The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:22 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dmx512---
MesajScris: Sâm Apr 11, 2009 8:04 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 11, 2009 7:43 am
Mesaje: 10
Localitate: Vaslui
Salz...am si eu un dmx 512 si nu stiu cum sa-l folosesc....am incercat cum scria la subiectele anterioare dar nu se intampla nimik:( ma poate ajuta cineva???Imagine

_________________
>>>DeeJay^TeDy<<<


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 14, 2009 5:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
in ce sens nu stii cum sa folosesti?
ai vre-un echipament (lampa, laser, scaner) ceva legat la el ?
din poza reiese ca ai doar un controler dmx....
ce anume nu iti iese?

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 16, 2009 7:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Apr 11, 2009 7:43 am
Mesaje: 10
Localitate: Vaslui
deci am de toate...blitz lasere ...led par 64 rgb...mai multe care au iesire dmx...mi-am cumparat dmx si nu stiu cum sa le fac...am incercat multe ...am fost si pe la altii dar nu merge:(( poate stiti!

_________________
>>>DeeJay^TeDy<<<


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 16, 2009 8:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mar 16, 2009 10:08 am
Mesaje: 3
pe rand

ia un cablou dmx (xrl M-T) si conecteaza la un singur par 56

la par 56 pune swich-ul 1 pe on( asta inseamana ca adresa lui va fi 1) daca mai are si alte butoane de muzica sau altceva dezactiveaza ( depinde de par-ul tau)
presupun ca are 4 canale par-ul tau ( dau cu presupusul)


apsa pe butonul 1 de la scaner (se aprinde un led)

ar trebuie sati raspunda la comenzi
oricum da mai multe detalii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 17, 2009 11:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2009 2:10 am
Mesaje: 29
Localitate: Sibiu
Ma bucur ca am gasit acest forum unde am citit lucruri interesante si sper sa imi gasesc si eu rezolvarile,
Exact acelasi DMX il am si eu care este atasat in poza de mai sus . Ma chinui de cateva zile sa ii dau de cap dar nu prea am reusit cine stie ce.
Cu ajutorul acestui site http://www.sabretechnology.co.uk/calc.asp?dmx= am izbutit sa-i dau adresa la fiecare Led Par in parte. Daca este cineva care sa imi explice cum se face acest calcul matematic chiar m-as bucura.
Pentru primul Led Par i-am dat adresa 1 ; al doilea 1-5; al treilea 1-6; si al 4-lea 1-5-6. Chiar nu inteleg de ce a trebuit asa dar am dat cu ajutorul acelui site.
Am invatat cum se fac scenele : am apasat 3 sec butonul program dupa care am facut 8 scene. Am apasat programul din nou butonul programm 3 sec pentru memorare , am apasat blackout pentru ca asa am vazut pe un clip pe youtube insa acum nu stiu cum sa-i dau sa mearga toate scenele consecutiv. Daca apas de ex pe scena 4 imi apare ce am memorat eu acolo insa nu stiu ce trebe sa fac pentru a da drumu la program.
Mai am inca 2 moving headuri si un stroboscop pe care vreau sa le folosesc pe acest DMX insa la moving head chiar mi se pare greu de realizat un program.
Multumesc celor care isi vor pierde din timp in incercarea de a imi da o mana de ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 18, 2009 10:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Calculul e foarte simplu:

La unele aparate pe dipswitch-uri scrie echivalentul unui switch, la altele scrie doar numarul switch-ului (1,2,3,4...) ca in linkul dat de tine. Însă la toate e valabil:

1=1
2=2
3=4
4=8
5=16
6=32
7=64
8=128
9=256

Adresarea o faci prin insumarea numerelor din dreapta, astfel incat rezultatul sa fie adresa pe care o doresti.
Exemple:

-adresa 55
32+16+4+2+1= 55 deci vei actiona (în directia on) dipswitchurile 6, 5, 3, 2, 1 (1,2,3,5,6)

-adresa 256
simplu dipswitchul 9

-adresa 7
1+2+4 = 7
=> dipswitch 1,2,3.

