The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:54 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare legata de becuri cu descarcare in gaz.
MesajScris: Vin Iul 22, 2016 10:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Detin 4 scannere martin Mx4 care au ca sursa de lumina becurile cu descarcare in gaz MASTERColour CDM-T 150W

Aceste becuri vin in 2 variante CDM-T/830-/942 adica 2 temperaturi de culoare 3000 K si 4200 K .
In acest moment am in scannere varianta 942 adica 4200k.
Rog pe cineva daca stie din experienta proprie sa-mi spuna daca as pune varianta 830 adica 3000 k ar scadea efectul scannerelor sau nu este foarte sesizabila schimbarea.

La varianta 942 ar fi intensitatea de 12000 lumeni iar la varianta 830 ar fi 14000 lumeni.

Am gasit o filmare pe Youtube in care erau 2 becuri la liber si singura diferenta era culoarea unul era mai alb iar celalat mai galben.
Am mai gasit niste explicatii pe un forum in limba germana dar aia erau fiecare cu teoria lui si nu am inteles foarte multe cu google translate.

Daca cineva a experimentat cu aceste 2 tipuri de becuri il rog sa-mi spuna daca este sau nu mare diferenta in rezultatul final.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Intrebare legata de becuri cu descarcare in gaz.
MesajScris: Sâm Iul 23, 2016 3:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Ban_Andrei scrie:
Am gasit o filmare pe Youtube in care erau 2 becuri la liber si singura diferenta era culoarea unul era mai alb iar celalat mai galben.
.


foarte bine punctat
asta este diferenta vizibila
o alta diferenta va fi cand folosesti culorile: pe lampile cu temperatura mai mica deci mai galbene... culorile se vor vedea mai slab

eu nu recomand sa pui la temperatura mai mica

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare legata de becuri cu descarcare in gaz.
MesajScris: Sâm Iul 23, 2016 7:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Ok multumesc de raspuns.
Cautam sa-mi iau becuri de rezerva si am gasit 830 la jumate pretul dar am sa mai caut sa iau tot 942.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România