The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:46 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 12:11 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Am achizitionat 2 difuzoare Eminence Gamma-12A si 2 drivere PSD-2002 Bolt + hornuri Eminence H295 (310*152*102mm) si am nevoie de ajutorul vostru ca sa-mi recomandati un proiect de sateliti pentru combinatia asta. Filtrele or sa fie acestea:
Imagine
Sper sa fac rost de la munca de pal de 16mm ca sa-mi iasa cat mai usoare. Multumesc anticipat!

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 2:57 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Daca nu ai luat filtrele,nu le lua.
Daca le-ai luat atunci ghinion.
Filtrele alea mai mult ca sigur vor suna f rau in combinatia ta de difuzoare.
Ca de altfel orice alt filtru universal.
Filtrele se fac strict pe combinatia de difuzoare aleasa.
Sa nu vb ca nu au nici macar L-pad.O sa ai driverul cu macar 10 db peste daca nu mai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 8:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Milos Lucian scrie:
Daca nu ai luat filtrele,nu le lua.
Daca le-ai luat atunci ghinion.
Filtrele alea mai mult ca sigur vor suna f rau in combinatia ta de difuzoare.
Ca de altfel orice alt filtru universal.
Filtrele se fac strict pe combinatia de difuzoare aleasa.
Sa nu vb ca nu au nici macar L-pad.O sa ai driverul cu macar 10 db peste daca nu mai.

Inca nu le-am achizitionat. Nu vreau sa intru in detalii de ce nu ar fi bun, ca oricum n-as intelege. Imi recomanzi pe cineva unde sa-mi fac filtre pentru combinatia aia? Cineva serios care face treaba buna si ieftin?
ON: nu stie nimeni un proiect de incinte pentru difurile astea?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 8:48 am 
difuzoarele de bas le ai deja? de ce nu ai luat macar delta 12? e cu roar 30 lei mai scump decat gama 12, desi cel mai recomandat ar fi delta 12 pro


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 9:33 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ovidiu Gherasim scrie:
difuzoarele de bas le ai deja? de ce nu ai luat macar delta 12? e cu roar 30 lei mai scump decat gama 12, desi cel mai recomandat ar fi delta 12 pro

Le-am achizitionat ieri la un pret care nu era de refuzat. Filtrele pentru ele le-am ratat "la mustata". Vad ca delta-12A este recomandat pentru full-range/woofere. Eu am nevoie de sateliti pentru medii-inalte si poate un kick bass. Si asa, ieri la teste cand am dat cu 300W in ele nu mi s-au parut mediile a fi pe masura asteptarilor mele. Dar poate in niste incinte bine calculate/acordate si cu filtrare buna, cred ca or sa sune pe masura asteptarilor mele.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 9:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 16, 2010 9:51 pm
Mesaje: 58
Localitate: Constanta
Apeleaza la shambala pentru filtre. O sa te ajunga ceva mai mult decat un filtru cumparat din magazin, dar calitatea este pe masura. Cat dai atata face.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 9:59 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Moisa Laurentiu scrie:
Apeleaza la shambala pentru filtre. O sa te ajunga ceva mai mult decat un filtru cumparat din magazin, dar calitatea este pe masura. Cat dai atata face.

Uite aici nu am inteles chestia asta niciodata. De ce sunt mai scumpe la cineva care le face acasa decat cele din magazin? Schema banuiesc ca este aceeasi. Difera componentele sau ce?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 10:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 16, 2010 9:51 pm
Mesaje: 58
Localitate: Constanta
Da, iese un filtru mult mai rezistent, cu piese de calitate si facut la parametrii difuzoarelor pe care le alegi. Sa nu mai vorbim de calitatea sunetului..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Sâm Feb 25, 2012 2:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Moisa Laurentiu scrie:
Da, iese un filtru mult mai rezistent, cu piese de calitate si facut la parametrii difuzoarelor pe care le alegi. Sa nu mai vorbim de calitatea sunetului..

