The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:32 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Orga de lumini comandata cu un IC
MesajScris: Sâm Aug 16, 2008 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Ian 03, 2008 5:43 pm
Mesaje: 1
Localitate: Timisoara
Profit de acest prim post pe forum pentru a saluta toti useri acestui forum...

Dintr-o instalatie cu becuri chinezeasca pentru pomul de craciun am recuperat montajul care poate fii vazut in pozele de mai jos.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Aceast montaj este format dintr-o punte redresoare cu 4 diode 1N4001 un condesator de 10micro/50V 2 rezistente una de 180 kohm si una de 2Mohm un integrat cu 10 pini dispus pe o mica placuta si 4 componente de comanda (nu stiu exact ce sunt, banuiec ca ceva mosfeturi...) comandate de integrat.
Integratul are 8 moduri de functionare cu diferite efecte luminoase de diferite intensitati ale lumini si o pozitie in care toate becurile sunt aprinse
Schema montajului este cam asta:
Imagine


Ce vreau sa fac...
Vreau sa realizez o noua placa in care sa folosesc integratul pentru a realiza o orga de lumini capabila sa comute 500W per canal, fiecare canal protejat de o siguranta de 2,5 A pt a proteja "elemetele" care comnda becurile.
In mare trebuie sa caut un inlocuitor pt componenta "PCR 406" care sa duca lejer 500 w si sa nu fie nevoie ca integratul sa se "forteze" ca sa il comande. Ar fii ideal si un sistem de protectie (ceva cu optocuploare ) care sa protejeze integratul de eventuale defectari ale elementelor de comnada a becurilor care sa ia dupa ele si integratul, care cred ca este imposibil de procurat singur cel mai probabil trebuie cautata o alta instalatie asemanatoare si demontata pt el...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 18, 2008 7:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
acel "pcr" cred ca e un tiristor de mica putere, cu un curent de comanda foarte mic, pentru a creste puterea ar fi necesara schimbarea acelor tiristori cu ceva mai sanatos, numai ca o sa fie probleme cu comandarea lor, tensiunea de alimentare luata printr-o rezistenta nu o sa fie suficienta pentru amorsarea unor tiristori de putere mai mare
o solutie ar fi folosirea unor optotriaci de putere mai mare , intrarea o inseriezi cu o rezistenta de putere mai mare (5W, 22-25Kohmi)si o conectezi in locul becurilor dar parerea mea e ca nu prea se merita .......

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Orga de lumini comandata cu un IC
MesajScris: Vin Aug 08, 2014 2:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Aug 08, 2014 2:29 pm
Mesaje: 1
Am si eu o "dracie" de genul. De cand am cautat pe net o schema de conectare. S-au rupt firele toate si nu mai stiam ce si unde vine. Pe mine ma interesa numai folosirea pe post de sonerie, fara iluminat. Dar daca e conectat la 220, inseamna ca pica varianta alimentarii la 12 volti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România