-adresa 450
256+128+64+2=450
=> dipswitch 9,8,7 si 2.

Samd.



La consola nu pot sa te ajut ca nu am lucrat pe tipul asta, dar probabil ca scenele respective trebuie să le insumezi (printr-o comandă specifica a consolei) intr-un chase sau program dinamic,... unde trebuie să dai si niste timpi de trecere. Si probabil ca ai alta comanda prin care faderele si butoanele lor devin din simple scenetrigger ...trigger de chaseuri sau programe. Sorry daca e altfel, dar cum spuneam, nu cunosc consola.

La moving headuri si scanere, dacă consola nu vine cu ceva efecte preprogramate, e mai greuţ, în sensul că e mult de bibilit. Pentru ficare miscare a movingului, sau schimbare de culoare, sau de gobo , etc, trebuie să faci cate un pas (probabil "scena" pe consola ta) si dupa aia sa te joci cu timpii de trecere intre scenele insumate in chase-uri sau programe dinamice pana iti iese ce vrei. Asa cum spuneam, e de stat si de bibilit, nu iese pocnind din degete. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 20, 2009 2:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2009 2:10 am
Mesaje: 29
Localitate: Sibiu
Gata am reusit ! Multumesc mult lui mk3_cdj care a pierdut mai mult de o ora cu mine pe messenger si mi-a explicat cum sta treaba cu dmx-ul. Multumesc si celor care si-au facut timp sa imi raspunda.
Am reusit sa fac programe pe care le-am bagat in chase iar treaba mi se pare simpla.
Din pacate mai am o mica problema. Eu am 2 moving headuri , 4 led par si un stroboscop. Nu merge nici cum sa le bag in acelasi program iar daca vreau sa le folosesc pe toate de-o data din pacate nu prea merge. Se pare ca trebe sa imi aleg , ori moving head , ori led par.
Are cineva o alta solutie s-au stie cum as putea sa fac ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 20, 2009 10:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Nu are rost sa te chinui sa le insumezi pe toate intr-un program. (Sau nu am inteles eu bine, caz in care ar trebui să dai mai multe detalii.)


Cel mai bine e sa-ti faci mai multe programe (chaseuri) diferite. Unele pentru movinguri, altele pentru led-paruri cu conţinut şi viteze diferite.

Poti apoi sa le combini, să le pui să meargă separat, în funcţie de muzică, etc. Cu cât mai multe cu atat mai bine (nu stiu cate suporta consola).

Consola ta are funcţie sound to light? Daca da atunci pui stroboscopul separat pe un fader controlat de sunet. Si pentru interventie poti sa-l pui la intensitate maxima si la viteza mai mare pe alt fader cu care te joci manual când vrei să inebunesti lumea. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 22, 2009 3:16 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 16, 2009 2:10 am
Mesaje: 29
Localitate: Sibiu
Da eu am vrut sa le pun sa mearga toate in acelasi program. Pana la urma cred ca este mai bine sa le pun totusi separat in programe pentru ca am ajuns la concluzia ca este imposibil sa le bag pe toate in acelasi program.
Nu stiu ce sa intamplat cu stroboscopul dar l-am legat ultimul din seria de lumini (dupa moving head) iar la nunta pe care am avut-o sambata nu a vrut nici cum sa imi raspunda din comenzile de la dmx. Am sa mai incerc si acasa , sper ca nu sa stricat deja pt ca nu am auzit pareri prea bune despre "Super strobo Eurolite 2700".
Multumesc foarte mult Geri LX pentru raspunsurile tale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 22, 2009 11:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Cu placere. :)
Am dat doar niste sugestii aproximative. Daca as avea o carte tehnica a controlerului dmx, as putea fi mai exact. Am cautat putin pe net...(nu am nici eu prea mult timp) dar nu am gasit. (Nu ma refer la detalii tehnice...cate canale, memorii, etc, stie,... ci la modul de programare.)
Bafta cu strobo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: DMX ?
MesajScris: Dum Aug 09, 2009 8:11 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Ce DmX recomandati pt 4 movin head,2lasere, 10 buc Pari 56/64 si cam 3-4 buc. efecte de lumina..?

