The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:43 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H SPOT
MesajScris: Lun Aug 15, 2011 8:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
eu nu ma pricep la MH-uri. dar as fi interesat sa-mi achizitionez doua,mi-ar placea cel cu led ca ma gandesc ca nu schimb becul des...dar imi e ca nu face multa lumina primul, iar al doilea nu stiu cat de ok..este..nu stiu dupa ce sa ma uit la alegerea unui mh....voi ce ziceti? eu vreau sa-l folosesc la petreceri la curte....


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Lun Aug 15, 2011 9:03 pm 
Si pe mine m-ar interesa...dar aceasi dilema am...nu stiu ce sa aleg,am inteles ca cele pe LED sunt slabute,am mai vazut 2 comscan pe led si is cam varza la luminozitate :?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mar Aug 16, 2011 8:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 14, 2006 5:13 pm
Mesaje: 145
Localitate: PITESTI
daca vreti ceva care sa merite banii dati ,cumparati modele cu lampa cu descarcare in gaz ( MSD , HMI, HTI),nu veti fi dezamagiti de culori si putere (lampa cu descarcare in gaz pe alb este alb ,nu galben cum sant cele cu bec halogen sau alb pal la led . daca bugetul permite indicate sant modelele cu prisma si autofocus( in general cele de 150W -pleaca de la 400-450 euro , cele de 250 W 500-550 euro- avantaj au prisma si auto focus )

_________________
www.soundlightsolutions.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
mergi pe LED
e mai ieftin, nu schimbi lampa saptamanal


Dorin Protopopescu
omu cere sfaturi cu privire la 2 scule
de ce venim cu alte sugestii?

o fi trendul forumului .... dar hai sa fim la subiect :?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:56 am 
Da Adi dar am inteles ca alea pe LED is slabute ca luminozitate.... :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 11:42 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
noaptea se vad toate

nu cred ca face cu ele spectacole in aer liber unde are nevoie de cine-stie-cata luminozitate


de pus intr-o sala pe un stativ/schela ceva si dat in ochi la oameni sunt numai bune


mergi pe LED ca n-o sa regreti
am avut modelul cu lampa si m-am saturat de schimbat becuri
acum sunt la un prieten si .... s-a saturat si el de schimbat becuri

deja se ia in calcul modificarea lor, si implementarea unor LED-uri de putere

asa ca texte de genul "da` nu lumineaza destul" sau "albul nu e alb" (da` ce e? e roz? wtf?) is fixuri din mintea noastra
la ce vrei sa le folosesti?
sa dai in ochi la nuntasi cu ele? sunt bune..... iti garantez eu

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 4:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
sal,vreau sa intretina atmosfera....daca se poate spune asa....si sa mearga sa fie cat de cat folosite, si asa pe semiintuneric....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 8:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 11, 2010 4:04 pm
Mesaje: 29
Localitate: Alba Iulia
Stairville MH-X25
Pentru atmosfera in interior merg fara probleme. Eu am doua si sunt foarte multumit de ele. Sa nu confundam mere cu pere adica mh-uri de mii de euro cu unul de 260-300e.
Avantaje:
- durata de viata mai lunga a led-ului fata de halogen;
- usoare;
- gobo-uri ok pt categoria lor;
- culori destule;
- la 15m lumina este buna chiar daca in sala ai aprinse becuri de oameni normali;
- cel mai bun lucru pentru mine este ca nu mai trebuie sa astept sa se raceasca lampa inainte de a le scoate din functiune

Contra:
- zgomotoase, dar cand dai cu baxele la o petrecere nu le mai auzi:-);
- pe culorile albastru si mov sunt cam varza daca le proiectezi pe fundal de culoare inchisa.

Raport pret calitate ok.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 9:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Florin Popovici scrie:
- pe culorile albastru si mov sunt cam varza daca le proiectezi pe fundal de culoare inchisa.

asta e problema cauzata de ochiul uman

culorile rosu si respectiv albastru si mov care sunt la capatele spectrului vizual, sunt percepute mai atenuat
Imagine

daca am emite tot spectrul de culori cu aceeasi luminozitate (masurata), ochiul uman va percepe culoare verde ca cea mai puternica

la fel ca si sunetul cu 20 hz si 20 khz

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 10:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
teoretic albastrul si mov nu poate fi perceput ca celelalte culori mai deschise.... ma gandesc eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 11:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
:roll:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Joi Aug 18, 2011 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
ce parerea aveti de acest model in detrimentul celuilalt care este tot pe led de la stairville .....SHOWTEC INDIGO 150-LED.....cel de la stairville pare mai puternic ca are led de 25 wati iar showtec-ul are led de 20 wati precizez ca la ambele apare <<150 hti>> care cica e de bine,dar ma depaseste pe mine din lipsa cunostintelor....dar pe youtube mai puternic pare showtec-ul la luminozitate, oare de ce?desi ledul este mai mic ....am facut acest topic ca vreau sa-mi cumpar doua....nu asa aiurea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Vin Sep 28, 2012 12:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 12, 2009 7:18 pm
Mesaje: 14
Localitate: Constanta
mi-am cumparat eu 2 mx 25 de proba si am apucat sa le folosesc doar o data intr-o sala mare si foarte luminata si o data intr-o sala mai mica.
http://www.youtube.com/watch?v=vnECRPfcoFQ un pic filmat cu telefonul
gobo-urile se vedeau clar peste tot si zic eu ca sunt destul de puternice pentru evenimente gen nunti/botezuri/banchete
astept sa imi vina si schela ca sa le pot aranja calumea...aici am folosit doua stative T, la celalat eveniment le-am pus pe ambele pe un T.


eu o sa imi fac comanda de inca doua la inceputul anului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Vin Sep 28, 2012 12:57 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
nu arata rau , par destul de luminoase. Aproape cat un halogen de 250W

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri STAIRVILLE MH-X25 LED SPOT SI STAIRVILLE MV250H
MesajScris: Mar Oct 02, 2012 11:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 12, 2009 7:18 pm
Mesaje: 14
Localitate: Constanta
inca un clipulet filmat cu telefonul.
ieri am fost la o aniversare a unui magazin cu rochii/rochii de mireasa si le-am avut puse prin dmx controler..am unul ceva chinezarie
au fost puse jos in colturi si s-au vazut destul de bine. aici se vad mai clar gobo-urile.
urmatorul eveniment mai mare unde o sa folosesc si schela o sa fie pe 3 noiembrie, cand o sa fac si un clip de prezentare pentru lumini, unde o sa se vada bine si culorile.

http://www.youtube.com/watch?v=zvZfRnMR ... =autoshare


imi pare rau ca nu am filmare cand au intrat toate modelele imbracate in rochii de mireasa pe o melodie ceva mai rock, nu mai tin minte exact ca eram cam mort de oboseala, si am pus lumina alba simpla si cu strobo, s-au vazut superb.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România