The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 16, 2024 1:51 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cum controlez prin dmx PAR RGB 64
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 3:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
Am dmx scanic club 12 Imagine
Si par led rgb 64 scanic Imagine
Problema mea e cum fac paru-rile sa faca dupa muzica prin dmx. Am gasit butonu din care dau sa mearga dupa muzica dmx-ul dar nu stiu ce varori tre dau la cele 4 canale ale par-ului ca sa intre muzica in el? ca in cartea la par nu scrie decat ca pe canalu 1 e dimmer/strobo si 2,3,4 culorile.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 5:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
din pacate controlul dmx face parte dintr-un domeniu la care putini ai ocazia sa se joace cu el... aici ma refer la preturile ridicate ale echipamentelor controlabile dmx care nu prea ti le poti permite in conditii de amator... iar profesionisti nu prea am vazut pe aici.

eu incerc o explicatie din cate am studiat dmx dar se poate sa ma insel
din cate stiu echipamentul controlat ar trebui sa aiba o adresa dmx care se poate schimba din switchuri sau afisaj digital cu butoane up -down

astfel parul tau e controlat pe 4 canale dmx adica cum ai descris tu (1 canal dimmer/strobo si 3 canale culorile) ceea ce inseamna ca o sa trebuiasca sa folosesti din cele 512 canale ale dmx512 doar 4

trebuie sa stabilesti de pe par la ce adresa sa fie primul canal (din cele 4) si sa setezi parul de exemplu daca alegi canalul 100 (din 512) la parul tau o sa fie canalul 100 dimmerul/strobo si canalele 101,102,103 comanda pe cele 3 culori ale parului, celelalte canale se stabilesc implicit consecutive dupa primul canal ales.

acuma pe fiecare canal se poate seta din controler o valoare cuprinsa intre 0 si 256, anumita valoare facand un anumit lucru asupra parului, aceste lucruri ar fi trebuit specificate in cartea tehnica a parului, daca nu le stii trebuie sa incerci sa te joci si sa vezi ce face fiecare valoare.
dupa ce vezi cum functioneaza parul apoi incerci din controler sa ii dai anumite valori la anumite adrese (bineinteles cele pe care sunt setate in par) in functie de muzica sau cum vrei tu.

sper ca nu am aberat mult (nu prea gasesti informatii exacte despre dmx iar eu sunt la inceput in acest domeniu) si mai sper ca te ajut in vre-un fel

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 5:54 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
eu am inteles cat de cat cum sta treaba din aceste 2 clipuri de pe youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=Svs--6Xg ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=wGYw0Ztu ... re=related

Spor la documentat. :wink:

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 6:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
am inteles si eu partea care miai descriso, treaba e ca in cartea tehnica nu scrie la canalu 1 ce valoare tre sa dau pt sa faca dupa muzica si nici din incercari nu gasesc . defapt pe cartea par-ului scrie la canal 1 doar dimmer/strobo( nu dimmer/strobo/music cum imi tre mie).

dmx-ul are microfon si par-ul are microfon. dar pn acu nam reusit decat sal fac dupa mic la par, dar mie imi tre dupa mic la dmx, dar numi merge


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 6:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Frumoooos... 8) eu am dmx...da tre sa cumpar par-uri...sa ma joc putin cu ele :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 6:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
dj tamponica scrie:
am inteles si eu partea care miai descriso, treaba e ca in cartea tehnica nu scrie la canalu 1 ce valoare tre sa dau pt sa faca dupa muzica si nici din incercari nu gasesc :( . defapt pe cartea par-ului scrie la canal 1 doar dimmer/strobo( nu dimmer/strobo/music cum imi tre mie).

dmx-ul are microfon si par-ul are microfon. dar pn acu nam reusit decat sal fac dupa mic la par, dar mie imi tre dupa mic la dmx, dar numi merge

Eu am buton de auto , si buton de music pe controller :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 6:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
dj tamponica scrie:
dmx-ul are microfon si par-ul are microfon. dar pn acu nam reusit decat sal fac dupa mic la par, dar mie imi tre dupa mic la dmx, dar numi merge

ce anume vrei sa controlezi prin dmx dupa sunet? culoarea? intensitatea?

toata problema sta in controlerul dmx. presupun ca nu e un canal al parului care sa mearga dupa microfon, adica nu stiu daca canalul 1 face ce vrei tu, probabil o sa trebuiasca sa te joci cu canalele 2,3,4 respectiv celor 3 culori

treaba asta ar trebui sa o afli din documentatia tehnica de la controlerul dmx

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 6:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
cred ca am inteles. mai intai tre sa fac 8 scene intrun bank , salvez si apoi selectez bank-ul in care am facut scenele si dau auto sau music :D . sper sa mearga. dupa parerea mea ledurile par sunt mult mai reusite ca un moving head ieftin si mai ales costa fff putin, 260lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 6:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
mulltumesc pt clipuri pitbull_bog. canalu 1 nu face ce vreau eu dar daca fac scene sar putea ca muzica sa le controleze, sper, maine incerc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 18, 2008 9:51 pm 
trebuie sa-mi dea verdictul dna in legatura cu ampliful ala crown, daca zice ca nu merita, imi iau 2 scannere pe MSD (ale sugerate de tine mircea), un T-bar si un dmx. pe viitor o sa-mi iau inca 2 scannere si ma apuc de programare dmx. Apoi o sa va dau lectii :lol: (glumeam)

serios, cad ca e complicata treaba cu dmx-u asta. tre sa pierd niste nopti bune cu teoria de pe net :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 12:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Eu de cand am vazut filmuletzele alea puse de pitbull , am luat dmx-u in mana , si m-am apucat de jocuri :lol: :lol: in 3 ore stiam deja sa fac programe , sa le sterg , sa le pun sa mearga in oradinea in care vreau eu , etc. NU e greu deloc , trebe doar rabdare si imaginatie (pt programe :wink: ) 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 12:24 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
daca ai DMX-ul in fata si faci ceea ce spune pe net vei invata usor notiunile de baza, urmand ca mai tz sa poti face si programare mai complexa :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 11:52 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Toata complexitatea programelor sta in imaginatia fiecaruia :) sa ai imaginatie buna , sa faci programe multe si complexe 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum controlez prin dmx PAR RGB 64
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 2:13 pm 
dj tamponica scrie:
Am dmx scanic club 12 Imagine
Si par led rgb 64 scanic Imagine
Problema mea e cum fac paru-rile sa faca dupa muzica prin dmx. Am gasit butonu din care dau sa mearga dupa muzica dmx-ul dar nu stiu ce varori tre dau la cele 4 canale ale par-ului ca sa intre muzica in el? ca in cartea la par nu scrie decat ca pe canalu 1 e dimmer/strobo si 2,3,4 culorile.


Am si eu o intrebare :E nou DMX-ul?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 4:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
da e nou. e 3,5 mil


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România