The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 8:28 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Testul este gresit de la inceput ... ca de obicei , se compara mere cu pere :) .

Recomand celor de MAG sa colaboreze in viitor cu primii furnizori ( ucrainieni ) de module de putere ( PARK AUDIO / TCM ) pentru incintele acustice active si sa uite de chinezariile actuale ( DigiPower = KK ) ...
Specific treaba asta special ei deoarece ca stiu sigur ca se informeaza periodic de pe acest forum , cu siguranta pentru ei este important feedback-ul clientilor .

Mixerul digital in discutie nu este proiectat de Behringer , asa ca nu se poate face o comparatie intre X32 si orice alte mixere pe care scrie Behringer ... treaba e simpla pentru cunoscatori !

Sa ne intoarcem la comparatia intre mere si pere ... si aici treaba este oarecum simpla : se face comparatia intre incinte acustice avand difuzoare de inalte din game diferite : 1" cu 2" .
Alo , aveti probleme cu NEXO ?
Oameni buni , folositi-le la ce trebuie , doar nu intentionati sa sonorizati concerte Rock LIVE pe stadioane cu 50.000 de spectatori cu fix doua boxe avand 10" +1" !
Scopul initial al acestor boxe nu este si nu poate fi altul decat PORTABILITATEA la un SPL Maxim limitat costructiv decat de factorul Portabilitate ...
Atat .
Cu amplificatorul 4x1000W este alta socoteala , da , este fabricat de celebra firma Yamaha , si ca orice amplificator facut de Yamaha este un amplificator PRO foarte bun ( probabil exceptional ! ) la categoria lui de pret .
Da , Yamaha face amplificatoare foarte bune , pacat ca doar etajul de putere este de calitate , din nefericire nu si sursa de alimentare SMPS ... eu si Dj Leco am studiat acum cativa ani absolut toate schemele surselor de alimentare SMPS folosite de Yamaha si am ajuns la concluzia ca total intamplator , firma Yamaha nu stie sa faca surse pentru amplificatoare , dar etajul de putere clasa TD este absolut beton din punct de vedere acustic , al randamentului si fiabilitatii .
Nu le poti avea pe toate la bani putini , asa cum lautarii nu pot fi niciodata buni sunetisti , buni matematicieni sau ... campioni judeteni , nationali sau internationali la sah :) .
Unii nu sunt nici macar buni lautari !
Majoritatea abia isi pot scrie numele ... cu litere mari de tipar .
Cu litere mici ale alfabetului ...deja unii lautari au foarte grave probleme ... credeti-ma .
Candva , in cariera mea de cetatean al Romaniei , care in trecut constata contraventii si infractiuni si aplica sanctiuni conform legilor de atunci ( bune si /sau rele , nu le judec ca fiind bune sau rele , nu eu am facut legile :) ) a trebuit sa completez anumite rubrici in procesele verbale de contraventie , si exista o anumita rubrica cu mentiunile contravenientului ... acolo unde faptuitorul trebuia sa-si dea " autograful " olograf . Era total incredibil cat de habarnisti puteau fi " anumite " vedete " autohtone , mult mediatizate in lumea spectacolelor , dar in situatii " ciudate " ... mai bine ma abtin .
Ca sa va convingeti , puteti numara erorile de sintaxa , morfologie , punctuatie , gramatica si logica din textele de mai sus ... limba romana este faultata la greu .
Ce pretentii puteti avea , in acest caz ?
Parerea lor este pentru cei asemenea lor si gata .
Ce legatura au muzicienii cu muzicantii :) ?
O tin una si buna cu Dynacord : Powermate si XA si atat .
Daca mai bate vantul schimbarii , mai apare cate un Phonic , un Mackie , un MAG , un InterM , un RCF sau un FBT , mai nou chiar si Montarbo :) .
Daca un negustor mai " jidan " il arde pe fraier cu o scula cu un nume italian " istoric " la pret cat mai " barbos " , fraierul " nostru " se simte cel mai fericit roman , are impresia ca scula lui cea noua are foarte mare valoare , deoarece a costat mult si el chiar a platit pana la ultimul banut cat a cerut negustorul , in totala necunostiinta de cauza ... el de fapt este un habarnist clasic , prostinformat !
