The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:34 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 1:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:32 am
Mesaje: 108
Localitate: Botosani
ca tot e vb de lasere, stie cineva unde sunt de vinzare ceva jocuri cu laser , adica se imparte in multe puncte , ca un fel de ploaie de puncte colorate , am vazut parca pe youtube un clip cu asa ceva , da acum nu mai gasesc clipul , merci .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 25, 2008 9:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Eşti sigur că era laser?... poate punctele erau produse cu fibre optice, uite câteva exemple:

http://www.samluo.com/light/.%5Cprofess ... gz2412.gif

http://www.tprlights.com/portfolio/

http://www.tprlights.com/fibercurtains/
Dacă punctele de lumina se plimbau pe obiecte si pe oameni...era probabil altceva.
...Era util să găsesti clipul să vedem si noi ce si cum.
Şi un glob de oglinzi poate să dea un efect misto, iar dacă videocamera cu care filmezi (a fost filmat clipul) are sensibilitate si contrast mare, petele pot fi pe film mai luminoase ca în realitate. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 12:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Era laser. :D
http://www.youtube.com/watch?v=KYnSx-gJ ... re=related
Si se numeste Twinkling laser.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 1:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:32 am
Mesaje: 108
Localitate: Botosani
asa este despre acest efect e vorba .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 4:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
da...chiar misto efectul. :) merci si eu de link.
Dar nu stiu daca nu poti optine efectul asta cu un laser "normal" bun, software controled. (fără să fie nevoie de un laser specializat)
Adică să editezi efectul în soft punând-ul sa faca o mulţime de puncte animate (el oricum lucrează în puncte) random sau aliniate, cum doresti.
Bag de seamă că, probabil, trebuie să aibă un scanner foarte bun, care permite o frecvenţă mare, rezultând multe puncte pe o suprafaţă mare de deschidere ...fără să prăjească protecţia.
Când o să-l întâlnesc o să-l întreb pe un coleg care s-a ocupat mai mult de partea de editare şi control software. (şi fiind păţit,... ştie şi limitele laserului :) )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 4:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 10, 2006 9:32 am
Mesaje: 108
Localitate: Botosani
totusi ma gindesc ca trebuie sa mai aiba si ceva intern pt asa ceva , ceva gen gobo , caci altfel nu cred ca reuseste sa fuga raza dupa atitea puncte,
http://www.kam.co.uk/video.php?product_id=12,
si aici sunt ceva lasere :D
http://www.youtube.com/watch?v=mrnvoJ_XoVE
si aici citeva super efecte :D super begin super light
http://www.youtube.com/watch?v=twyfUeLT ... re=related
si aici ceva efecte facute in fum , pe la mijloc :D
http://www.youtube.com/watch?v=rcx_58Za8CI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 5:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
e un laser ieftin, nu stiu cum face atatea puncte dar nu trebuie nici un soft (are in el), costa cam 10 mil. si se gaseste la MUZICA sau daca vrei iti fac eu rost.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 5:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Geri LX scrie:
da...chiar misto efectul. :) merci si eu de link.
Dar nu stiu daca nu poti optine efectul asta cu un laser "normal" bun, software controled. (fără să fie nevoie de un laser specializat)
Adică să editezi efectul în soft punând-ul sa faca o mulţime de puncte animate (el oricum lucrează în puncte) random sau aliniate, cum doresti.
Bag de seamă că, probabil, trebuie să aibă un scanner foarte bun, care permite o frecvenţă mare, rezultând multe puncte pe o suprafaţă mare de deschidere ...fără să prăjească protecţia.
Când o să-l întâlnesc o să-l întreb pe un coleg care s-a ocupat mai mult de partea de editare şi control software. (şi fiind păţit,... ştie şi limitele laserului :) )


Un laser care poate fi controlat din software costa mult mai mult decat un twinkling laser.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 5:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 14, 2006 5:13 pm
Mesaje: 145
Localitate: PITESTI
Este model TL 2028 Twing Laser .Am eu de vanzare (900 Ron TVA inclus /garantie).Ca principiu de functionare :foloseste cristale optice + un sistem mecanic (care invarte unul din cristale ) motor pas cu pas cotrolat de un procesor in care sant memorate 49 de programe.Poate fii controlat extern in DMX.

_________________
www.soundlightsolutions.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 26, 2008 5:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
sZISZI scrie:
Un laser care poate fi controlat din software costa mult mai mult decat un twinkling laser.

Nu am căutat să văd ce si cum legat de twinkling laser. Dar se confirmă ce credeam. Cu unul software controled se poate simula ceva de genul ăla. Mai puţin dispersia mare, care (acum aflu) că e realizată cu ajutorul unor cristale.
Dar oricum jucărica e faină şi pare destul de ieftină. Dar eu m-aş plictisi de variaţiile limitate ale aceluiaşi efect. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 07, 2008 7:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 27, 2007 9:24 pm
Mesaje: 52
punctele alea se fac le trecerea printr o anume "lentila"
Am eu 2 astfel de lentile una face din spot vreo 10 spoturi aranjate in linie
Cealalta face zeci de spoturi dispuse in stea
Am sa pun niste poze in citeva zile in topicul cu lasere serioase


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 08, 2008 2:07 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
acel twinkling laser .. e defapt o jucarie foarte simpla are niste lentile kaleidoscopice si sunt montate la fel cum sunt montate lentilele gobo la scanere :wink:

LE: De acolo provine si sunetul din video .. de la motorul care pune in miscare lentilele [fiind o miscare rotativa]
LEE:aici avem un kaleidoscop doar ca aici kaleidoscopul sta pe loc si se invarte acea farfurie sau ce e

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România