! Nu imi fac scenari ca nu am dece!
-Nu inseamna ca daca nu cunosc fenomenul Pa sunt zero!
-Nu am zis ca am bani......am spus doar ca am aparatura hifi scumpa. La fel sunt si eu pe pamant cu toate problemele cotidiene. De aceea am decis sa imi vand din aparatura hifi si sa ma apuc de sonorizat!
-Eu am intrat pe acest forum ca sa invat , si sa cer ajutor! Nu am intrat pe acest forum, ca sa ma cert si sa fiu jignit si la randul meu sa jignesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:02 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Pai hai sa incepem cu inceputul :
Difuzoarele ( doua bucati ) deja le ai , asta te scuteste de alte cheltuieli .
Ce fel de sonorizari intentionezi sa faci : spatii mici , mari , interior , exterior ?
Ce fel de amplificatoare ai ?
Difuzoarele astea te obliga la un sistem pe minim 4 cai , din care 3 cai stereo ... rezulta un anume tip de DSP , un anumit numar de canale de amplificator , cabluri etc .
Depresia ar fi fost generata de complexitatea proiectului , contine multe repere in comparatie cu BR .
La asta m-am referit , iar la expresia cu produsul unui numar cu zero m-am referit la calitate , degeaba platesti bani grei pe difuzoare de calitate si boxe , DSP , amplificatoare daca nu si scoti profit .
Dar in fine , asta este o alta socoteala , ai nevoie de un plan de afaceri pe care il vei adapta din mers la conditiile ulterioare ale pietei ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Ultima oară modificat de P Victor pe Vin Mar 20, 2015 11:08 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:04 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
incercati sa va linistiti, nimeni nu vine aici pentru a se certa si sincer nici nu as vedea rostul.

Acum sa revenim la ale noastre.

Proiectul celor de la Turbosound este ideal pentru ce ai tu nevoie si nici nu e greu deloc de construit. Singura problema este sa găsești unde sa tai materialul la unghiuri.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:07 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
Mircea eu sunt linistit! Pentru mine proiectul este greu! Am cine sa imi taie la unghiuri. Am mai incercat la o asa zisa firma care construieste incinte, si cand le-am dat proiectul mi-au spus ca nu il pot face ca e prea complicat!

-Victor , difuzoarele le am! In rest nu am nimica! De amplificatoare nu se pune problema ca aici sunt ieftine! Gasesc Ecler , DAS, QSC.....ieftin. Pentru basii vreau sa ma duc cu cate un amplificator in punte. Ca sa am putere pura.
-La topuri la fel vreau sa ma duc bi sau triamplificat
-Vreau sa incep cu sonorizari medii ,maxim de 700 de persoane, atat in interior cat si in exterior. Iar dupa aceea clar ca vreau sa ma extind.


Ultima oară modificat de Vasile Nicolaie pe Vin Mar 20, 2015 11:13 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:08 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
inseamna ca nu este o firma ce produce incinte. Proiectul este tampit de simplu :?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: subwoofer pd 2450
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 11:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 26, 2015 2:48 am
Mesaje: 39
-Asa am spus si eu!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România