The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:20 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: XPA 7000 vs EP2500
MesajScris: Vin Iul 14, 2006 8:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 27, 2006 10:21 pm
Mesaje: 103
Localitate: Giurgiu
nu am avut ocazia sa le aud, insa din cele vazute pe site lor (http://www.ecler.es, respectiv http://www.behringer.com) ep2500 imi da sperante mai mari decat ecleru'; mai ales ca-i mult mai ieftin 14 600 000 in comparatie cu 21 600 000
as vrea sa aud si parerea voastra...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 14, 2006 11:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Un prieten are un Ep 2500 intrun club legat pe 4 basi Hp-18W cate doi pe canal in paralel.Si eu zic ca merge f bine pt banii lui.Dar in 2 ohm parca nu are vlaga(dupa cum sustinea si nexus in alte posturi,el stis si de ce eu stiu doar ca nu prea se descurca pe 2 ohm).In rest merge ok


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 15, 2006 11:38 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
nu exista termen de comparatie intre aceste amplificatoare

EP2500 este o jucarie low low cost cu mult prea putini tranzistori sub capota chiar si pt sarcini de 4 ohmi/ canal

Ecler-ul XPA-7000 este cu cateva clase mai sus decat EP-2500 atat in ce priveste schema, cat si calitatea componentelor utilizate.

daca vrei sa-l auzi in actiune, poti sa treci pe la mine, si daca ai un EP2500 sa putem face o comparatie ar fi extraordinar de interesant. :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 05, 2006 10:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 10:16 pm
Mesaje: 66
Localitate: Bucharest
Ce se intampla daca se buleste un amplif ? Am auzit ca la Behringer e nasol rau, ca trebuie sa-l trimita in Germania sau nu stiu unde, deci un lucru sigur - dureaza. Sper ca imi amintesc bine si ca nu bat campii. Imi este un pic cam greu sa vad o putere din asta la electronist la noi, "fa-o nene" :roll:

_________________
:: Powered by P-Audio ::


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: XPA 7000 vs EP2500
MesajScris: Vin Oct 06, 2006 10:38 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Probabil pentru unii este o problema...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 07, 2006 2:31 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 10:16 pm
Mesaje: 66
Localitate: Bucharest
Ma iei la misto ? Pot sa aiba astea n protectii, nu se stie niciodata...

_________________
:: Powered by P-Audio ::


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 07, 2006 11:39 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
marius scrie:
Imi este un pic cam greu sa vad o putere din asta la electronist la noi, "fa-o nene" :roll:


romanu` repara tot :lol: ..... ca ii merge putin mintea
ca ce dracu - doar nu-i avion .... sa nu mai zic ca daca ai si o schema - profesor esti :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 07, 2006 7:32 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Nu ma pot pronunta in legatura cu Behringer, dar am auzit lucruri bune despre service-ul de la Senia.

In ceea ce priveste service-ul pentru Ecler, totul este in mana noastra si noi raspundem pentru orice problema.

De exemplu, in cazul cand crapa un XPA7000, daca este o problema de garantie, se schimba modulul defect cu unul nou. Daca este o problema de utilizare defectuoasa, reparatia se face la fel, prin schimbare a modulului defect.

Orice piesa, modul, parte mecanica, este disponibila imediat.
Unul din motivele pentru care am ales firma Ecler, este faptul ca au cea mai mica rata de defectiuni, dintre toate cu care am discutat si singurii care ne-au demonstrat ca le pasa de clienti si distribuitori.

Va povestesc o intamplare.
Ieri am fost chemat la un club unde sunetul a fost facut de noi, pentru a remedia o problema tehnica. Un subbass tip planar horn ( in genul Alpha B3 ) nu mai functiona de vreo doua saptamani. Aceasta incinta era in scurtcircuit ( 0,3 ohm ). Amplificatorul la care aceasta incinta era conectata, era un Ecler XPA7000. Nu numai ca a supravietuit timp de doua saptamani cu un canal in scurtcircuit, dar a functionat ireprosabil pe celalalt canal, la 2,66 ohm.