FBT , Vermona , Dynacord , Montarbo , Lem , Lane ... oaaaau , mai e putin si ii da in secunda doi direct sangele pe nas , face hiperglicemie , hipertensiune , colesterol , atac cerebral , se imbolnaveste de infact subit !!!!
Va garantez ca daca firma Vermona ar reinvia din morti , orice lautar cu varsta peste 50 ani ar face bale la gura ca magarul la plua sa isi cumpere si el o scula de la celebra firma redegista !
Ceea ce nu stiu inca " intelectualii " nostri vioristi , guristi , clapari , acordeonisti si tambalagii este ca marea majoritate a producatorilor clasici ( Dynacord , Ram Audio , LEM Audio , Altec Lansing , University Sound , Gauss , Zeck , JBL si DDA , ElectroVoice , Mackie , C-Audio , RCF si DB Tehnology, Behringer , Soundcraft , Carver , Carvin , Allen Heat , Ampeg , Hartke , Lane , Studiomaster , Crown , Alesis , Yorkville , DOD , Rane , Proel , Turbosound , Nexo etc ) nu mai exista ca entitati separate , de fapt nu mai exista sub nicio forma , ci sunt doar niste " trofee " in portofoliul unor rechini financiari - fonduri de investitii multinationale care ansambleaza cacaturi cu " fundita roz " ( si miros foarte frumos doar pentru cei saraci ) pe vaporul numit China !
Ca un simplu exemplu , EV nu mai produce difuzoare sau microfoane din 1992 .
Sunt produse OEM in China , dupa vechile specificatii .
Despre Shure nu mai discutam , situatia este identica !
BSS Omnidrive a dat faliment ... dupa ce a oferit pentru Nexo procesoare DSP in varianta OEM ( FDS-366T ) , , au trecut prin criza de dupa 2000 si au fost " salvati " de Behringer .
Evident , total " intamplator " acum se numeste DCX2496 si au soft-ul perfect compatibil , dar BSS costa la aparitie 4000 USD iar DCX-ul costa 330 USD .
Totul ca voi sa va bucurati :) de sunet de calitate si de nenorocirea producatorilor !
Mixerul X32 se pare ca este fostul mixer digital Falcon de la LEM , resoftat de Mackie si folosind preamplificatoarele Midas pe care scrie Behringer ... dupa plecarea softistilor de la Dynacord , Behringer au scos primul lor efect de voci si instrumente DSP numit Virtualizer 1024 Pro , de fapt un proiect inceput la Dynacord Germania si finalizat de Behringer China , acum este mult modernizat si evident , inclus in mixerul digital X32 , mult criticat de " intelectualii " cu tambalul , acordeonul , vioara sau clapa .
Majoritatea informatiilor de mai sus sunt vehiculate pe net si nu bag mana-n foc pentru corectitudinea lor ... credeti ce doriti .
In alta ordine de idei , sunt total de acord cu Dnul Ionica referitor la usurinta utilizarii mixerelor gen Mackie din 1996 cu reglaje simple pe canal : Gain , Treble , Bass , Fx si Volum , cu conditia sa ai microfoane si boxe de calitate !
Nu trebuie sa impuscam caii pentru ca au aparut tractoarele , spunea Sadoveanu in 1950 .
Din punctul meu de vedere , aparitia mixerelor digitale este un mare pas inainte ...are probabil un impact asemanator cu utilizarea calculatoarelor in anii 1990 ( eheee ) sau mai recent cu telefoanele mobile dupa 1996 ... uite ca nu a murit nimeni de la atata invatatura , stiinta calculatoarelor este la indemana voastra si fara sa fiti absolventi de facultate cu profil IT ( calculatoare , automatizari etc ) si va garantez ca in cativa ani o sa deveniti experti in folosirea acestor mixere !
Nu trebuie sa va fie frica ...viata merge inainte , orice are un inceput .
Spor la treaba si succes la bani !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 10:50 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
La cererea spectaorilor fideli :
Nr 1 :
https://www.youtube.com/watch?v=uRNuBNL-f8Q
Nr 2 :
https://www.youtube.com/watch?v=QUAFu_RJbgA
Nr 3 : asta e cu clabuci la gura :)
https://www.youtube.com/watch?v=9IlLTQ6iox4
Nr 4 : la final , deci , asa cum zice in titlu , si ca sa va spun ceva sa aflati pana la urma , doar pentr cei care este " intelectuali " care este ei chiar si intelectualy , si nu se egzista sa mai egziste alti ca iei pa persoana fizica si sau juridica care este ei persoana , ia de acilli sea :)
https://www.youtube.com/watch?v=Z0oakp9q4RI
Sfarsitul lumii :
https://www.youtube.com/watch?v=L29zJXK_KQs

