The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:58 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pont sau jucarie proasta ?
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 10:22 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
frecand menta zilele trecute pe net am dat de chestia asta
ce parere aveti ?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 10:33 am 
Cu ce-s prinse cele 3 traverse intre ele.

Sa nu ti se flambeze... ca ar arata mega naspa.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 10:43 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
tinand cont ca-s traverse cu 3 bare ... e putin probabil sa flambeze


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 8:03 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
destul de bine organizat magazinul asta online. Cat despre schela nu cred ca ai probleme de genul asta.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 10:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Eu m-aş îngrijora mai degrabă gândindu-mă la sistemul de ridicare al stativelor. mai ales dacă le încarci la sarcină maximă.
Am văzut unele cu un cablu de oţel de toată jena. După câteva ridicări se răsuceşte, se deformează, încep să apară liţe, la ridicare pârâie şi pocneşte, merge greu... şi în cele din urmă poate ceda.
În ceea ce priveşte grinda, depinde cum e distribuită greutatea.
Eu nu mi-aş lua aşa ceva decât dacă le-aş monta, m-aş ţine de grindă şi aş pune pe cineva să mă ridice. Dacă merge foarte uşor şi fără probleme la 76 de kg, poate merge şi la 150. :)
Vezi să aibă şi sistem de asigurare cu bolţ, să nu stea toată greutatea în cablu.
(...şi la cele cu panglică pot apărea probleme similare)

PS. Încă ceva ...vezi cum vine sarcina pe stativ să se ridice perfect vertical, dacă îl trage într-o parte se deformează (aluminiul se deformează uşor) şi nu-ţi mai culisează elemenţii (nu mai intră la loc, sau merg foarte greu inauntru-afară)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 12:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Geri LX scrie:
Eu m-aş îngrijora mai degrabă gândindu-mă la sistemul de ridicare al stativelor. mai ales dacă le încarci la sarcină maximă.

hm .... slabe sanse
la mobile dj-ing nu cred ca-ti permiti sa cari 150 kg numai lumini

Geri LX scrie:
În ceea ce priveşte grinda, depinde cum e distribuită greutatea.
Eu nu mi-aş lua aşa ceva decât dacă le-aş monta, m-aş ţine de grindă şi aş pune pe cineva să mă ridice. Dacă merge foarte uşor şi fără probleme la 76 de kg, poate merge şi la 150. :)

http://www.thomann.de/gb/millenium_sls300.htm - pana si asta tine un om de 75 kile atarnat de ea
deci o schela cu traversa din 3 bare + stative cu cremaliera sigur tin si ridica greutatea asta
Geri LX scrie:
Vezi să aibă şi sistem de asigurare cu bolţ, să nu stea toată greutatea în cablu.

asta asa este
daca are bine ... daca nu are ii facem
romanul e mester mare, are bor`masina acasa .... face imediat niste gauri :lol:
Geri LX scrie:
PS. Încă ceva ...vezi cum vine sarcina pe stativ să se ridice perfect vertical, dacă îl trage într-o parte se deformează (aluminiul se deformează uşor) şi nu-ţi mai culisează elemenţii (nu mai intră la loc, sau merg foarte greu inauntru-afară)

la pretul asta - ma cam indoiesc eu ca stativii sa fie in aluminiu :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 1:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Evident că ţine un om...
Eu mă refeream la ridicare. Dacă merge greu şi cu hopuri la 76 de kg rişti să ai probleme curând. :wink:
Probabil că baza e din oţel, dar e posibil ca elemenţii superiori să fie din Al. Şi ăia se îndoaie uşor la o solicitare orizontală.

Oricum ...Baftă şi Spor! :)

PS. Mă corectez...nu doar cablul poate fi de vină ci şi elementele de ghidaj, de proastă calitate, care pot supune cablul la solicitări inutile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 15, 2008 4:13 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
sai grija la trepiezi sa fie cu cui nu sa se insurubeze cu timpul la alea cu insurubare .. se mananca mandrina aia sai zic asa care prinde teava de sustinere si e cam cacacioasa treaba poate sati pice in cap luminitele :shock:

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România