The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:57 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 156 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 04, 2008 9:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
stati linistiti ..... tehnologia led-urilor nu a ajuns inca la apogeu
cum pot jucariile alea, de pus la chei numite in popor laser, sa trimita spotul pana la 150-200 m (cele de calitate) folosind niste lentile destepte - pe acelasi principiu cred ca s-ar putea face si ceva gadgeturi d`astea pt discoteca

eu zic sa nu subestimam inca performantele la care se poate ajunge cu ajutorul led-urilor


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 04, 2008 11:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 14, 2008 2:09 pm
Mesaje: 114
Localitate: Resita
adi_0206 scrie:
stati linistiti ..... tehnologia led-urilor nu a ajuns inca la apogeu
cum pot jucariile alea, de pus la chei numite in popor laser, sa trimita spotul pana la 150-200 m (cele de calitate) folosind niste lentile destepte - pe acelasi principiu cred ca s-ar putea face si ceva gadgeturi d`astea pt discoteca

eu zic sa nu subestimam inca performantele la care se poate ajunge cu ajutorul led-urilor


Si eu am unul si chiar azi mi-am pus niste baterii noi la el :lol:. Dar al meu bate peste 400 m, sincer. Acum ca e noapte ma joc cu el pe blocuri, si enervez vecinii din alte cartiere cu celebra luminita rosie :lol:
Led power forever... :lol:

_________________
Faster ... Harder ... SCOOTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 04, 2008 11:56 pm 
ce ti-ai luat? scanner cu led-uri ? ia pune si tu niste poze si fa niste filmulete cum bate scannerul.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 04, 2008 11:57 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
e jucarie de aia ma :lol: care o bagi in ochi la babe si te injura :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 12:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 14, 2008 2:09 pm
Mesaje: 114
Localitate: Resita
adircf scrie:
ce ti-ai luat? scanner cu led-uri ? ia pune si tu niste poze si fa niste filmulete cum bate scannerul.


:lol: :lol: :lol: eu nu am bani nici de hp15 in momentul acesta si tu imi zici de scanere :lol: :lol: :lol: Hai ca asta este tare :lol:

PS : adircf promit ca o sa pun imagini si filmulete pe forum cand o sa imi iau si eu primul scaner, dar pana atunci..... :lol:

_________________
Faster ... Harder ... SCOOTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 12:12 am 
bine bulan, hai sa facem toti spam de cacat si posting-hunt pe forum cu minciuni. :?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 12:15 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 14, 2008 2:09 pm
Mesaje: 114
Localitate: Resita
adircf scrie:
bine bulan, hai sa facem toti spam de cacat si posting-hunt pe forum cu minciuni. :?


Daca te referi la mine nu am nici o idee despre ce minciuni vorbesti :roll:

_________________
Faster ... Harder ... SCOOTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 1:16 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
cristi@n scrie:
adircf scrie:
bine bulan, hai sa facem toti spam de cacat si posting-hunt pe forum cu minciuni. :?


Daca te referi la mine nu am nici o idee despre ce minciuni vorbesti :roll:

Atunci nu mai vorbii chestii despre care nu ai habar :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 9:07 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu prea ati sesizat ca omul vorbea de un "laser breloc"

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 11:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 14, 2008 2:09 pm
Mesaje: 114
Localitate: Resita
nexus lasa-i ca nu cred ca m-am exprimat eu cum trebuie, si de aceea poate au inteles gresit toata treaba. postul meu a venit imediat dupa cel al lui adi_0206, care spunea ''...cum pot jucariile alea, de pus la chei numite in popor laser, sa trimita spotul pana la 150-200 m (cele de calitate) folosind niste lentile destepte..'' , iar eu am venit si am zis ''Si eu am unul si chiar azi mi-am pus niste baterii noi la el. Dar al meu bate peste 400 m, sincer. Acum ca e noapte ma joc cu el pe blocuri, si enervez vecinii din alte cartiere cu celebra luminita rosie '', probabil ca nu au facut legatura cum trebuie, discutia de pe acest topic fiind legata de scaner :wink:. Credeti-ma ca eu nici nu stiu cu ce se mananca scanerul, si nu vorbesc despre niste lucruri necunoscandu-le :wink:. Lasa ca nu s-a intamplat nimic, niste vorbe aruncate in vant de unii colegi forumisti nu ma supara, ba din contra eu tot timpul incerc sa lamuresc cum sta treaba, dar de inteles acest lucru nu mai tine de mine.... :wink:

PS : bradacalin :'' e jucarie de aia ma :lol: care o bagi in ochi la babe si te injura'' :lol:
Numai bine si la cat mai putine discutii aprinse :wink: :lol:.