Sper ca stiti de gluma !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 11:35 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Victor

Pot sa-ti confirm ca inginerii de la MAG citesc acest forum. Luna trecuta am discutat cu doi dintre ei la Frankfurt si mi-au spus ca urmaresc discutiile de aici.

Subiectul a aparut in discutie pur intamplator, pana atunci nu stiau ca eu sunt proprietarul acestui forum. 8)
Pana acum am confirmarea ca P-audio si MAG sunt cititori infocati al forumului Poweraudio.
Sunt convins ca sunt si alti producatori insa nu am avut ocazia sa primesc o confirmare.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 11:57 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Eu am informatii din zona de service despre acest lucru ... modulele de putere fabricate de producatorii ucrainieni ( primele modele de incinte active MAG ) sunt foarte apreciate in Romania si rata de service este foarte mica in comparatie cu comparatie cu modulele chinezesti cu nume italian ... calitatea ramane calitate .
Intotdeauna .
De aia toti romanii sunt nemultumiti de RCF si DB etc .
P -Audio ?
Toata lumea stie ca P -Audio produce difuzoare OEM cu specificatii secrete purtand marca comerciala JBL sau ElectroVoice .
Inclusiv obsedatii de Dynacord / Electrovoice ... dar arunca banii pe prostii comerciale de generatie veche , fara a tine cont de evolutia tehnicii in prezent !
Aviz amatorilor de Dyna sau alte bullshit-uri .
Arunca banii pe geam , din dobitocenie cronica .
Netratabila .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 2:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Victor!
Imagine
:wink:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 5:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 11, 2009 12:28 pm
Mesaje: 843
Localitate: CAMPULUNG
este clar ca nu mai trebuie nimic postat aici. ramane-ti voi cu hartiile si documentatiile in domenu si noi cu sunetul bun. voi crede-ti ca de nebuni am dus atatea scule sa le comparam? am vrut sa auzim cu care sistem se poate face treaba mai buna, pt ce ne trebuie noua. daca am postat aici a-ti inceput cu argumentatii tehnice. noi am vrut sa auzim diferenta dintre ele. nu ne-a interesat ca sun 10" 15"
18". ne-a interesat numai care este mai ok pt ce ne trebuie noua. nu am sa mai postez nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 5:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Mergem inainte....


