The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:51 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Mie Iul 27, 2016 6:36 pm 
Buna . Ma poate ajuta cineva cu proiectul complet al acestui subwoofer (schema partii interioare ) . Doresc sa construiesc aceste incinte pentru 18 sound 18nlw 9400 . Orice sfat sau parere e binevenita . Ms. Anticipat !!


Fişiere ataşate:
g sub 2.PNG
g sub 2.PNG [ 540.56 KiB | Vizualizat de 5405 ori ]
g sub 1.PNG
g sub 1.PNG [ 130.09 KiB | Vizualizat de 5405 ori ]
Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iul 28, 2016 1:23 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
ce-i asa deosebit la el?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iul 28, 2016 2:46 am 
deosebit e sunetul si randamentul acestor incinte . intradevar sant echipate cu 18 nlw 9600 unul dintre cele mai potente difuzoare de la 18 sound . ma intreseaza proiectul complet inclusiv camera interioara daca il are cineva sau stie cum arata interiorul incintei . nu am gasit nici o documentatie fara difuzor . din discutiile de pe forumurile de afara reiese ca porturile se prelungesc in interior .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iul 28, 2016 6:48 am 
Principiul pare asemanator cu rcf bassbin http://www.swdradio.com/service/speaker/RCF_Bassbin.jpg si Ev t18 http://obrazki.elektroda.pl/3834693400_1305038375.jpg

Imagine

Banuiesc ca l-ai ascultat procesat si nu te-a impresionat "kick-ul" de la 150hz. Vad ca injinerii de la Seeburg au gasit cumva o metoda de a sparge barierele fizicii, un spl de 101-102db la 40-45hz este cel putin batator la ochi, mai ales ca se specifica conditiile de masurare 1w/1m si impedanta nominala de 8 ohmi, posibil a fost masurat in conditii 0.5pi, da bine pe grafice dar nu se poate compara direct cu suburile altor producatori.


Ultima oară modificat de Ion Ionut pe Joi Iul 28, 2016 8:26 am, modificat de 3 ori în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iul 28, 2016 6:57 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Adi ,probabil se cupleaza ,2,4 bucati si fac multaaaa galagie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iul 28, 2016 8:23 am 
Graficul la Electrovoice T18 pare mult mai realist:

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iul 28, 2016 1:39 pm 
e un bass ''galagios''cu sunet mai profund si mai clar decat Rcf Esw 1018 . 2 bucati inlocuiesc cu brio 4 b1801 tot de la seeburg acoustic dar cam pleaca la plimbare din cauza vibratiilor se spune in discutiile de acolo . a fost desfacut de catre baietii de la o firma in domeniu . ei spun ca porturile se prelungesc in interior si ca , ar mai exista o camera mica . din pacate nu au postat nici o poza cu asta . Ai dreptate Ionut . Pare a fi acelasi proiect putin cosmetizat . Exact aceasta era si discutia pe acel forum legata de acel spl batator la ochi . din pacate neavand toate datele cred ca ma reorientez catre Kv2 VHD 4.18 .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Vin Iul 29, 2016 12:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
VHD18 da specificatiile pentru un grup de 4 bucati. Sa ai mare atentie la aspectul asta.

Fisa tehnicaNU este pentru un singur subwoofer :!:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Vin Iul 29, 2016 1:12 pm 
Am citit cu atentie prospectul . era normal sa nu poti avea max 146 db/long term. cu o singura incinta . pentru o singura incinta ar veni 137 db/ long term . Ms. de sfat !!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Sâm Iul 30, 2016 1:38 am 
Belintan Claudiu scrie:
Am citit cu atentie prospectul . era normal sa nu poti avea max 146 db/long term. cu o singura incinta . pentru o singura incinta ar veni 137 db/ long term . Ms. de sfat !!

134 pentru o singura bucata. +6 dB - nr. dublu de basi.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Seebug Acoustic G-Sub
MesajScris: Joi Iun 08, 2017 1:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mar 18, 2008 11:37 pm
Mesaje: 5
Localitate: Bucuresti
Am eu doi de vanzare daca este cineva interesat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România