Dupa ce am remediat problema ( nimic serios - chestie de conexiuni defectuoase la o mufa Speakon ) totul a revenit la normal.
In prezent, un XPA7000 asigura tot ce inseamana subbass in clubul Karma ( Turnu Severin ), functionand cu 2,66 ohm/canal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 17, 2006 11:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 10:16 pm
Mesaje: 66
Localitate: Bucharest
Nu stiu daca s-a mai discutat problema... Cand o sa aveti pe stoc amplif-uri Ecler ? Multumesc

_________________
:: Powered by P-Audio ::


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 05, 2006 8:44 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
marius scrie:
Nu stiu daca s-a mai discutat problema... Cand o sa aveti pe stoc amplif-uri Ecler ? Multumesc


Sunt amplificatoare in stoc.
XPA7000
XPA5000
DPA2000
DPA1000

sunt vizibile si pe site de vreo saptamana


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 3:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 27, 2006 12:54 am
Mesaje: 43
Localitate: Abrud - Alba
DNA are dreptate altfel nu as avea garantie REALAAAAAAAAAAAAAA 2 ani la linia de sunet cu amplif ecler , in privinta celor spuse mai sus

Ce se intampla daca se buleste un amplif ? Am auzit ca la Behringer e nasol rau, ca trebuie sa-l trimita in Germania sau nu stiu unde, deci un lucru sigur - dureaza. Sper ca imi amintesc bine si ca nu bat campii. Imi este un pic cam greu sa vad o putere din asta la electronist la noi, "fa-o nene"

Eu am,patit o cu un Ep 2500 la care s a dus ceva mirosea puternic a ars , am zis gata e bai mare , scula cumparata din Germania in primavara lui 2006 . Am sunat la baietii de la Senia le am explicat problema si mi au spus sa l trimit prin Cargus , baietii au fost foarte promti mai putin de o saptamana cu transport cu tot dar atentie , transportul Abrud / Bucuresti dus intors m a costat 1200 000 lei si reparatia 420 000 lei .

_________________
Lume multa , oameni putini !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 2:00 pm 
asa ca fapt divers,recent am facut 3 sonorizari la baluri de boboci :lol: :lol: in baia mare in care partea de bass sustinuta de 4 basi eminence 15" de 600W si 2 RCF pe 18" 800W era sustinuta de saracutul Behringer Ep2500 care mergea in 2.66 Ohmi si cand erau formatiile la sfarsit, vreo juma de ora cantau si sistemul era tinut chiar la limita sub clip, rareori se mai aprindeau ledurile si suna de mama focului si a rezistat foarte bine si sufla un aer caldutz, nu exagerat. Suna frumos blocul ala, si m-a c-am uimit... :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 7:25 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
adi, trebuia sa faci o comparatie cu un alt amplificator mai de renume

orice amplificator suna OK, dar nu poti sa-ti dai seama decat daca il pui fata in fata cu un altul mai sanatos

Klausmusik a observat diferenta intre Ecler si behringer (acum le are pe amandoua), asa ca am sa-l las pe el sa comenteze :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 7:43 pm 
pai am zis si eu ceva de genu ca mi-am schimbat putin parerea despre saracul behringer :lol: .
Ne-am jucat noi odata in vara cu un crown 3600WZ si scuipa basii aia pe 18 de ne-am speriat, la fel si cei 4 basi eminence, dar ziceam ca efectiv am ramas uimit de behringeru ala. a alimentat partea de bass arhisuficient intr-o sala de cultura umpluta pana la refuz cu 1000 de persoane.

Intreaba-l pe D.J. Maxx de la dj project si pe geo da silva de la Funky D.J.-s 8)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 07, 2006 11:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 27, 2006 12:54 am
Mesaje: 43
Localitate: Abrud - Alba
Pai uite cum stau lucrurile :
in primavara lui 2006 mi am adus din germania o linie Behringer 4 basi 800 RMS plus 2 sateliti 400 RMS 3 amplif EP 2500 si croswover tot de la ei , in sali suna bestial afara insa mai incape asa am ajuns sa comand linia de la DNA si Nexus . Cand am fost dupa noua linie ( vezi pozele de pe forum ) le am pu s pe ambele afara unele langa altele si le am dat drumul ,apoi am plecta la 150 m sa le ascultam ,unde de fapt trebuia sa zbieram , la comanda au oprit linia Behringer ..... lucru ce nici macar nu s a sesizat de la acea distanta . in momentul in care am revenit la 20 m de ele se simtea foarte bine forta si prezenta liniei behringer ( asta pentru ca sunt basreflex lucru ce ma ajuta al naibii de bine ) la sonorizarile mari unde aceasta linie asigura o presiune acustica foarte buna la nivel de de interior de scena . Si vreau sa va mai spun ceva , vreo 11 ani am cantat si eu prin diferite medi si diferite scule , si ce pot sa va spun este ca daca in scena nu suna bine si nu auzeam sunetul si forta putea sa fie pe fata de 30000 W ca tu ca si interpret nu erai multumit chiar daca pe fata suna de nota 10 plus . Din aceasta cauza Linia Behringer e bine venita , dar ca forta si nuanta in sunet diferenta dintre amplifurile Behringer si Ecler este foarte mare ca si pretul de altfel

_________________
Lume multa , oameni putini !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România