The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:55 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: 12ws600
MesajScris: Mie Iul 15, 2009 7:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 08, 2006 10:38 pm
Mesaje: 262
Localitate: Cluj
Am observat la difuzoarele acestea ca suspensia este plina de mici gauri, se observa la lumina. Initial am crezut ca este impregnata cu lipici dar am incercat cu un fir subtire si trece prin fiecare gaura. Este un defect de fabricatie? Nu este normal sa nu permita aerului sa treaca prin ea?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 15, 2009 8:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
tocamai ecele gaurele sunt facute sa permita aerului sa treaca, daca vei lua un woofer cu gaura in magnet si ii vei da semnal, si in acelasi timp ii astupi acea gaura de aerisire, vei constata ca incepe sa zbarnaie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 16, 2009 8:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 08, 2006 10:38 pm
Mesaje: 262
Localitate: Cluj
Gaurile nu sunt in spider ci in suspensia de sus (rila sau cum ii zice).Difu are aerisire in magnet, chiar mare si nu am de gand sa o astup. Nu vad rostul acelor gauri decat o pierdere de presiune in timpul functionarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 16, 2009 9:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 03, 2008 4:16 pm
Mesaje: 129
Localitate: Mizil Prahova
Te referi la gaurelele din cele 2 pliuri ale suspensiei? :roll:

_________________
Mesaj catre RAI

Trimiteti o ambulanta...

Ingerul pe care mi l-ati dat

Nu face fatza..:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 16, 2009 9:44 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
gaurelele acelea sunt normale

Selenium foloseste panza tratata pentru suspensii spre deosebire de P-audio care foloseste panza impregnata cu silicon

fiecare tehnologie are avantajele ei

gaurelele acelea sunt mult prea mici pt a reactiona ca niste rezonatoare helmoltz (cel putin nu in banda in care functioneaza difuzorul) deci faptul ca sunt acolo sau nu, nu vor modifica sunetul difuzorului
:wink:

poti sta linistit

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 16, 2009 9:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 03, 2008 4:16 pm
Mesaje: 129
Localitate: Mizil Prahova
Asta voiam sa spun si eu. pana si in poza cu caracter informativ de pe Discopro apar acele gaurele. dar diametrul lor este prea mic pt. a produce vreo interferenta sau mai zgomot (suflu).

_________________
Mesaj catre RAI

Trimiteti o ambulanta...

Ingerul pe care mi l-ati dat

Nu face fatza..:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 9:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 08, 2006 10:38 pm
Mesaje: 262
Localitate: Cluj
nexus3 scrie:
fiecare tehnologie are avantajele ei

Pai care sunt avantajele unor gaurele in suspensie? Daca il bag intr-o cutie inchisa crezi ca nu va fasai?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 9:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 03, 2008 4:16 pm
Mesaje: 129
Localitate: Mizil Prahova
Nu , nu va "fasai" :roll: . Au diametrul prea mic pt. a influenta in vreun fel sunetul.
Sau chiar daca vor crea rezonante acestea nu se vor afla in banda de operare a transductorului. Deci nu vor afecta sunetul. :wink:

_________________
Mesaj catre RAI

Trimiteti o ambulanta...

Ingerul pe care mi l-ati dat

Nu face fatza..:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 9:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Romeo frate, crezi ca diful tau e cu probleme ? nu inteleg de ce contesti calitatea difuzorului... totusi, inginerii aia de la Selenium, sau ce or fi ei, tocmai asa de prosti sa fie ?
Las-o in fasole mai Romeo....

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 10:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 03, 2008 4:16 pm
Mesaje: 129
Localitate: Mizil Prahova
Kenwood lasa'l. daca nu crede sa nu cumpere. :wink:
Sau sa le dea un mail celor de la selenium sa le spuna ca au membrane gaurite echidistant :lol: ,

_________________
Mesaj catre RAI

Trimiteti o ambulanta...

Ingerul pe care mi l-ati dat

Nu face fatza..:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 10:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
s ale zica: ba ce fraieristea sunteti... is ca fanu difurile astea :lol:

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 11:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Un lucru e clar, nu sunt puse la intamplare si nici nu cred ca s-a terminat lacul. :lol:
Testele sunt mai concludente decat datul cu presupusul.
Romeo, daca treci cu difuzorul prin Cluj poate mi-l aduci sa ne jucam putin cu el.

Daca stai sa te gandesti la felul in care functioneaza un difuzor ai cel putin 2 motive pentru care niste gaurele ar fi de folos, si evident altele pentru care nu ar fi.

In loc sa va intereseze anumite tehnologii, poate mai aflati ceva nou, luati omul la 11m. Romeo pur si simplu intreba de ce un difuzor are suspensia in acest fel. Daca bine tin minte difuzorul este al lui.
In nici un caz nu a postat ca sa ii spuneti voi ca zeii de la selenium au hotarat asa, iar faptele lor nu pot fi intelese de noi, muritorii.
Dar stati asa! Nu disperati! Exista SPERANTA! Schimbarea boxelor de doua ori pe an poate fi benefica in acest sens! Unii au devenit mari cunoscatori dupa ce au schimbat mai multe boxe. E simplu, cumperi o boxa sau niste difuzoare, filtru gata facut, nu iti bati prea mult capul, doar lipesti lemnele si strangi niste suruburi, et Voilà! Ne-am trezit experti si ii facem de cacao pe altii care vor sa invete ceva folosindu-si creierul. :D

Nu credeti ca ar fi mai util sa va bateti putin capul decat sa va dati asa rotunzi pe langa Romeo care pur si simplu vrea sa invete?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 11:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
sharky partea cu boxele imi suna mie :lol: , da nu ma deranjeaza.
Pur si simplu nu vad de ce ar fi motive de ingrijorare acele gaurite. Nu zic ca acolo sunt zei la Selenium, dar zic ca si gauritele alea, au rolul lor si nu au fost puse la intamplare. Nu tre sa faci zarva si sa "ma musti".
Era interesant ca Romeo credea ca difu lui e stricat sau stiu eu. Cel putin asa am dedus, iar eu am incercat sa ii zic ca nu e. Nu i-am dat explicatii de ce is gaurelele acolo si nici tu nu ai facut-o. Nu l-am vazut ca vrea sa invete ci l-am vazut ca e stupefiat de ce difu lui e stricat....

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 17, 2009 11:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 03, 2008 4:16 pm
Mesaje: 129
Localitate: Mizil Prahova
Chestia a fost ca el nu a vrut sa accepte explicatiile ce au fost oferite. :cry:
El in continuare credea ca diful lui e stricat, ca e gaurit, ca o sa fasaie...etc..... :roll:
Tot ce am scris nu am scris cu rea intentie :oops: .
In fine.... scuze...

_________________
Mesaj catre RAI

Trimiteti o ambulanta...

Ingerul pe care mi l-ati dat

Nu face fatza..:))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 18, 2009 12:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
extasy, de ce iti ceri scuze ? :) ai facut ceva rau ? Daca eu nu imi cer... care dupa spusele lui sharky, vorbesc prostii, tu nu ai nici atata motiv :lol:
sharky face legea, remember ? :lol:



mod edit: putin mai ontopic te rog

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România