The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Uite ce vreu sa-mi iau si caut de 2 zile
MesajScris: Vin Mar 21, 2008 10:41 pm 
caut de 2 zile si nici macar importatorul American DJ nu a auzit de el


http://www.americandj.eu/product_info.p ... ts_id=1637



http://www.youtube.com/watch?v=u1KMq4Gl43Y :lol:


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 1:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Nu stiu, dar mie nu imi plac dmx-urilea alea, mi se pare cam semi pro. Eu zic ca mai bine sa cumperi un dmx adevarat. De obicei softurile necesita un calculator destul de bun (iesi poate si mai scump decat cu un dmx normal), in caz in care nu are memorie in el (adica transmite semnalul direct, nu le mai scrie in memorie) s-ar putea sa ai probleme. Diferenta e ca si cum e si intre virtual dj si 2 turntable +mixer.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 2:57 am 
sZISZI scrie:
Nu stiu, dar mie nu imi plac dmx-urilea alea, mi se pare cam semi pro. Eu zic ca mai bine sa cumperi un dmx adevarat. De obicei softurile necesita un calculator destul de bun (iesi poate si mai scump decat cu un dmx normal), in caz in care nu are memorie in el (adica transmite semnalul direct, nu le mai scrie in memorie) s-ar putea sa ai probleme. Diferenta e ca si cum e si intre virtual dj si 2 turntable +mixer.



DMX ul e super pro si usor de montat si de reglat.Consuma 32 mb video si 256 mb ram.La 500 MHz Minim.

Meci nu e problema la dell-il meu de 2 giga ram si 256 video cu AM2 athlon la 3000.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 3:03 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pe hartie totul e frumos si roz

in realitate , foarte multa lume se planga ca softurile astea nu sunt foarte stabile...

daca mai pui pe langa asta si faptul ca Wingoz este e mostra de instabilitate, ai reteta "succesului" :wink:

ia o masa de mixaj pt DMX, chiar daca pare mai rudimentara.
e hardware, ai faderele in fata ta , poti pune mana pe ele, si cel mai important NU se blocheaza niciodata.

8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 3:07 am 
nexus3 scrie:
pe hartie totul e frumos si roz

in realitate , foarte multa lume se planga ca softurile astea nu sunt foarte stabile...

daca mai pui pe langa asta si faptul ca Wingoz este e mostra de instabilitate, ai reteta "succesului" :wink:

ia o masa de mixaj pt DMX, chiar daca pare mai rudimentara.
e hardware, ai faderele in fata ta , poti pune mana pe ele, si cel mai important NU se blocheaza niciodata.

8)



. e buna? :twisted:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 3:10 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
si aia ar fi mai stabila decat un soft pe un computer

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 3:15 am 
mai b ine angajes 2 cu lanterne sa miste din labe decat . :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 8:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
interfete dmx facute dupa schema din elektor ocksid vindea si vasile cam la 2 mil buc care merg cu diverse programe free de pe net... problema e ca am inteles ca se blocheaza destul de frecvent si nu e relativ placut sa vezi ca echipamentele nu mai raspund la ceea ce incerci tu sa faci mai ales cand esti in timpul unui show (te cam faci de toata jena)

cat despre scule blutech ce pot sa zic..... depinde banuiesc de noroc
eu am un scaner . care isi face treaba relativ bine la cati bani a costat vizavis de un scaner profesional care costa de 10 ori mai mult

oricum pe el scrie blutech ceea ce e doar un nume vopsit pe o bucata de tabla, de fapt e facut de nightsun (cand se calibreaza oglinda apare pe afisaj nightsun si am gasit pe site-uri acelasi produs fara denumire in loc de . http://www.finn.no/finn/bap/object?finn ... xWvR524979), acuma nu ca ar fi mai breaz vre-un nume din astea dar sunt cat de cat lucrate bine nu ca majoritatea produselor low cost din china....

totusi un controler . pare mai ieftin probabil si prin prisma faptului ca unui nume "no name" atrage un adaos mai mic al vanzatorului decat un produs de brand....

dar cred ca depinde si de noroc!

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 11:50 am 
pid scrie:
interfete dmx facute dupa schema din elektor ocksid vindea si vasile cam la 2 mil buc care merg cu diverse programe free de pe net... problema e ca am inteles ca se blocheaza destul de frecvent si nu e relativ placut sa vezi ca echipamentele nu mai raspund la ceea ce incerci tu sa faci mai ales cand esti in timpul unui show (te cam faci de toata jena)

cat despre scule blutech ce pot sa zic..... depinde banuiesc de noroc

Eu aici eram putin sarcastic cu mircea :D

eu am un scaner . care isi face treaba relativ bine la cati bani a costat vizavis de un scaner profesional care costa de 10 ori mai mult

oricum pe el scrie blutech ceea ce e doar un nume vopsit pe o bucata de tabla, de fapt e facut de nightsun (cand se calibreaza oglinda apare pe afisaj nightsun si am gasit pe site-uri acelasi produs fara denumire in loc de . http://www.finn.no/finn/bap/object?finn ... xWvR524979), acuma nu ca ar fi mai breaz vre-un nume din astea dar sunt cat de cat lucrate bine nu ca majoritatea produselor low cost din china....

totusi un controler . pare mai ieftin probabil si prin prisma faptului ca unui nume "no name" atrage un adaos mai mic al vanzatorului decat un produs de brand....

dar cred ca depinde si de noroc!


