The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:03 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lichid de bule
MesajScris: Lun Mar 01, 2010 1:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Cine stie daca e bun lichidul asta de bule de pe Thomann? http://www.thomann.de/de/ultralite_ulse ... nfluid.htm A folosit cineva lichidul asta? Vad ca este singurul lichid de bule care se poate cumpara de pe Thomann...

Stiti alta sursa mai avantajoasa la pret decat acel lichid de bule de pe Thomann?

Si inca o intrebare. Exista vreo diferenta intre un lichid mai ieftin si unul scump, in ceea ce priveste volumul de bule pe care le scoate masina? Am vazut lichid de bule (normal nu pentru UV) si la 150-200 lei bidonul. Se justifica in vreun fel acel pret foarte ridicat?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 02, 2010 12:48 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Cumpara niste şampon de la "38 de mii" diluează-l cu apă şi pune-l în maşină. :wink: Concentraţia ideala o gaseşti tu după câteva încercări. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 02, 2010 1:31 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Nu merge treaba. Am incercat diverse combinatii cu sampon sau detergent de vase. Masina nu scoate atatea bule ca si atunci cand folosesti lichid de bule special.

Am testat si cu o bagheta din aia in care sufla copii. Cu detergent de vase nu am reusit cu nici o concentratie sa scot mai mult de 3-4 bule la o singura suflare. Cu lichidul de la k()N ies si 10-15 bule la o suflare :lol: :lol: (mai am si eu momente in care ma plictisesc :P ).

Un alt dezavantaj la detergent/sampon e ca lasa urme de sapun prin masina, chiar si pe gresie unde se sparg ramane putin alb. Lichidul de bule nu.

Si inca o chestie. Lichidul de bule scoate bule "colorate". Bulele apar colorate, curcubeu la lumina ambientala datorita difractiei. La sampon si detergent nu prea se manifesta fenomenul de difractie (bulele apar foarte putin colorate).

Deci revenind la lichid de bule, a folosit cineva lichidul ala Eurolite concentrat? Alt lichid de bule mai ieftin si bun stiti? Pacat ca s-a terminat stocul la K()N fiindca era foarte bun la 32 lei bidonul. :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 05, 2010 3:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 14, 2006 5:13 pm
Mesaje: 145
Localitate: PITESTI
este foarte bun...nu lasa urme ,pt tine fac un pret special daca vrei

_________________
www.soundlightsolutions.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 05, 2010 4:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Merci pentru oferta dar tocmai am pus o comanda la Thomann si am luat si un bidon din ala de lichid. Astept sa imi ajunga. Oricum poti sa imi lasi un privat cu pretul la lichid ca nu se stie cand am nevoie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lichid de bule
MesajScris: Mar Apr 13, 2010 12:46 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Sebi scrie:
Si inca o intrebare. Exista vreo diferenta intre un lichid mai ieftin si unul scump, in ceea ce priveste volumul de bule pe care le scoate masina?


si raspunsul la intrebare http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopi ... highlight=


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România