The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:20 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Oct 07, 2013 1:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
https://www.youtube.com/watch?v=bTgTcAHZp8Q
https://www.youtube.com/watch?v=ZJvxGQChuYg
https://www.youtube.com/watch?v=QYFi6on95A0


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Oct 07, 2013 2:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
Au fost 4 boxe pasive mag md554 inpinse de camco vortex6 ,doua active mag md554a basi activi mag md802ba si doi basi pasivi jbl srx718s amplificati cu elmuz q15.mixere dynacord 3 si alle&heath pa12 cu procesor de efecte separat lexicon mx200. clipurile sunt facute cu telefonul. Stiti ca nu sunt pretentii mai ales la sunet. a fost deschidere fff mare a locatiei si au facut fata cu brio. forta si sunet curat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Mie Oct 30, 2013 5:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iun 06, 2012 11:41 pm
Mesaje: 148
Localitate: Aricestii-Rahtivani
super echipament, chiar imi place...si muzica 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Sâm Noi 09, 2013 8:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
cu acceas aparatura am facut fata cu brio la balul bobocilor dinicu golescu. . cap de afis ALEX VELEA. sala a fost full si sunetul a fost peste asteptari. forta si acuratete https://www.facebook.com/photo.php?v=65 ... =2&theater INREGISTRAT CU TELEFON.Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 2:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Felicitari Tony....totusi te rog sa precizezi exact ce echipamente ai fost si cum le-ai impartit......arata bine !!!Felicitari inca odata !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 4:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
u fost 4 boxe pasive mag md554 inpinse de camco vortex6 ,doua active mag md554a basi activi mag md802ba si doi basi pasivi jbl srx718s amplificati cu elmuz q15.mixere dynacord 3 si alle&heath pa12 cu procesor de efecte separat lexicon mx200. Allen&Heath a fost mixerul principal cu care am atacat activele si monitoarele care sunt tot active. din master output al mixerului a&h au plecat doua cabluri care au intrat in dyn pe intrarea srereo (cea pt instrument) nu sa folosit nici puterea dinacordului. e acolo camco vortex care impinge celelalte 4 topuri si elmuz pt basi. practic am unit sistemul meu cu active cu sistemul lui ionica care are doua puteri si procesor. boxe pasive. a&h are patru iesiri master output doua cu xlr care au plecat in active si doua ca jack care au plecat in intrarea dynacordului dyn a stat cu corectiile pe 0 iar masterul l=am facut in asa fel sa nu ajunga la rosu.nu a fost nici un moment ca vreunul din mixere puteri sau boxe active sa atinga rosu INCINTELE DIM MARGINE NU LE-AM FOLOSIT. sunt ale casei de cultura . boxe care au un distors intre 1200 -2000 hz. asta la ureche cred ca pe acolo probabil din filtre marca nu are rost sa o spun aici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Dum Noi 10, 2013 6:11 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
De ce sa nu o spui ce marca sunt acele boxe de pe margine al casei de cultura ?
Pana la urma e parerea ta .
De aia e forum de discutii...
Eu doream mai multe amanunte despre Camco + boxe pasive MD554 in comparatie cu boxe active MD554A :) .
Avantaje si dezavantaje ... daca se poate .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 9:10 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
la sonorizari nu am fost atenti la diferente dintre active si pasive am ascultat sa fie ca volum aprox la fel.am facut ceva teste separat dar in graba. cele atacate cu camco suna mai puternic pe medii inalte(difera si difuzoarele. pasivele au 1554 iar in active sunt 1555). la volum pana-n rosu intra mai repede rosu de la active. pe driver de la 220w in sus activele diminueaza sunetul pe drivere si aprinde rosu fara distors asa lucreaza limiterul pe puterea de inalte.masurat cu osciloscop. oricum cred ca nu putem compara o putere de 1800 ron cu puterile din active, avantajul la active este ca au in ele eq si delay din fabrica. trebuiesc puse pe acelas mixer etc sa fie o parere clara . boxele din lateral sunt peavey si nu este doar parerea mea. au ascultat mai multi acele boxe


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 9:44 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Ce sa compari ? La cat reverb natural e in sala aia totul pare la fel.
Cum se aude basul in mijlocul salii ,ca vad tipuri diferite de boxe?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 10:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
nu a fost ecou. sala a fost full. nu am folosit tot ce vezi acolo. am folosit doi basi activi md 802 ba si doi jbl srx718s toti br. in sala,la alex velea basii dadeau in stomac. a avut negative foarte bune. stii tu ce spun


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 12:18 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
holter tony scrie:
la sonorizari nu am fost atenti la diferente dintre active si pasive am ascultat sa fie ca volum aprox la fel.am facut ceva teste separat dar in graba. cele atacate cu camco suna mai puternic pe medii inalte(difera si difuzoarele. pasivele au 1554 iar in active sunt 1555). la volum pana-n rosu intra mai repede rosu de la active. pe driver de la 220w in sus activele diminueaza sunetul pe drivere si aprinde rosu fara distors asa lucreaza limiterul pe puterea de inalte.masurat cu osciloscop. oricum cred ca nu putem compara o putere de 1800 ron cu puterile din active, avantajul la active este ca au in ele eq si delay din fabrica. trebuiesc puse pe acelas mixer etc sa fie o parere clara . boxele din lateral sunt peavey si nu este doar parerea mea. au ascultat mai multi acele boxe


din cate tin minte , modulele PARK audio folosite in modelul activ vechi de la MAG nu au delay inclus.

Pentru Delay ai nevoie de DSP

Peavey sunt prastii low cost daca este sa studiem ceea ce au vandut in ultimii 10 ani

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Noi 11, 2013 2:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
modelele noi au si delay si puterea reala. masurat. am fotografiat modulul care il am de rezerva. acum nu mai fabrica cu park audio. pun puteri powersoft, insa mie mi-au placut la sunet mai mult park audio


Fişiere ataşate:
Fotografie0963.jpg
Fotografie0963.jpg [ 119.46 KiB | Vizualizat de 10668 ori ]
Fotografie0962.jpg
Fotografie0962.jpg [ 132.12 KiB | Vizualizat de 10668 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Lun Noi 18, 2013 11:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
18000....nu 1800 roni...val Camco. vortex 6.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Mie Noi 20, 2013 10:24 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Ce rol avea mixerul dyna ,era pe post de " potentiometru de volum " sau doar asa de design ?

18000 lei -Camco vortex 6 ? Clasa H ? scuze , e bun nu zic nu ca as fi magar, dar am auzit ca pui si stabilizator pe el.....sa fim seriosi nu are nevoie .

Eu am ales alta varianta mult mai eco. T45 turbosound, cat costa? 2000 euro, ce face ? intrebati pe cei ce au cu zecile aici in romania.

Merge lejer si la 160v.

am uitat : clasa AB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sonorizare cu boxele MAG 554- Ionica Radu & Tony Holtter
MesajScris: Joi Noi 21, 2013 6:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nu , cu siguranta esti in eroare .
T45 de la Turbosound este produs de MC2 sub denumirea de E45 dar branduit pentru Turbosound si este tot clasa H , dar are doar " 2 step " , se alimenteaza la + / - 80V si + / - 160 V !
Intradevar este un amplificator foarte performant pentru doar 2000E .
Mi-au trecut cateva prin mana , ghici de ce :) .
In caz de nevoie , manualul de service il poti gasi la sectiunea de profil viewtopic.php?f=97&t=12245 .
Nu ma mai ocup de service din 2007 .
PS : folosit in aplicatii audio de mare putere , stabilizatorul cu servo este doar pentru " intelectuali " :) .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România