Ok, o sa dau anunt la momentul potrivit pentru filtre. Momentan vad ca nu are nimeni nicio parere despre vreun proiect pentru combinatia asta de difuri/drivere/hornuri. Mai asteptam, poate o fi lumea la evenimente si n-au timp sa posteze.
LE: Ar merge proiectul acesta pentru combinatia de difuzoare care le am? http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?f=92&t=9857
...desigur cu ceva modificari la partea de horn si porturi triunghiulare in colturi jos.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 10:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Nimeni cu un sfat sau o parere ceva :?: :cry:

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Mar Mar 06, 2012 4:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:08 am
Mesaje: 32
Localitate: Dambovita
din ce am citit eu pe aici.12 este cam subtire :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Mar Mar 06, 2012 5:02 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Oancea Catalin scrie:
Nimeni cu un sfat sau o parere ceva :?: :cry:


Ai postat in Sateliti - Proiecte de incinte recomandate pt difuzoarele comercializate de noi ( ... aici se comercializeaza P-Audio)

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Mar Mar 06, 2012 5:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Ionel Mares scrie:
Oancea Catalin scrie:
Nimeni cu un sfat sau o parere ceva :?: :cry:


Ai postat in Sateliti - Proiecte de incinte recomandate pt difuzoarele comercializate de noi ( ... aici se comercializeaza P-Audio)

Dl. moderator. Presupun ca din exces de zel mi-ati dat avertisment ca am cerut ajutor pentru proiectarea unor incine pentru niste difuzoare care nu au fost comercializate de la "voi". Oare sunt singurul care a facut asta? Nu cred! Am si Selenium 15PW4 si n-am cerut niciun sfat legat de incinte. Daca puricati mai bine topicurile din aceasta sectiune o sa aveti surpriza sa gasiti mai multe topicuri in care userii cer ajutor in proiectarea unor incinte cu difuzoare care nu au fost comercializate de la "voi" si-n care dl. Bartic a dat sfaturi cat se poate de pertinente, nicidecum sarind cu avertismente pe useri ca n-au cumparat difurile de la dansul...sa fim seriosi. Rog sa mi se ridice avertismentul, motivele dl-ui moderator fiind nefondate.
LE: Se pare ca a fost o greseala treaba cu avertismentul, in schimb vreau sa stiu de la dl. Mircea daca este interzis sa cerem sfaturi pentru alte difuzoare pe care dansul nu le comercializeaza. Vazand ca si altii au cerut pareri legate de alte difuzoare am crezut ca este permis. Daca topicul este considerat a fi reclama la altfel de difuzoare care aici pe forum nu-si au locul, rog pe cineva sa-mi stearga topicul.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Mar Mar 06, 2012 5:55 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Oancea Catalin scrie:
Ionel Mares scrie:
Oancea Catalin scrie:
Nimeni cu un sfat sau o parere ceva :?: :cry:


Ai postat in Sateliti - Proiecte de incinte recomandate pt difuzoarele comercializate de noi ( ... aici se comercializeaza P-Audio)

Dl. moderator. Presupun ca din exces de zel mi-ati dat avertisment ca am cerut ajutor pentru proiectarea unor incine pentru niste difuzoare care nu au fost comercializate de la "voi". Oare sunt singurul care a facut asta? Nu cred! Am si Selenium 15PW4 si n-am cerut niciun sfat legat de incinte.

Am primit mesaj privat de la moderator in care imi explica faptul ca butonul de langa citare este foarte aproape de cel de avertisment. A clickuit din greseala pe acesta.
Nu-ti face griji , nu are nimeni vreo problema cu tine sau cu post-ul tau.


Daca puricati mai bine topicurile din aceasta sectiune o sa aveti surpriza sa gasiti mai multe topicuri in care userii cer ajutor in proiectarea unor incinte cu difuzoare care nu au fost comercializate de la "voi" si-n care dl. Bartic a dat sfaturi cat se poate de pertinente, nicidecum sarind cu avertismente pe useri ca n-au cumparat difurile de la dansul...sa fim seriosi. Rog sa mi se ridice avertismentul, motivele dl-ui moderator fiind nefondate.

Sincer habar nu am cum se sterge un avertisment in modelul acesta de forum. Mie nu-mi apar nicaieri si oricum au nici o importanta.
Daca inseamna atat de mult, am sa incerc sa-mi fac putin timp si am sa caut unde sunt trecute.

LE: Se pare ca a fost o greseala treaba cu avertismentul, in schimb vreau sa stiu de la dl. Mircea daca este interzis sa cerem sfaturi pentru alte difuzoare pe care dansul nu le comercializeaza. Vazand ca si altii au cerut pareri legate de alte difuzoare am crezut ca este permis. Daca topicul este considerat a fi reclama la altfel de difuzoare care aici pe forum nu-si au locul, rog pe cineva sa-mi stearga topicul.


Nu este interzis. Puteti cere sfaturi fara nici un fel de restrictii.
As sugera pe viitor sa folositi sectiunea de boxe DIY pentru astfel de cereri.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect pentru sateliti de 12"
MesajScris: Mar Mar 06, 2012 11:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Multumesc. Amabil ca intotdeauna.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România