The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 9:07 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Suboofer help
MesajScris: Mar Iun 29, 2010 6:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 29, 2010 6:16 pm
Mesaje: 251
Localitate: tecuci
Salut zi si mie toate dimensiunile cutie sa incerc si io si daca ma poti auta add y0_marius93 sau lasa id tau sa te pot contacta si pana la urma ce difuzoare ai folosit :)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 30, 2010 11:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Oct 22, 2009 6:44 pm
Mesaje: 85
Localitate: Tirgu-Mures
Editat de administratie
reclama nu este permisa asa ca data viitoare te rog sa faci copy pase la informatii.


Sincer pana acuma nu am avut basi cu difuzoare mai mari de 12, nu am avut nici un sub cu lw15 in br, dar ce pot sa va spun ca am mai ascultat basii cu difuzoare de 15 si nu m-au impresionat dupa ce le-am ascultat pe ale mele.
Exista si o explicatie logica, este un subwoofer din simulari reiese ca partea de 50 Hz e mai accentuata cu 3 db fata de ub Br,ceea ce nu e putin,dar trebuie taiat pe la 100-110 Hz,raspunde foarte bine la frecvente mici.Am facut un test si cu un generator de semnal ce e disponibil pe net,am introdus mai multe frecvente si imi place foarte mult cum suna.

Plusuri:
- poate fi folosit de unu singur(nu trebuie mai multe ca sa se cupleze acustic)
-din cate am observat nu e pretentios la locul unde e pus in sala dar ii place mult langa perete sau intr-un colt
-arata bine:))
-din ce documentatie am gasit eu despre el, pe alte forumuri straine se zice ca e un fel de hybrid intre un band pass,Br si inca ceva da nu mai stiu ce era.
-Sincer pe mine m-a impresionat mult cum suna,sunt foarte multumit(am mai observat ca ii plac salile mari)

Minusuri:
-iese o cutie destul de mare,(aprox 30kg cu dif)asa la mana,ca nu l-am pus pe cantar.
-manerele trebuie puse intr-o pozitie nu foarte comoda daca e carat de un singur om,da ne descurcam(are roti)
-aaa si sa nu uit, prinderea in surube e destul de dificila din cauza spatiului stramt,in partea de sus a difuzorului.
-pana acuma cam atat am sa va spun
-nu prea are kick, si normal daca raspunde saracu pana la 100-110 hz

Proiect:
aici sunt cateva dimensiuni care nu sunt pe cel de la beyma.

Imagine

si aici sunt brace-urile x1 x2 si x3(eu le-am pus,pentru rezistenta,normal zice ca nu trebuie,dar tot zic ca e mai bine cu ele)

Imagine


AAA SA NU UIT PUNETI SI "Y1" SI "Y2" SUNT REZONATOARE SI IN PROIECTU ORIGINAL SI INTARITURI!


SPOR LA MUNCA,DACA POT VA MAI AJUT CU CE DORITI
CAND PRIND LA UN APARAT LE FAC POZE SI CU ELE FINISH!


Dimensiunile interioare nu sunt date decat acolo unde e placa pe care e fixata difuzorul,pentru ca vine in interior.
Dar materialul e de 15mm si se pot calcula,practic scazi din fiecare dimensiune exterioara cate 3 cm si ai dim interioare.
Eu am facut proiectul cel care e pe NEGRU,nu a iesit asa de lung ca si cel de 73 cm numa de 67 daca bine imi amintesc,Cand ai o masina combi,te uiti la 6 cm ca sa intre in masina,plus ca spatiu economisit e acuma ocupat de Roti.

AICI AI PROIECTUL: DUPA CARE M-AM GHIDAT EU,DOAR CA LATERAL L-AM CONSTRUIT DUPA CEL NEGRU DE MAI SUS,PENTRU CA ARE NISTE RANFORSARI SI NISTE BRACE-URI IN PLUS.(E BINE SA IL FACI CAT MAI REZISTENT,PENTRU CA IN PARTEA DIN FATA NU E INTARITA DE NIMIC PARTEA DE SUS(daca se urca cineva pe el ai toate sansele sa iti cada in boxa,daca nu e ramforsat cum trebuie))

P.S. Eu l-am construit din OSB care e destul de usor pe langa PAL, eu zic ca iese o constructie destul de solida.

http://profesional.beyma.com/download/pdf/SB15-1.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: re
MesajScris: Mie Iun 30, 2010 3:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 29, 2010 6:16 pm
Mesaje: 251
Localitate: tecuci
ms mult pt dimenziuni :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 5:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Oct 22, 2009 6:44 pm
Mesaje: 85
Localitate: Tirgu-Mures
IMI CER SCUZE ADMINISTRATIEI FORUMULUI PENTRU RECLAMA!

