The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 6:51 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Lun Noi 29, 2010 10:35 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Laserul se aprinde apoi dupa 10 secunde scade in intensitate. Vreau sa il repar si va rog sa imi dati o mana de ajutor. Ce anume sa verific? Imi poate explica cineva ce sunt toate componentele din acest modul? Ce face fiecare in parte? Tensiuni?
Va rog sa editati in foto daca va este usor.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mar Noi 30, 2010 12:32 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Salut. Daca iti scade puterea pe dioda poate fi de la sursa sau de la dioda. Cate ore de functionare are dioda?
Dioda ta este o dioda DPSS (Diode Pumped Solid State). Adica din punct de vedere constructiv ai o dioda care emite in infrarosu (elementul din dreapta pozelor), fotodioda ptr feedback catre driver, elemente peltier pentru racire, cristal KTP ptr dublarea frecventei, adica ptr obtinerea culorii dorite +inca un element peltier deoarece cristalul trebuie tinut la o temperatura stabila.

De regula effectul descris de tine se rezuma la defectiunea diodei, nu se mai realizeaza pumparea cuantica de cristal din cauza supraincalzirii. Cred ca in 95% trebuie sa te gandesti sa iti cumperi o alta dioda. Chiar si daca schimbi partea defecta este foarte greu sa calibrezi dioda fara aparate de masura si fara scule speciale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mar Noi 30, 2010 3:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
sZISZI scrie:
Salut. Daca iti scade puterea pe dioda poate fi de la sursa sau de la dioda. Cate ore de functionare are dioda?

Am facut un calcul si cred ca nu are mai mult de 400 de ore. Sursa aceasta lucreaza cu tensiuni mari?

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mar Noi 30, 2010 6:54 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Le-am pus pe toate la loc si nu se mai aprinde ... sursa diodei se alimenteaza , dupa putin timp se aprinde ledul verde care are notatia "Laser" si cel de "Alarma" ramane stins insa el nu da nici un semn ca ar lumina. Sa desfac sursa?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mar Noi 30, 2010 7:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 14, 2006 5:13 pm
Mesaje: 145
Localitate: PITESTI
si daca desfaci sursa ce rezolvi? in cel mai rau caz strici si sursa... nu trebuia sa desfaci modulul laser ,modulu se desface in alte conditii ... ai o singura rezolvare : alt modul laser (in jur de 1000-1200 euro pt puterea asta )

_________________
www.soundlightsolutions.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Lun Dec 20, 2010 5:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 07, 2009 11:04 pm
Mesaje: 27
Localitate: Lunca mare
sal. ti-am dat un msg privat. ti-l fac eu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mar Dec 28, 2010 6:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 28, 2010 5:40 pm
Mesaje: 2
salut
aceasta problema se rezolva doar prin schimbarea diodei laser,daca vrei te pot ajuta
vreau sa fac doar cateva precizari ca sa putem discuta profesional exact pe subiect:
1- daca elementul semiconductor care este de ordinul micronilor din motive fizice sau electrice sa distrus dar nu sa intrerupt atunci acea dioda laser poate functiona dar nu la puterea maxima chiar daca curentul care o strabate indica consum maxim
2-daca elementul semiconductor este intrerupt atunci prin dioda laser nu mai trece niciun fel de curent
3-aceasta dioda laser (in capsula C-mount) nu se numeste DPSS si doar dioda laser,intreg ansamblu dioda laser+ NdYVO4(schimbatorul de frecventa laser)+KTP(dublorul de frecventa laser)+OC(optocuplerul laser)+lentila de focalizare se numeste DPSS iar dioda laser+NdYVO4+KTP+OC se mai numeste popular si pompa laser, adica dioda laser emite fotoni (nicidecum pompare quantica emisia quantica este cu totul altceva poti studia fizica si mecanica quantica) pe o frecventa de 808nm (in infrarosu) NdYVO4 schimba acesta frecventa de 808nm si o ridica la 1064nm iar KTP care este si dublor de frecventa o converteste in spectru vizibil mai precis 532nm adica mai pe inteles acest KTP lucreaza in armonica a 2-a deci dubleaza frecventa de emisie a razei laser 532+532=1064nm,iar "pomparea" se realizeaza in felul urmator:dioda emite 808nm NdYVO4 are depunere electrochimica pe ambele fete 808nm@1064nm deci trece 808nm iese 1064nm dar nu se mai intoarce ,prin KTP trece aceasta lumina de 1064nm o parte o converteste in 532nm dar o parte din cauza vitezei si proceselor fizice ale luminei nu are timp sa o converteasca atunci aceste raze se lovesc in OC(optocupler) unde le reflecta inapoi pana in NdYVO4 pe fata de 1064nm dupa care se intorc iar catre OC si tot asa ,de aceea pierderile sunt mari si se cere o aliniere critica a cristalelor laser ca tot timpul razele sa cada perpendicular pe OC iar prin KTP sa fie un flux bun si maxim de raze laser,daca ai derglat alinierea acestor cristale te pot ajuta sa le realiniezi , nu este foarte greu trebuie doar rabdare ,poti verifica si curentul pe TEC-uri dar in mod normal aceasta se face cu dioda in functiune la putere maxima, cea mai complicata problema este (desi nu pare) schimbarea diodei laser pentru ca manipularea acestor diode laser cere ceva experienta in domeniu,bineinteles ca si pentru manipularea cristalelor trebuie ceva indemare dar evita sa pui degetul pe suprafetele polarizate ,cristalele laser fiind crescute in conditii de laborator si depunere electrochimica prin vid se pot deteriora de la simpla atingere cu degetul sau din cauze climatice caldura,umezeala,etc
Cauza acestei defectiuni este ca sursa iti da un curent de aproximativ 4A iar dioda laser este de 3W in acest sistem in mod normal si teoretic pe calcule pentru 1W (ceea ce nu ai) la suprafata cristalelor existente ai fi avut nevoie de o dioda laser de 5w si un curent de 4.5-5A ,si pentru ca este "chinezarie" au "fortat" o dioda foarte proasta de 3w, tot ceti spun iti spun dintro vasta experienta pe care o am in domeniu ,am reparat si modificat multe asemenea aparate imi poti gasi postarile pe http://www.dioda.ro
cu bine si LA MULTI ANI tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mar Dec 28, 2010 7:54 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Bine ai venit sinelgy !

ne bucuram de fiecare data cand persoane pricepute in diferite domenii se alatura comunitatii noastre.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Modul dioda laser 1W - BHLaser - Laser Show
MesajScris: Mie Dec 29, 2010 7:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 28, 2010 5:40 pm
Mesaje: 2
multumesc Mircea,incerc doar sa fiu util si sa ofer informatii corecte


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România