The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:58 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noutati la ECLER - 2008/2009
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 9:59 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
XPA11000.

1200 W RMS/4 ohms Clase H, 3 steps
2 RU
Same reliability and features as rest of XPA range
Presented at PL&S 2008
Available: May 2008


Acelaşi design ca restul liniei XPA.
Preţul va fi în jurul a 850 - 900 Euro ( TVA inclus )

LE:
750 Euro costă în România.


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Vin Ian 30, 2009 2:13 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 10:04 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
EDRIVE 600

Procesor high end pentru sisteme de concert.

2x6ch. processor
OEM ex enginyeers of BSS
Higher DSP capabilities: 24bits/96kHz.
Wolfson processors and ADC/DAC
Professional intuitive control software (PC)
Fully developed and produced in the UK
Availability: 2008


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 10:06 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
AMIC 24

1 RU 19” chassis, reliable ECLER power supply for AMIC.
Front panel led signal indicators
XLR professional connectors
USB connector on front pannel for fast installation set-up
AMICAL solves in an easy and comprehensive way biamped apps. Now as many amplifiers as needed may be stacked
AMIC technology applied to an external 2x4 unit

Available: November 08


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Dum Oct 12, 2008 3:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 10:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
viitorul arata bine :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 07, 2008 1:48 am 
Chiar sunt curios sa vad amic 24


baga ceva poze DNA te rog mult.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 07, 2008 10:02 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Ecler îşi modifică întreaga gamă de amplificatoare, adăugând încă 5 serii noi. Nu am voie să spun cum o să se numească ( este rugămintea celor de la Ecler ), dar pot povesti.

XPA rămâne şi primeşte un amplif făcut special pentru aplicaţii de subbass, adica o alimentare zdravănă, management al disipaţiei termice, etc
Seria XPA va cuprinde 4 amplifuri, ce pot fi combinate în orice configuraţie.


Următoarea serie va fi una bazată pe XPA, dar care va avea slot pentru a primi şi un AMIC.

Seria DPA rămâne nemodificată.

Peste DPA va fi o serie destinată instalaţiilor fixe, care va include un procesor cu display încorporat, şi facilităţi deosebite, superioare oricărei concurenţe, din acest moment. Va fi o serie scumpă, cu 5 ani garanţie ( încă nu este bătută în cuie durata garanţiei ).
Alimentare clasică, dublă, supradimensionată.

Pentru touring vor apare două noi game de amplifuri, care se vor adăuga la cele existente ( Seria DT ).

Va fi o serie ieftină, bazată pe XPA, dar cu alimentare dintr-o sursă în comutaţie, fapt care va scade greutatea amplificatoarelor sub 8 Kg, cel mai uşor fiind pe la 5kg, conform estimărilor.

Apare o serie scumpă, high end, cu procesare integrată ( display, fiţe, nebunii ) , conectare în reţea ( networking ), acceptă toate protocoalele existente şi sunt compatibile cu restul sculelor . Alimentare din sursă în comutaţie, dar nu se va merge pe soluţia clasei D, preferându-se clasa AB + H, în trei trepte. Este o chestie foarte interesantă, amplificatorul funcţionând în clasă AB pâna pe la 30% din putere, apoi, dacă trece de acest nivel, va începe să lucreze în clasă H, pentru a se menţine un randament foarte bun ( 75% ).
Proiectantul acestui amplificator susţine că din punct de vedere sonor, va fi cel mai bun amplificator de pe piaţă, fiind depăşit doar de câteva amplificatoare, dar numai în materie de putere. Şi aici este o chestie, pentru că rivalii merg pe clasa D, problema fiind că aceste amplifuri nu pot debita putere continuă, în timp ce Eclerul va putea debita putere continuă, pe termen nedefinit.

Această serie este destinată a concura Crown, Lab Gruppen, EV.
ca preţ va fi cam tot pe acolo, ca şi rivalii lor, dar este posibil să fie scoasă la un preţ cu circa 30%-40% mai jos, pentru a se putea impune pe piaţă.