MULTUMESC PENTRU INTELEGERE


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 02, 2010 6:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
andrush_bad scrie:
IMI CER SCUZE ADMINISTRATIEI FORUMULUI PENTRU RECLAMA!

MULTUMESC PENTRU INTELEGERE


Nu este nici o problema

ideea este ca nu prea agreem sa se faca link-uri catre site-uri detinute de firme concurente. Pe viitor incearca pe cat posibil sa faci copy/paste , chiar daca este mai usor sa dai direct un link :wink:

Mult succes in continuare!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Vin Noi 12, 2010 11:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Oct 17, 2010 11:41 pm
Mesaje: 16
Localitate: Bucuresti
Am gasit pe acasa 2 difuzoare DIBEISI de 15" si as vrea sa le fac niste incinte, din cate stiu sunt auto, chinezarime, ma gandeam la o incinta bandpass, tot ce am gasit despre difuzoare:
DIFUZOR 8OHM 350W 15" 40CM
Putere max: 700W
* impedanta: 8 Ohm
* sensibilitate: 93dB
* frecventa: 20Hz - 3kHz
* magnet : 50 Oz

Am atasat si o poza aici: http://www.girlshare.ro/1713633.9


Ma puteti ajuta cu un proiect pentru acest difuzor, sau sa ma indrumati spre un proiect asemanator. Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Vin Ian 07, 2011 12:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 07, 2011 12:21 pm
Mesaje: 1
salut poti sa imi dai si mie te rog o schema detaliata la incinta ... si inca ceva cum se aud :mrgreen: ?


mersi mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Sâm Ian 08, 2011 10:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Oct 22, 2009 6:44 pm
Mesaje: 85
Localitate: Tirgu-Mures
Buna,sincer nu mai gasesc proiectul,dar poti sa dai un search pe google la SB15...
De auzit se aud foarte bine daca sunt taiate pe la maxim 100hz,incintele nu au foarte mult kick,mai mult subbass dar cu 2 salteliti de 12 isi fac treaba foarte bine....nu stiu cum se va auzii difuzorul de la dibeisi...
Eu am avut in ele difuzoare LW-1503,dar la un chef a umblat un baiat la crossover si le-a dat drumu pana la 150hz si dupa 2 ore au murit:(

Cam cu atat pot sa te ajut momentan...scuze


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Joi Iun 02, 2011 9:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 04, 2010 11:51 pm
Mesaje: 363
Localitate: Galati
pentru dl. Mircea Bartic....SB15 este cumva putin directional, ar trebuie procesat sunetul pt alinierea cu satelitii?
Multumesc

_________________
www.bygmstudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Joi Iun 02, 2011 10:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
este directional pe portiunea de midbass, insa nu ar trebui lasat sa functioneze pana acolo

trebuie intarziat satelitul cu 1.02ms

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Joi Iun 02, 2011 10:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 04, 2010 11:51 pm
Mesaje: 363
Localitate: Galati
Multumesc pentru lamuriri,
deci cu 2 sateliti de 15+1 , cross CX2310 dar fara procesor o sa am probleme?
Daca frecventa de taiere la sub va fi de 100 -120 hz?
Sunt in dilema, de fapt vad ca f multi useri sunt in dilema asupra incintei pe care o vor. Acum am mai vazut si MTH 30...nici nu mai stiu...

_________________
www.bygmstudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor incinta subwoofer va rog
MesajScris: Joi Iun 02, 2011 11:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
ghici cine o fost maniacul cu ranforsarile de la SB15 ? :lol: ...
Desenul ala de mai sus, cel pe negru e facut un autocad de mine si am zis sa ii fac si intariturile alea pt ca il intareste super bine. Ideal ar fi sa nu vibreze deloc....
Eu am facut SB15 inainte, dar mi se parea ca se anuleaza repede cu elementele de constructie/decor din interior. Cand l-am scos afara in aer liber, o avut un bas foarte placut si deep.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România