Asa este.Intradevar produsele low cost necesita putin noroc.Dar my DMX nu e deloc low cost.Si in plus zicea mircea ca e mai bun harware ca nu se blocheaza.Intrebare:ce laptop-ul e recondat pentru sonorizari?NU nu este pentru ca se poate bloca oricand (aici ma iau de mama lu bill gates) si te faci de tot lol-ul la sonorizari.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 11:56 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
NU recomand laptop la sonorizari decat ca si solutie de back-up sau pt muzica ambientala.

1. Calitatea sunetului e naspa
2. Poate fi instabil
3. Prin natura lor ,computerele sunt senibile la vibratii si campuri magnetice intense (Boxe de mare putere...)


daca e neaparat nevoie de un laptop, atunci sa fie un Mac

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 12:02 pm 
nexus3 scrie:

daca e neaparat nevoie de un laptop, atunci sa fie un Mac



Si nu oricare.Acel Mac de 3200 dolari cu procesor cu L1L2L3L4 cache de 2 G fiecare care se foloseste la studiouri.Deja am in plan asa ceva dar pentru studio nu pentru sonorizari ca nu as merge cu el pe 200 de euro la o nunta sa bag hore si Noroc-Spune inimioara spune :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 1:16 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
mai folosesc un Macbook cateodata pt pus muzica ambientala

inca nu s-a blocat vreodata.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 1:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
nexus3 scrie:
NU recomand laptop la sonorizari decat ca si solutie de back-up sau pt muzica ambientala.

1. Calitatea sunetului e naspa
2. Poate fi instabil
3. Prin natura lor ,computerele sunt senibile la vibratii si campuri magnetice intense (Boxe de mare putere...)


daca e neaparat nevoie de un laptop, atunci sa fie un Mac


sa inteleg ca desktop e mai bun decat laptop pentru sonorizari?
1.calitatea sunetului naspa...? nu exista si pentru laptop placi de sunet externe (ce-i drept mult mai scumpe dar bune gen maudio, etc)
2.instabilitate ... am vazut si destule desktop care se blocheaza mult mai des decat unele laptopuri...
3.e drept ca laptopurile sunt mai sensibile dar tot la fel de drept e ca ocupa spatiu mult mai mic si are o greutate mult mai redusa decat un desktop cu monitor si tastatura aferenta ceea ce mi se pare a fi un avantaj enorm

acum revenind la topic si mie mi se pare foarte avantajoasa solutia cu dmx-ul prin calculator din punct de vedere al spatiului... o interfata dmx-usb de de zeci-chiar sute de ori mai mica decat un controler dmx, iar cand ai mai multe ti se face lehamite de carat..... (cel putin la mine ma deranjeaza caratul sculelor enorm)

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Ultima oară modificat de pricop doru pe Sâm Mar 22, 2008 1:51 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 1:46 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
eu la show-uri merg cu laptopul pentru ca este mai fiabil. In viitor o sa imi cumpar si placa de sunet externa.
Eu nu am avut probleme cu el, pentru ca nu stau cu el pe subwoofer ca sa vibreze si ultimul surub din el :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 22, 2008 2:02 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pid scrie:
nexus3 scrie:
NU recomand laptop la sonorizari decat ca si solutie de back-up sau pt muzica ambientala.

1. Calitatea sunetului e naspa
2. Poate fi instabil
3. Prin natura lor ,computerele sunt senibile la vibratii si campuri magnetice intense (Boxe de mare putere...)


daca e neaparat nevoie de un laptop, atunci sa fie un Mac


sa inteleg ca desktop e mai bun decat laptop pentru sonorizari?

Nici macar nu imi pun problema ca as putea fi destul de nebun sa car un desktop dupa mine la sonorizari

1.calitatea sunetului naspa...? nu exista si pentru laptop placi de sunet externe (ce-i drept mult mai scumpe dar bune gen maudio, etc)

un singur cuvant "
*.mp3

2.instabilitate ... am vazut si destule desktop care se blocheaza mult mai des decat unele laptopuri...
3.e drept ca laptopurile sunt mai sensibile dar tot la fel de drept e ca ocupa spatiu mult mai mic si are o greutate mult mai redusa decat un desktop cu monitor si tastatura aferenta ceea ce mi se pare a fi un avantaj enorm

acum revenind la topic si mie mi se pare foarte avantajoasa solutia cu dmx-ul prin calculator din punct de vedere al spatiului... o interfata dmx-usb de de zeci-chiar sute de ori mai mica decat un controler dmx, iar cand ai mai multe ti se face lehamite de carat..... (cel putin la mine ma deranjeaza caratul sculelor enorm)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România