The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:18 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Lun Dec 31, 2012 2:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Claudiu E aka DjLeco scrie:
Insurati-va fratilor, si nu mai poftiti la "bunurile" altora! :mrgreen:

Eheee Claudiu, chiar si insurat mai poftesti la o fripturica..... Ce? Mereu numa' fasole ?!?!
Desi este total adevarat si moral sa respectam ce ai scris tu, doar in cazul in care "bunul" apartine cuiva. Dar daca "bunaciunea" este pe liber, nu vad de ce n-ar trebui incercat. Bine ca nu vede si nevasta-mea ce scriu ca pe jos cred ca as dormi o luna de zile :) , cu toate ca este de fata la aceasta discutie :lol: , in poza de la avatar, ea este punctul negru de sus dintre pilonii aia mici.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Joi Ian 03, 2013 1:19 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 25, 2008 4:10 pm
Mesaje: 232
Localitate: iasi
Claudiu E aka DjLeco scrie:
Insurati-va fratilor, si nu mai poftiti la "bunurile" altora! :mrgreen:

...dupa asta, tentatia va fi mai mare :D

_________________
respecta si vei fi respectat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 2:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
S-a marit putin "garderoba", cu un microfon AKG D770, 2 drivere JBL 2418H-1 (pentru incintele de 15") si 2 mixere: Lem Ultimix si Yamaha EMX 2000-12. Ca un scurt review, din ce am apucat sa ma joc pe ele, Yamaha iese in fata cu usurinta. Sunetul este mult mai clar, efectele sunt aproape ca cele de la LEM, doar ca la LEM sunt editabile digital. Faptul ca LEM are gate, compresor si th pe fiecare canal mono este un plus. La yamaha intra mai repede microfonia. Un alt avantaj la yamaha, puterea incorporata, zic eu reala, 2X500W/4ohm, 2X300W/8ohm sau 1X1000W/8ohm/bridge. La yamaha, este un efect pitch change, care merge pus la caterinca la unele evenimente de karaoke sau chiar la declaratia de dragoste a mirelui cand ii fura mireasa :) . Revin cu mai multe dupa ce ma obisnuiesc cu ele si mai butonez la ele. Oricum, cred ca o sa pastrez Yamaha si LEM-ul sa-l valorific.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Ultima oară modificat de Oancea Catalin pe Mie Ian 23, 2013 7:16 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 3:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
sa ai mare grija de driverele acelea JBL

e foarte greu si scump de facut rost de Kit de reparatie la ele

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Mar Ian 22, 2013 3:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Am inteles. Din fire, sunt mai precaut si niciodata nu am mers la evenimente cu puterea din statie peste sau egala cu puterea difuzoarelor, niciodata nici macar pe galben la mixer sa nu mai zic de corectii....le fac atat cat sa sune placut la ureche. Poate doar vreo microfonie nedorita si spontana sa ma lase fara driverele alea, ca in caz contrar, la mine or sa moara de batranete :lol: . Din ce am auzit despre ele, sunt proiectate si destinate pentru aplicatii de "voce"...asa mi-a spus cineva si btw, ce filtru mi se recomanda pentru ele in combinatie cu 15PW4?
LE: am gasit pe un site ca aceste drivere echipeaza boxele JBL EON15P-1 si cica ar avea racire pe/cu fero fluid. Asa este?
http://www.jblpro.com/pub/mi/eon15p-1.pdf

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 12:59 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Am asigurat sunetul si luminile la nunta unei colege si bune prietene, cu urmatorul echipament: doua boxe de 15" din abs echipate cu difuzoare si drivere JBL (2*250W), doua boxe de 12" din abs echipate cu difuzoare si drivere Eminence (2*300W), doi bass reflex de 15" echipati cu difuzoare Eminence (2*450W), un bass reflex de 18" echipat cu LS1802E (1*800W), powermixer Yamaha EMX 5000-12 (2*300W / 8ohm), putere BT-CS2530 (1*900W / bridge 8ohm), putere Yamaha P4500 (2*620W / 4ohm), EQ Behringer ultragraph pro, 4*par-led (64/10), laser multipunct, 2 mini scanner, masina de fum si de balonase, microfoane wireless Shure SM58 si DB Tehnologies, laptop Dell si MacBook PRO.
Evenimentul a fost de departe cel mai reusit din toate la care am fost. Au fost in jur de 160 de invitati, mi-a placut foarte mult cum se auzea. Fiind sala destul de mare, am avut in jur de 2*200W pe boxele de 15", 2*250W pe cele de 12", 2*300W pe basii de 15" si cca 600W pe bass-ul de 18". S-a dansat pe toate genurile de muzica,predominant muzica populara, invitati speciali din partea socrului mic (si el lautar la diferite evenimente), au fost maestrul Dan Ciotoi si Ileana Pavelescu. Maestrului i-a placut foarte mult cum "i-a picat" vocea pe microfonul DB Tehnologies pe care l-a folosit in a doua parte a programului sau muzicalvsi intr-o pauza, chiar cauta pe net detalii despre el...parca i se lipise de mana :lol:
Un mic filmulet la testele dinaintea evenimentului: http://www.youtube.com/watch?v=TCjWooah ... e=youtu.be
si cateva poze, facute de mine printre picaturi:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Ultima oară modificat de Oancea Catalin pe Mar Iun 04, 2013 4:06 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 7:09 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 26, 2008 7:20 pm
Mesaje: 159
Localitate: BAIA MARE
Felicitari,banuiesc ca nu a fost tocmai usor.
I-mi place si mie de Dan Ciotoi.
Bafta si la cat de multe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 10:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
@Andrei, chiar a fost foarte usor, lejer...aici ma refer strict la programul muzical. A inceput nunta si mai tarzior putin, pana au venit toti invitatii, timp in care am bagat jazz si cafe la greu, apoi prezentarea si 2 melodii pentru miri si nasi, dupa care a bagat Dan Ciotoi vreo ora jumate, dupa el, Ileana Pavelescu, apoi iar Ciotoi si de pe la 2 noaptea pana pe la 5 cand s-a spart, am bagat eu. Mai grea a fost partea de carat si montat atata echipament....de unul singur.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 10:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
FELICITARI!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 10:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Mersi Alex.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Mie Iun 05, 2013 7:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Super tare Felicitari !!! Apropo...ce model e db-u ?...multam fain !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Mie Iun 05, 2013 8:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Catalin, cum se comporta yamaha p4500 ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Mie Iun 05, 2013 11:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Putinelu Andrei scrie:
Super tare Felicitari !!! Apropo...ce model e db-u ?...multam fain !!!