Cea ce am e un simplu(jucarie ,chinezeala,no name)are si probleme acum..e bun pt. aruncat :?

_________________
Imagine


Ultima oară modificat de Milan Gheorghe pe Dum Aug 09, 2009 8:35 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 09, 2009 8:28 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Asta i bun?
Imagine
Sau asta?
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 09, 2009 6:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Nici un raspuns.. :?

Nu foloseste nimeni un Dmx ,cu mai multe canale..24..48..care sa aleg?

Va rog putin ajutor,daca are cineva experienta.

Am si dimmer..dar trebe un dmx pt. movin headuri..si vreau sa folosesc si pari cu led si cu bec halogen...

Maxim 2saptamani si trebe sa aleg una..dar sa fie bun:?:

Asta care am avut..pai..simplu 12canale..dar nu stiu cum,nu merge..sterge programele automat..sau modifica..nu stiu,are probleme cu memorie sau nu stiu ce. AM FACUT PRORAMU,CUM TREBUIE..PAS DUPA PAS..deci.. :?

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 20, 2009 9:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 09, 2009 11:30 am
Mesaje: 60
Localitate: timisoara
nu recomand niciunul dintre cele de mai de sus(ele par a fi dedicate pt a fi comanda de dimeri pt par :? ) . ce buget ai??? in pricipiu poti face treba si cu modelul care l-a prezentat userul tedy. numai ca trebui sa sti cum sa faci programele. acela stie sa miste 16 unitati dmx care pot avea fiecare cate 16canale deci mai mult decat destul pt ce ai tu(ma gandesc ca nu vrei sa dai adresa diferita la fiecare par????) .si din experienta i-ti spun ca este cel mai banal de folosit controler dmx din cate am vazut eu pana acuma.
acuma normal exista si variante mai scumpe si mai bune depinde de ce vrei sa faci si cat ai de gand sa te extinzi pe viitor pe partea de lumina.
p.s. ca si sfat pt useri in loc sa bagati bani in o gramada de echipamente scumpe supradimensionate necesitatilor voastre si asta doar pt ca echipamentulmai ieftin pe care il detineti nu stiti sa il folositi inca(nu stiti sa va adresati in dmx, sa faceti un chase cu mai multe unitati diferite . . . .) voi cumparati altul mai mare cu mai multe canale :? . mai intai invatati sa scoateti si untul din cele mici si dupa ce intradevar necesitatile voastre depasesc capacitate controlerului mic si din punct de vedere tehnic si artistic si voi ati acumulat suficient know how in domeniu atunci deabia este momentul sa schimbati scula in sus.
mult succes la toata lumea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Aug 20, 2009 10:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Salut Benictrs!

Ce buget am..pai..nu cumpar chestile super scumpe(nu cred in ele),nici cele ieftine pt ca majoritatea este gunoi,chinezeala 100% de proasta calitate.

Am nevoie si una mai simplu ca asta:
Imagine
Este un DMX-Dimmer..

Si am nevoie una ca asta..cu display,cu toate
Imagine

Am si DIMMER..momentan 1 buc de 4 canale,1150w / canal pt niste pari 56/64 In curand o sa cumpar inca una,ca asta. Place f f mult,sunt multumit cu el.

Momentan eu sunt si sonorizatoru si cu luminile,la noi ,n-am gasit nici una care stie sa programeze si sa stie sa "joace" cu dimmere ,cu dmx uri.
Odorheiu este un oras cu oameni super-prost..majoritatea.
:?

Momentan am 2 movinhead(dar vreau sa cumpar inca o pereche,tip wash)1 laser cu 4 head(rosu/verde) 2 effecte de lumini..simple fara conect. dmx,led strobo..mini strobo..mini scanner..12buc pari 56/64 cu bec 300w/500w am si niste la comanda..Ce mai am? :roll: ..nu stiu :lol:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România