The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:54 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 25, 2009 12:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
nexus3 scrie:
nu il poti folosi peste 150-180Hz pt ca suna prost, ca o goarna



la un moment datintr-un club a aparut beneficiarul cu un sistem de la dynacord satelitii erau de 6", dupa jumatate de an au picat jumatate din sateliti, si am luat decizia de comun acord sa ma bag peste setarile vanzatorului, si am taiat bassi pe la 160hz, suna aiurea rau de tot, nu pot spune ca suna prost, dar ciudat


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 25, 2009 2:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Un cutlist bine pus la punct imi poate da si mie cineva? Am gasit eu cate ceva dar nu-mi dau seama exact cum se obtine curba aia din bucati drepte de pal. Eu gasesc doar unghiul dintre 2 bucati de pal alaturate, nu vad nicaieri unghiul la care trebuie taiat bucata de pal. Scuze daca sunt mai greu de cap dar stau cred de 1 ora si tot nu-mi dau seama cum vin taiate bucatile alea :(
LE:
-Se aude bine si outdoor nu? :oops:
-Imi poate simula si mie cineva raspunsul unui difuzor cu parametrii acestia:

FS - 40 hz
Re - 5.5 ohm
Qes - 0.35
Qms - 2.63
Qts - 0.31
Vas - 190 L
Sd - 839 cm2
Xmax - 3 mm
Mms - 80 gr
Bl - 19.2
Le - 1.76
Cms - 0.19 (mm/N)
Rms - 7.96 (kg/s)
:?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 25, 2009 3:13 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Pai ai un sfert de cerc si centrul cercului din care face parte sfertul de cerc. Te hotarasti din cate bucati drepte vrei sa faci sfertul de cerc apoi te apuci sa tragi din centrul cercului linii inspre extremitatile lui, la unghiuri egale.

De ex., daca te hotarasti sa faci curba din 6 bucati, tragi 5 linii si unghiul dintre ele va fi 90/6.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 9:55 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
-Daca vreau sa fac curba aia idn 5 bucati, unghiul dintre 2 placi alaturate trebuie sa fie de 81 de grade. Asta inseamna ca o bucata trebuie taiata normal si cealalata la 9 grade?
-Cum prind intre ele bucatile care formeaza curba?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 10:42 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
...

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Vin Mai 08, 2009 10:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 10:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
black79b iti multumesc ca ma ajuti si ca iti bati capul cu mine, dar sa mor daca am inteles ce vroiam eu sa aflu. Eu cand ma duc sa dai pal-ul, LA CE UNGHI trebuiesc taiate placile respective? Nu vreau unghiul unde vin imbinate placile. Pe mine ma intereseaza unghiurile respective:

Imagine

Placa 1 taiata la unghiul de x grade si y grade, placa 2... etc

Ma scuzati pentru atata tam-tam dar chiar nu inteleg cum trebuiesc taiate.

P.S: Cum le imbin? Holtzsuruburi nu prea pot sa bag acolo...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 11:14 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Toate 5 placile sunt la fel. Unghiul mic are 9 grade, cel mare 81. Da-l pe care crezi.

Unghiul mare vine la baza mai mare a trapezului, in interiorul lui. Unghiul mic e intre latura mai mica a dreptunghiului si o latura a trapezului inscris in dreptunghi.

Daca nu intelegi, zi ca desenez si cantul unei bucati, cu unghiuri cu tot. Daca vrei precizia mai mare la grade, ti-o dau si cu 8 zecimale, dar nu ai ce face cu ea. Ca idee zic.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Sâm Mai 09, 2009 7:32 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 11:35 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Imagine

De imbinat nu stiu ca nu am incercat. Foloseste prese, aracet; eventual poti face un sant in cant si prinse doua placi cu o tija dintr-un capat intr-altul. Sigur asa as face.

LE. normal trebuia sa iasa 9 cu 81, fara nici o zecimala; nu mai stau sa caut unde e eroarea, cred ca ai prins ideea.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 2:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
90/5 = 18
18/2 = 9

Ce era asa de greu ? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 4:46 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Se imbina cu biscuiti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 8:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
@black79b multumesc mult pentru rabdare. Acum am inteles si eu la ce unghi trebuie taiate placile :D Eu ma gandeam ca placile trebuie taiate doar intr-o parte in unghi, la 9 grade.
P.S: Pe speakerplans am gasit un pdf, iar lungimea unei placi era de 124.7 mm. De acolo iti dadea tie unghiul cu zecimale?
@DNA cu napolitane nu merge? :lol: Am mai citit pe undeva ca se face cu biscuiti dar nu stiu ce sunt aia :lol: O sa ma documentez...
Multumesc tuturor pentru ajutor. Sper sa am timp in weekend acum sa fac o bucata de test.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 29, 2009 9:54 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Nu de acolo, am agatat vreun punct terminal de la vreo dimensiune, cine stie; de la vinul de aseara se trage. Trapezul are baza mare de 123.58 si cea mica 117.88. Unghiurile sunt de 9 grade, respectiv 81.

Irelevant oricum, ca nici o freza de CNC nu o calibrezi tu la precizia aia, dapai un tamplar sa-ti faca taieturi.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 30, 2009 9:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Prima placa nu ar trebui taiata la 18 si respectiv 9 grade? Acolo unde se imbina cu partea de sus a incintei sa fie taiata la 18 grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 30, 2009 9:34 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Toate placile sunt la fel; 9 grade peste tot.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Vin Mai 08, 2009 10:37 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 30, 2009 9:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Am inteles... :)
LE: Ranforsarea aia ce dimensiuni trebuie sa aibe si la ce unghi trebuie taiata? Nu cea de pe colt, cea care sta pe portiunea curbata.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România