The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:43 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 8:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
De aproape o saptamana sunt posesorul a unui elcer xpa 7000, care l-am luat mai mult pentru limiterele lui inteligente si pentru calitatea sunetului, dar se pare ca nu este asa , Are dinamica are sunet clar si puternic, are protectii si altele, e ok ....
Partea nasoala este limiterul .... am legat 2 boxe pe el, un player, un djm 600 si am dat play.
Am inceput sa dau semnal, usor usor pana a ajuns sa ciupeasca Clip (sunetul ok pana aici) am inceput sa ii dau mai tare (clipul fiind aprins la maxim) deja treaba se cam strica ..... aparuse niste mici distorsiuni.... acum nu stiu ce sa zic: erau distorsiuni, asa lucreaza limiterul, nu mai putea etajul final, sau preurile de pe intrare, (nu dadeam semnal distorsionat din mixer !!!!!)
Daca ma dadeam mai mult la el se aprindeau ledurile de protect ceea ce este normal, i-am dat semnal pana aproape sa se inchida, un canal se oprise deja sau lucra foarte incet, dar asa e normal sa faca un limiter ......

Problema mea este : sunetele alea ciudate, distorsiuni ce or fi ele, care se aud in boxe ce sunt? de ce nu limiteaza normal inaintea distorsiunilor, buseste cumva boxele? in special driverele? daca ma dau periculos la el ?

Oricum daca te dai la el tare simti cum se ineaca nu mai poate... pica semnal pe el de nu mai stie ce sa faca.. dar e ok asa zic eu.

In manual zice asa : The anticlip circuitry constantly analyses harmonic distorsion caused by excessive signal excursion at the power amplifier's output and automaticaly reduces the input level in order never to exceed 0.5 % total harmonic distorsion.

Deci baga distorsiuni... si astea 0,5 % am impresia ca se aud, cred ca sunt maricele (nu ma pricep foarte bine la asta).... Acum vreau sa ascult sfatul unui profesionist ! in special Dna sau Mircea.

Multumesc !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 11:15 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
am senzatia ca tu ori esti idiot ori tii neaparat sa ma enervezi.

M-ai mai contactat o data cu problema asta si ti-am spus ca dai cu semnal distorsionat in el.

Ai un Pioneer DJM600 care la +14dB sa fii sigur ca va scoate pe iesire numai gunoi!

XPA7000 se opreste (scade drastic puterea sau se opreste) NUMAI cand detecteaza curent continuu pe intrare sau oscilatii sub 8 Hz.

Curent continuu pe intrare = i-ai dat distorsiuni din mixer pana l-a luat naiba.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 9:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Mai citeste putin ce am scris sus.... daca eu am dat distorsiune din djm imi tai coaiele plus ca am dat semnal din player direct in putere si tot dracu ala era...

am dat 0,75 volti si volumele la blana
eram pe verde si pe canal si pe master din djm tot la fel facea eram sub 0 db oricum ....

Idiot nu sunt domnu Mircea, dar cred ca dvs nu ma intelegeti :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 9:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
uite ce zice leco

http://www.youtube.com/watch?v=09Z2JUdOIWI

http://www.youtube.com/watch?v=LcD3KoZw7Mk

Asa ca nu distorsioneaza djm nici in 14 db ... mai ales ca eu l-am folosit sub 0 db....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 9:34 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Pune un oscilosco pe calea de semnal ca sa-mi poti dovedi ca nu distorsioneaza mixerul si atunci putem sa discutam. Nu sunt interesat sa port o discutie in contradictoriu fara sa fie cunoscute toate variabilele.

Eu stiu prea bine ce poate si ce nu poate un XPA7000, mai ramane sa te convingi si tu singur.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 10:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
vrei sa dau semnal din behringer???? ti-am spus omule am dat direct cu playerul in el si tot distorsionat se auzea... fara mixer fara nimic vrei sa aduc martori la urmatoarea proba? sau vino tu personal la mine sa asculti eclerul sa vezi ca el distorsioneaza nu mixerul .... trimitemi mixer sub forma de imprumut sa fac proba daca tot zici ca djm-ul e problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mar Sep 24, 2013 11:03 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
mare atentie ca nu te tragi de sireturi cu mine

Nu stiu ce teste faci tu acolo dar nu sunt corecte sau echipamentul este defect.

Pune un oscloscop pe intrarea amplificatorului ca sa-mi poti dovedi ca sursa de semnal nu distorsioneaza, altfel nu avem ce discuta.


ECLER este o forma cu renume, care nu minte in specificatii. Daca producatorul declara conform testelor de laborator ca protectia anticlip lucreaza la pragul de 0.5% distorsiuni , inseamna ca asa este. Nu poti avea pretentia sa iau de bun un test facut in garaj cu echipamente total neadecvate facut pe muzica populara trasa din MP3

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mie Sep 25, 2013 7:23 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Nu ma trag de sireturi cu tine, dar tu ma ei de prost din cate observ...
Nu stii ce teste fac eu ..... pai nu stii daca nu ai citit ce am scris, normal ....
Nu am osciloscop, dar din ce vrei sa ii dau semnal ? Zici ca Cd player nu e bun , din pick-up , deck e bun ? din ce vei sa ii dau semnal ..... chiar ma faci sa rad.... vrei sa imi spui mie ca eu am sursa de semnal distorsionata HAHAHAHAHA

Deci te rog frumos sa te gandesti foarte bine, nu vreau sa fiu luat de prost, ca nici eu nu te iau pe tine, mi-a placut omul de cuvant si persoana serioasa, daca ai ceva de ascuns te rog dami un mesaj sau suna-ma 0764 725721, poate lamurim problema ca nu imi face placere sa ma cert cu lumea .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Mie Sep 25, 2013 8:41 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Albu Gabriel scrie:
Nu ma trag de sireturi cu tine, dar tu ma ei de prost din cate observ...

Tu ai inceput primul.

Nu stii ce teste fac eu ..... pai nu stii daca nu ai citit ce am scris, normal ....

Am citit, alea nu sunt teste. Testele se fac cu aparatura etalonata in conditii de laborator . Tu ai pus o manea trasa din MP3 si ai dat-o blana.

Nu am osciloscop, dar din ce vrei sa ii dau semnal ? Zici ca Cd player nu e bun , din pick-up , deck e bun ? din ce vei sa ii dau semnal ..... chiar ma faci sa rad.... vrei sa imi spui mie ca eu am sursa de semnal distorsionata HAHAHAHAHA

DA! Exact, asta vreau sa-ti spun.

Deci te rog frumos sa te gandesti foarte bine, nu vreau sa fiu luat de prost, ca nici eu nu te iau pe tine, mi-a placut omul de cuvant si persoana serioasa, daca ai ceva de ascuns te rog dami un mesaj sau suna-ma 0764 725721, poate lamurim problema ca nu imi face placere sa ma cert cu lumea .....


Mai repede te suna Basescu in persoana, eu nu am ce discuta cu idioti ca tine. Vinde-ti Eclerul si cumpara-ti repede un Behringer. Eclerul e pentru snobi care nu stiu cu ce se mananca maneaua.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ecler Xpa 7000 Distorsioneaza ????
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 5:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Am citit posturile de mai sus, si concluzia mea e alta:
Eclerul nu distorsioneaza ca Behringer, din cauza protectiilor. Adevarat.
Probabil o alta problema este si sensibilitatea mica al incintelor folosite, care inghit puterea bruta si nu fac destul zgomot.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România