The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Futurelight Dj Scan 600 - cine stie sa imi explice pls
MesajScris: Dum Dec 07, 2008 8:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:47 pm
Mesaje: 8
Localitate: Iasi
Stie cineva cum as reusi sa comand niste scannere dj scan 600 de la futurelight. problema mea este una la care nu reusesc sa ii dau de cap cum as putea sa le comand sa am o miscare stanga dreapta sau sus jos mult mai usoara mai smooth? se misca foarte mecanic si sunt sigur ca se poate face cumva. daca ii dau de pe controler DMX speed mai mic si fade o iau razna si nu isi mai pastreaza punctele de la scene. as vrea sa scad viteza iar miscarea sa fie usoara de la o scena la alta nu o miscare mecanica.
Nu stiu daca am reusit sa explic in cuvinte sa ma fac inteles.

_________________
Drop thet 0 and give it to the hero :))


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 07, 2008 11:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Salut.
Încearcă să faci ca o mişcare de pan sau tilt să nu fie compusa din doua puncte (poziţii) la distanţă mare. Ci din mai multe poziţii intermediare. Deci sa nu fie A->B->A->B (unde A e Fl Pan (maxim) şi B e zrPan (minim) de exemplu) ci între A şi B să mai fie câteva (1-2-3) poziţii intermediare. Apoi te joci cu timpii şi poate reuşeşti să obţii o mişcare mai smooth.
Baftă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 3:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:47 pm
Mesaje: 8
Localitate: Iasi
Am incercat si asta si iese o miscare sacadata, nicidecum o miscare smooth. Oare nu pot scannerele sa faca miscarea asta ?

_________________
Drop thet 0 and give it to the hero :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 10:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
În general scnerele sunt mai...smucite :), asta e şi o calitate a lor comparativ cu movingurile, când ai nevoie de viteză. Dar ale tale s-ar putea să aibă şi o "rezoluţie" mică ceea ce nu le permite să facă mişcări foarte smooth. În mod normal ar trebui să fie pe 8 biti (256 puncte).

Dacă atunci când controlezi panul sau tiltul manual şi te duci uşor/incet dar cursiv... de la zr la Fl... şi se mişcă sacadat, înseamnă că ele sunt buba.

...Sau dacă nu, poate problema e de comandă/control. Poate e ceva ce-ţi scapă.
Ar trebui să le încerci (când şi dacă ai ocazia) cu un alt tip de controller, ...cu un controler pe care proprietarul ştie că a făcut mişcări smooth din scannere. Prin Iaşi ar trebui să găseşti pe cineva,...nu cred că e complicat.
Apropos ...ce controller ai?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 10:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:47 pm
Mesaje: 8
Localitate: Iasi
un starville 512 DMX ala ieftin ca am zis ca nu e necesar sa iau unu mai complicat ...

_________________
Drop thet 0 and give it to the hero :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 10:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:47 pm
Mesaje: 8
Localitate: Iasi
manual merg super problema e cand fac un program de ex. : sus maxim jos maxim nu coboara lin chiar daca dau viteza mica din controler.
iar daca dau fade mai mare se prostesc si nu mai pastreaza punctele care i le dau dar in schimb miscarea este smooth si ma gandeam ca gresesc eu la programare.

_________________
Drop thet 0 and give it to the hero :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 10:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
aaa...ştiu ce zici. Deci ele merg smooth dacă le dai un timp mai mare dar nu mai ajung în/la punctele stabilite.
Hmm asta e o problemă comună....cam toate fac la fel (şi scanerele şi movingurile). Mai ales dacă nu ai posibilitatea de a le da un timp de stand (timpul cât trebuie să rămână la poziţia respectivă). Dacă ai timpul de stand, trebuie să te joci cu el până găseşti timpul optim ca vizual ele să ajungă în punct dar să nu se oprescă acolo (dacă nu vrei să se oprească evident).
Dacă nu le poţi da timp de stand atunci trebuie să pui (pe incercate) punctele la distantă mai mare astfel ca ele să ajungă în punctul unde vrei tu să se ducă.
De exemplu dacă ai două puncte pe o scenă la exact 10 m unul de altul şi vrei să faci o mişcare între cele doua puncte (dar să ajungă acolo) tu ar trebui să programezi punctele să zicem la 13-14 m unul de altul. Cu cât viteza va fi mai mare cu atât ele nu apucă să ajungă la cele două puncte şi tu trebuie să măreşti distanţa programată. E pe încercate... şi în timp o să-ţi fie mai uşor pe baza experienţei pe scula respectivă. La fel şi cu raportul optim viteză/fade.

Dacă nu sunt indiscret, de ce ai nevoie de aşa o exactitate a punctelor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 09, 2008 11:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:47 pm
Mesaje: 8
Localitate: Iasi
thx cam la asta ma gandeam si eu sa fac urmatoarea data cand am o sonorizare :) sper sa mearga. ms mult de tot

_________________
Drop thet 0 and give it to the hero :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 10, 2008 12:02 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Cu plăcere. :)
Succes!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România