AMIC 24 este o sculă la care sunt şi eu părtaş, fiind făcută în conformitate cu cerinţele mele şi ale altor distribuitori Ecler, pe care i-am cooptat alături de mine.
Iniţial am încercat să le fac în România, crezând că am cu cine să colaborez. Din păcate, în afară de beşini şi gargară, nu am reuşit decât să pierd aproape un an de zile, încercând diverse forme de colaborare.
Văzând că nu reuşesc, am contactat mai mulţi distribuitor Ecler, am făcut lobby şi împreună am tăbărît pe capul celor de la Ecler. Iniţial au spus că nu vor, dar pe urmă s-au răzgândit şi au trecut la treabă.
Acest frame de un spaţiu rack va include doua procesoare AMIC, programabile pe port USB, pus pe faţa sculei, va avea leduri ( vumetre) pe fiecare canal, mufe XLR pe spate ( intrări şi ieşiri ), alimentare în comutaţie ( 90V - 260V ), etc.
Preţul de piaţă va fi de aproximativ 550 - 590 Euro, ceea ce ar fi extraordinar, ţinând cont că avem un DSP de 2 x 4 canale, absolut independente, pe convertoare de 24bit şi 48Khz sampling rate, procesare la 48bit, etc
Nu va include un display, fiind o sculă doar pentru profesionişti, care nu au o problemă să folosească un laptop. Probelma displayului a fost cea mai dezbătută, pentru că ar fi însemnat încă 150 - 200 Euro în plus, pentru că dacă pui un display, trebuie să pui şi comenzi, iar treaba asta costă şi , în opinia mea, este inutilă. În România este chiar o chestie rea, prietenii ştiu de ce.

Nu vreau să se înţeleagă că îmi arog nişte merite, dar la AMIC24 şi la Seria XPA care vor include şi AMIC, am avut şi eu o contribuţie, în sensul că am solicitat acest tip de produse.

De exemplu, seria DPA este extraordinară, mai ales când este combibnată cu AMIC. Din păcate, pentru mulţi potenţiali clienţi români, preţul este prohibitiv. Un XPA cu AMIC ar fi soluţia optimă, mai ales dacă dispunem şi de un 2 x 1100w rms.
De exemplu, un sistem format dintr-un final de 2 x 700w pentru 4 topuri şi un 2 x 1100w pentru 4 suburi, procesat , va costa cel mult 1800 Euro, cu 2 ani garanţie integrală.
Acelaşi sistem, făcut cu DPA-T 2400 ( 2 x 1200w rms ) + DPA1400 + AMIC, ar avea aceeaşi putere şi ar costa cam 2800 Euro, adică cu 1000 de euro mai mult. Este adevărat, DPA-T 2400 este un animal, dar pentru ce necesităţi avem noi, varianta mai ieftină este ideală pentru aproape orice aplicaţie normală.

Ecler are capacitatea să facă tot felul de chestii interesante.
Sunt foarte buni în această meserie.
Din păcate, piaţa europeană este ciufută şi invadată de ştifturi ieftine, care au putere, dar sună prost .
Pentru a putea produce şi vinde cu succes, trebuie să vinzi control, nu putere. Orice ghiolban poate face un amplificator de 5000w, dar ca să controlezi acea putere, pentru a suna bine, este foarte greu. Aici este avantajul firmei Ecler, pentru că ei au înţeles cât de important este să ai scule prietenoase şi care să îţi lase o libertate de configurare, totul fiind integrat şi unitar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 07, 2008 1:51 pm 
Woooooooow

Bravo DNA

Stiam eu de ce am lasat 3 u libere in rack.Cnad apare amic 24?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 07, 2008 10:05 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
eu abea astept sa imi clatesc ochii cu niste poze reale cu ele:) ca de cumparat ... deocamdata bugetul este limitat :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 06, 2008 11:45 am 
DNA scrie:
AMIC 24


DNA scrie:
EDRIVE 600

Procesor high end pentru sisteme de concert.



Am citit pe forum ca s-a facut plinul de Eclere.

Ceva detalii pentru chestiile de mai sus ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 06, 2008 11:54 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Nu încă.

Să vedem ce se anunţă la Plasa ( săptămâna aceasta, la Londra )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 14, 2008 8:05 pm 
DNA scrie:
Să vedem ce se anunţă la Plasa ( săptămâna aceasta, la Londra )


A trecut si plasa. nu vreau sa fiu pisalog... dar ceva noutati ? Xpa cu amic ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 06, 2008 3:16 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Parakiosu2 scrie:
Chiar sunt curios sa vad amic 24


Imagine

EDRIVE600

http://www.ecler.es/EN/product.asp?ProductID=86


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 06, 2008 3:34 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Edrive 600

Imagine
Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 3:33 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
AMIC24
http://www.ecler.es/EN/product.asp?ProductID=88


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 5:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
preturi ? aprox... la Edrive 600

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România