The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 11:40 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 30, 2009 2:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 05, 2008 11:14 am
Mesaje: 732
Localitate: Arad
pai tai placile la unghi dar le tai mai lungi cu 6 cm...si apoi dupa ce ai taiat unghiurile....tai din latime cate 3cm de pe fiecare parte a fiecarei placi si le prinzi cu holzsuruburi de lateralele incintei....si ai pe ce sa prinzi portiunea curbata :)o prinzi perfect...+ ca intre placile care formeaza portiunea curbata pui doar adeziv si ajunge....este destul de rigida :)

_________________
If GOD is a Dj, Life is the Dancefloor, Love is the Rythm and We are the Music


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 30, 2009 4:48 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
jORDy scrie:
Ranforsarea aia ce dimensiuni trebuie sa aibe si la ce unghi trebuie taiata? Nu cea de pe colt, cea care sta pe portiunea curbata.


Pot sa-ti dau dimensiunile si toate unghiurile, dar vad o neconcordanta pe acolo. Unde scrie 120 mie imi da 127. Materialul l-am calculat ca fiind de 18 mm grosime.

Probabil ca placa aceea e mai groasa, de 25 mm; cumva ar avea logica, tot se vorbea pe forum de placa dubla prin zona respectiva.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Vin Mai 08, 2009 11:45 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 30, 2009 6:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
Peretele curbat se poate face din mai multe straturi de PFL in functie de grosimea dorita. La fel si ranforsarea poate fi mai usor taiata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 7:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Am intampinat mici probleme inca de la inceputul constructiei. Cum fac si eu sa tai placa pe care sta difuzorul la 61.5, respectiv 70.5 de grade? Circularul respectiv taie doar pana la 45 de grade. Si mai e si ranforsarea de la colt care trebuie la 50, dar acolo nu e problema mare, buba e la placa respectiva...

LE: Cred ca am facut eu confuzie... Placa NU trebuie taiata la 61,5 si la 70,5 grade ci la 90 minus unghiul respectiv nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 8:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:47 pm
Mesaje: 154
Localitate: oradea
da


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 9:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Ms pentru raspuns. Mi-am dat si eu seama dupa ce am examinat mai atent pdf-ul acela pt 2xhd15. Am gasit pe speakerplans o poza cu un cutlist si acolo scriau doar unghiurile, fara desen.
P.S: In legatura cu ranforsarea de la colt. Daca in loc de 50 tai la 45 nu e grav nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 9:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Ranforsarea din colt trebuie taiata la 45. De ce grosime faci placa din spate? De 18 sau de 25 mm? Deci ramane 127 sau 120 ca in desen? Ca unghiurile difera in fiecare caz (nu stiu daca are importanta sau nu).

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Sâm Mai 09, 2009 7:45 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 9:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Tot pal-ul este de 18mm. Sper ca sunt bune dimensiunile alea pentru ca am deja pal-ul taiat si mai trebuiesc taiate placa pentru difuzor si ranforsarea de la colt in unghi. In rest toate sunt taiate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 10:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Asta mi-a dat in final. Am sters restul graficelor fara sens. Daca mai e nevoie de vreo dimensiune, nu imi e greu sa o "masor". Daca lucrezi cu o precizie de 0.5 e suficient de obicei.

Imagine

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 12:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:47 pm
Mesaje: 154
Localitate: oradea
La un circular de mana nu poti fixa unghiul cu exactitate. Poti lucra cu toleranta de 1 sau 1.5 grade. 71.5 grade poti sa il consideri 20 pe circular. Toleranta o faci din ochi. Daca le tai pe masa e alta treaba. M-am lovit si eu de aspectul asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 2:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Nu este circularul meu. Bucatile au fost taiate la un atelier de tamplarie cu un circular meserias. Mai tarziu o sa merg sa iau pal-ul si sper sa ma apuc de el. Sper sa fi taiat totul bine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 9:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
Ca si material pt construit incinte PALul este f prost. O incinta din pal nu va fi niciodata la fel de rigida ca una din plywood sau MDF. Sunt aproape sigur ca va rezona daca nu o intaresti cu ranforsari suplimentare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 14, 2008 12:21 pm
Mesaje: 885
Localitate: Buzau
Daca atat permite bugetul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 9:39 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Daca arunc o privire prin proiect, ma gandesc ca incinta e ranforsata suficient prin constructie; baietii din Iasi au realizat ceva mai brutal din acelasi material si nu s-a plans nimeni inca.

Eu zic ca pierderile sunt infime.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 09, 2009 10:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
Da, este suficient ramforsata pt materialul din care sa proiectat incinta, 18mm scandinavian birch ply. In cazul PALului nu as mai fi asa de sigur.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 91 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România