Ms Andrei. Microfonul este UH 900 M si receiver-ul este tot DB, 910R. Am mai avut astazi o sonorizare pe platoul prefecturii din Targoviste, la firma Oriflame care a implinit nu stiu cati ani de cand este pe piata. A fost invitat si un alt DJ din Tgv cu un tip care canta la saxofon si cu 2 animatoare. DJ-ul avea 2 AKG wireless si i-am zis sa-l incerce si pe al meu. Decat a zis de 2 ori "doi-zece" si a dat din cap afirmativ si multumitor. Chiar se aude foarte bine jucaria. Am si un Shure SM58 wireless si abia astept sa fac teste cu amandoua sa vad daca-l bate pe almighty SHURE!
Adrian Stoian scrie:
Catalin, cum se comporta yamaha p4500 ?

Scula de scula. Am mers cu basii de 15 pe un canal, aproape de maxim, si cu 2 boxe de 12" putin mai incet fata de basi. A dus toata noaptea fara greturi si nici nu s-a incalzit. Cand montam sculele, au venit 2 lautari dintr-o sala alaturata, dar care face parte din acelasi complex, si unul dintre ei care era mai priceput i-a zis celuilalt: asta da scula, statia Yamaha. Sunt foarte multumit de ea. Am inteles ca a fost a ta, nu?

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Joi Iun 06, 2013 7:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iun 19, 2006 10:26 am
Mesaje: 144
Localitate: Kitzingen-Germania
Da, a fost a mea. Ba bucur ca esti multumit .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Jucariile mele
MesajScris: Dum Mar 08, 2015 1:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Salut forumisti. Nu am mai postat pe aici de ceva vreme pentru ca nu prea am avut timp de cand am devenit tatic. Acum ca a implinit si fetita un anisor am fost putin mai liber si am inceput sa ma ocup mai serios de upgrade la sistemul meu de sunet. Momentan postez cateva poze cu noile achizitii dar v-or urma si altele. Am vandut mixerul Yamaha si boxele RCF PFR-153 si in prima faza mi-am achizitionat un powermixer StudioMaster Powerhouse Horizon 1208. Are efecte digitale, parametrii editabili, corectii foarte precise....simti ca se infige cand dai inalta, medie sau bass. Puterea este de 2X400W in 8ohm si 2X600 in 4ohm. Eu zic ca este reala. Spun asta ca am folosit Yamaha destul de mult timp si stiu cat de tare suna la cei 300W in 8ohm. Mixerul asta este peste Yamaha ca putere. La capitolul fidelitate, ambele stau cam la fel, Yamaha avand un zgomot de fond mai redus, ceea ce este un plus. La partea de efecte mai trebuie sa-l gadil putin sa vad ce stie sa faca si daca sta mai bine decat Yamaha, desi Yamaha are dublu procesor de efect, ceea ce iar este un plus. Are medie parametrica pe toate canalele mono. Un minus la el, ar fi ca fata de Yamaha nu are pe canalele mono acele butoane de low cut, si alt minus ar fi greutatea....sincer m-a cocosat din fata blocului, cand l-a adus curierul, si pana in casa. Una peste alta este un mixer englezesc bine lucrat si foarte reusit, si sunt foarte multumit de el. Mixerul a venit in case, impreuna cu un procesor de efecte T.C. Electronic M300, aproape nou.
Cateva poze:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Ultima oară modificat de Oancea Catalin pe Joi Noi 05, 2015 1:22 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România