_________________
Faster ... Harder ... SCOOTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 12:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
nexus3 scrie:
nu prea ati sesizat ca omul vorbea de un "laser breloc"

Am inteles exact ce a zis :wink:
cristi@n scrie:
nexus lasa-i ca nu cred ca m-am exprimat eu cum trebuie, si de aceea poate au inteles gresit toata treaba. postul meu a venit imediat dupa cel al lui adi_0206, care spunea ''...cum pot jucariile alea, de pus la chei numite in popor laser, sa trimita spotul pana la 150-200 m (cele de calitate) folosind niste lentile destepte..'' , iar eu am venit si am zis ''Si eu am unul si chiar azi mi-am pus niste baterii noi la el. Dar al meu bate peste 400 m, sincer. Acum ca e noapte ma joc cu el pe blocuri, si enervez vecinii din alte cartiere cu celebra luminita rosie '', probabil ca nu au facut legatura cum trebuie, discutia de pe acest topic fiind legata de scaner :wink:. Credeti-ma ca eu nici nu stiu cu ce se mananca scanerul, si nu vorbesc despre niste lucruri necunoscandu-le :wink:. Lasa ca nu s-a intamplat nimic, niste vorbe aruncate in vant de unii colegi forumisti nu ma supara, ba din contra eu tot timpul incerc sa lamuresc cum sta treaba, dar de inteles acest lucru nu mai tine de mine.... :wink:

PS : bradacalin :'' e jucarie de aia ma :lol: care o bagi in ochi la babe si te injura'' :lol:
Numai bine si la cat mai putine discutii aprinse :wink: :lol:.

E rau sa nu ai ce face...pana te prinde unu nervos si-ti baga laseru pe gat :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 12:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 14, 2008 2:09 pm
Mesaje: 114
Localitate: Resita
:lol: Riscul meseriei :lol:

_________________
Faster ... Harder ... SCOOTER


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 6:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
parerea mea este ca trebuiesc folosite combinate. Astfel se poate profita de caracteristicile ambelor.
Rareori de la transport becurile se pot deteriora, ledurile sunt foarte masive si rezistente la socuri mechanice.
Becurile au un consum ft mare fata de leduri.
Becurile au culoarea mai "calda" decat ledurile.
Becurile au o dipsersie mai mare fata de leduri. (Cel mai usor se observa la paruri si mai ales la strobe).
Becurile se incalzesc destul de tare si necesita carcasa din tabla, ledurile nu se incing asa de tare astfel se pot pune fara problema in carcase din plastic =>sunt mult mai usoare ceeace are importanta la transport si la montarea pe bare.
In concluzie idealul ar fi imbinarea ambelor, de acesta in acest moment cel mai ok ar fi utilizarea ambelor tipuri de lumini. Daca va trebuie doar la majorate si evenimente mai mici eu zic ca sunt mai bune cele pe becuri. Ledurile influenteaza mult cand consumul este mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 7:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
sZISZI scrie:
ledurile nu se incing asa de tare

teoretic un led nu trebuie sa se incalzeasca deloc
daca se respecta tensiunea de alimentare - nu trebuie sa se incalzeasca


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 05, 2008 7:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
adi_0206 scrie:
sZISZI scrie:
ledurile nu se incing asa de tare

teoretic un led nu trebuie sa se incalzeasca deloc
daca se respecta tensiunea de alimentare - nu trebuie sa se incalzeasca

ledurile normale de putere mica nu se incalzesc
insa cele de putere mai mare au o alta tehnologie de aceea sunt construite in asa fel incat sa se monteze pe radiator.. si pe mine m-a mirat faptul ca se gasesc spre vanzare radiatoare pentru leduri de 1w sau mai mult
oricum nu cred ca au cum sa ajunga ledurile la intensitatea becurilor cu descarcari in gaza..... parerea mea!
in demonstratia din filmulet era intuneric bezna....... nu cred ca mai are acelasi efect pe o scena de langa un drum unde sunt aprinse diverse becuri pentru iluminat public


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 156 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România