The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:49 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lumina dinamica/Orga de lumini
MesajScris: Lun Iul 10, 2006 6:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
O lumina dinamica comandata integral de pe un calculator. Imagine cam asta ar fi schema de principiu. :D In locul fiecarui led am legat cate un optocuplor (4N35) ( LED-ul de la optocuplor) dupa optocuplor cate un tranzistor (BC170) pentru o amplificare a ternsiunii aplicate pe poarta triacului
Pentru mai multe informatii vizitati: www.discolitez.com acolo partea de forta e facuta pe nista optotriace care ataca direct poarta triacului... eu am folosit alta varianta.
Atasez si cateva poze :Imagine ; Imagine ; Imagine ; Imagine ; Imagine. dupa cum se vede si din poze este un singur montaj copiat pentru toate cele 8 canale ala luminii dinamice . LED-urile (din ultima poza) de pe fiecare canal au fost puse doar pentru probe , vor fi inlocuite cu sarma (strap) . am si o varianata de cablaj dar nu am postat-o ca nu e PDF, este facut in "EXPRES PCB" si nici schema ca e defapt e o combinatie de mai multe dar voi atasa! :D
Spor la treaba !!!! :D eu am fost multumit de ea pt casa in varianata cu becuri normale colorate si vreau sa trec pe PAR-uri...

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 10, 2006 6:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
numi place ca e prea mare curatenia la tine pe birou :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 11, 2006 1:24 am 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
curetzenie inainte de toate...frumasa treaba dude 8)





:wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 11, 2006 12:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
E frumos lucrat
cred ca o sa fie sticky :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 11, 2006 7:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Sa mai pun niste poze cu stalpii de lumini si conexiunea intre ei si orga propriuzisa:Imagine ; Imagine ; legatura facandu-se prin cablu cu 5 fiere (de 1.5 sectiunea) tip instalatii de 380V si regleteImagine pe viitor dorec sa iau si prize de 380V sa scap de insurubat si de ordonarea cablurilor.... :D .
Si o carcasa mai veche Imagine ; Imagine.
Un coleg m-a rugat sa-i pun terminale pentru iesiri de boxe (liniare cate 4 poli) deci exista multe variante...

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 11, 2006 9:58 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
gandeste daca ai face becurile motorizate sa se miste sa zicem stanga-dreapta sau sus-jos 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 8:06 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Becurile au focalizare foarte slaba (adica prost definita) si oricum sunt proaste , deci dupa mine ar fi inutila motorizarea lor.
Nu te astepta sa se comporte ca niste PAR-uri , sunt niste becuri "ca la orga lu bunicu" diferenta consta in faptul ca nu arunca lumina si in spatele lor, cum faceau alea cu calota sferica.

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 8:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
beci_acoustics scrie:
Un coleg m-a rugat sa-i pun terminale pentru iesiri de boxe (liniare cate 4 poli) deci exista multe variante...


ai grija cu iesirile alea de 220V! nu te juca improvizand tot felul de mufe!
ca fereasca Dumnezeu sa nu-l ai pe constiinta....

in rest e super constructia dar fa si pe partea de forta izolarea ca la carte.

daca tot ai vorbit de "PAR-uri" ce sunt alea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 8:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Din poza iti vei da seama imediat , sunt acele reflectoare care le vezi pe la concerte sau in discoteci.Imagine
La origine sunt niste faruri rotunde ca cele de (DACIA anii 80's) bagate intr-o carcasa de tabla cu un transformator de 12V / 50W ,(asta pt lampi de 50W), cu cate o folie colorata deasupra sau alea mai smechere au o lupa care e si colorata si focalizeaza lumina :D
Eu zic ca e de ajuns ce am scris aci pt a-ti da seama ce sunt 'PAR-urile' :D

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 10:34 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
sti ca sunt si spoturi cu halogen de 220V pe la 50 de W care te "orbesc" cand te uiti in ele?? folosesti acelas principiu ca la "ciomegele"(PAR-uri :P) alea o cutie de tabla de expl o cutie de conserva de la ciuperci le aranjezi putin dai niste gauri de aerisire in spate le tragi o vopsea neagra mata sau orice culaore iti palce tie sau ce cosnideri ca e ok...si in fatza ii faci un suport simplu din tabla in care sa introduci acele filtre colorate am sa incerc zile astea sa fac 1 buc sa vezi cum ar iesi..la nivel diy vor iesi destul de bine..think about it :wink:



EDIT:sunt in comertz becuri produse de firma SILVANIA cred ca are urmatoarele carateristici cel putin eu am avut 1 bucata 6Vcc si 45W ....sunt mai costisitoare dar daca vrei sa faci ceva profi... :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 10:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
Adi , daca te vei uita pe prospect la becurile cu halogen , scrie mare ca nu ai voie sa faci aprinderi repetate. Acu nu stiu daca scrie pe cutia cu care vand astia in comert.....dar iti zic si poti intreba pe altii ca asta e treaba cu halogenurile , nu suporta intermitente (aprindere-stingere repetata). Este justificata ideea pt ca ele fiind asa mici si avand puteri asa mari ai vazut ca se si incing foarte repede si putermic (termic), ori la intermitente ar varia foarte des aceasta temperatura (care in filament e aproape instantanene) si se duce repede..... :( si eu am facut mult timp frumos pe langa ele....dar m-am calmat. :(

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 10:52 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
nimik nu e imposibil imaginatie sa ai :P...la parurile alea profi profi daca te vei uita atent au in spatele lor niste coolere..banuiesc ca sti.. :roll:
deci inca exista sanse pt halogene....

pana una alta daca te pricepi poti face sa arate mai bine ca asta un reflector nu trebuie decat sa ai>scule>talent>rabdare pozele sa te orietezi cum ar putea iesi dintro simpla cutie de conserva
http://www.protheatrical.com/images/PAR-38US.jpg



:wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 11:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 02, 2006 1:58 pm
Mesaje: 85
Localitate: Bucuresti
ADi , sincer nu stiam de treaba cu ventilatoarele din PAR-uri am tinut si eu cateva in mana si nu aveau, dar se poate sa existe si cu astfel de instalatii. Acu nu o lua in nume de rau , nu contest ca se pot folosi si halogen-uri dar cu siguranta durata lor de viata va fi mai mica, si aci e de discutat ca exiata halogen de 25000 (in piata) si de 300.000....probabil si mai scumpe....ori daca iti crapa unul scump te doare... :o
E buna ideea ta, am sa ma joc si eu cu o conserva (dupa ce o golesc) :D

_________________
SPL addicted


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 12, 2006 11:44 pm 
Neconectat
moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 18, 2006 10:19 pm
Mesaje: 106
Localitate: Timisoara
dai bataie probabil e cum spui tu cu halogenele eu nu am folosit doar am zis eu am folosit un BEC de la silvania cum spuneam mai sus si concentra lumina destul de bine pretu lui este cam pe la 35de ron :mrgreen:

_________________
o(-_-)0


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 13, 2006 6:02 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
din cate stiu eu conteaza foarte mult si puterea becului, in sensul ca daca puterea e mai mare (filamentul mai gros) apare fenomenul de inertie care denatureaza efectul luminos. am citit mai demult ca la o orga de lumini nu se folosesc becuri mai mari de 40 (maxim 60) W. pentru o lumina mai mare se indica folosirea mai multor becuri de 40W in paralel.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România