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Apr 13, 2014 7:26 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 10:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
ionica radu scrie:
Chiar nu intelegeti : NU SE POTRIVESTE ptr. APLICATIA NOASTRA....INUTIL...!

fals
este bun pentru orice aplicatie LIVE, pt ca asta ii este menirea, doar ca nu ati reusit sa-l configurati sa faca ceea ce vreti voi
nu dati vina pe scula... nu ea este veriga slaba din lant

ionica radu scrie:
Probabil sinteti o echipa))))... va sustineti in argumente unul pe celalalt , dar ma repet ...fir-ar sa fie ea de teorie, ca tot practica ne omoara , atit pe unii cit si pe altii .

o echipa
unul din Iasi, altul din Bistrita si altul din Bucuresti
a dracu nationalizare
chestia comuna e ca toti am inteles cum merg lucrurile in industia asta, si facem mai mult decat o cantare la o nunta

ionica radu scrie:
lasati prostii...lautarii...tiganiii , cum vreti voi.... sa mearga la treaba si sa sune bine.

pai asta e toata problema... ca nu suna bine
e un sentiment fals, e un standard putin gresit

ionica radu scrie:
Ma repet : NU TOTI AUZIM LA FEL !...cum trebuie sa sune un acordeon...tambal...chitara...clapa...contrabas...etc
Eheeee.... aici e arta....

din fericire, nu auzim toti la fel... dar din pacate unii aud ceea ce trebuie si ce nu trebuie

si.. cum trebuie sa sune un acordeon? dar un tambal? dar clapa? mama ei de clapa
voi pe un X32 nu ati reusit sa faceti o clapa sa sune? dar oare la concertele mele cand leg 4 clape pe X32... cum suna? se ajuta una pe alta... o`r suna ele cumva?

repet, X32 este un mixer bun, este un mixer digital lowbuget dar care poate face fata aplicatiilor pentru care a fost gandit, si poate bate cu mare usurinta un mixer de genul powermate sau montarbo

eu as repeta oricand testul asta, montarbo ala vs. X32 al nostru (zic asa pentru ca apartine Syncro-Line... nu e al meu personal ca doar nu e crescut in copac la mine in batatura) iar la butoane sa fie cine trebuie
folosind aceleasi boxe, orice instrument ca sursa de semnal eu am curaj sa pariez mixer pe mixer ca X32 castiga

cat e un MX20 nou? vreo 95 mil vad... cam ieftin, X32 e mai mult
oare cat de tare si pe cine o sa doara cand Behringer va bate pe Montarbo?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 10:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Ady sfantul dynacord nu il bate nimeni .Da ...... poti sa ai tu x52 ca tot degeaba.Treaba e legata de ce zice inima.Poate daca vopsesti sigla behringer si pui montarbo ,fbt,rcf ,dynacord, ai o sansa. Deabia astept sa vad minunea pe treaba daca zici ca bate si gl2400 la sunet ..... . Orcum eu tin un dynacord (just in case)(adica tot timpu).Gl-ul in bt o sa stea mult si bine pana o sa fie scos la treaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Mar Apr 08, 2014 1:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
vorbim de aplicatii diferite, vorbim de public diferit, vorbim de clienti diferiti

pt ce faci tu, ai nevoie de 3-4 powermate-uri, 3-4 perechi de D15.3, un set de VL-212 si un XA complet dupa care sigur dai tunu`

dar eu ce sa fac cu el?
stii bine ce gen de concerte fac eu
GL2400 era depasit... avem nevoie de un rack de procesare inca pe atat de mare si de greu, iar la evenimente cu mai multe trupe e un calvar sa faci nivele, corectii, gate-uri, compresii, monitorizare pt fiecare trupa si apoi sa le refaci cand se schimba trupele pe scena

cu un digital salvezi scena dupa probe, dai load cand trupa urca pe scena si gata

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Mar Apr 08, 2014 7:42 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Ce ai zis tu acolo e doar asa pt o miscare :D.Dar e bun si pt dubluri :)).Eu is curios ce o sa se aleaga de treaba asta cu gl-ul in bt.E ca in filmele cu prosti.Ceee gl2400 we baiete ,ai dynacord (apai de ce nu il pui ?) costa mai mult ?:)).Sincer urmatoarea treaba cred ca tot un dyna o sa fie .Un csm 3 cu ceva s1200 maxim cu butoanele de volum scoase .(inca o gandesc).Ai si tu dreptate ,era o necesitate x32 pt voi. Pt mine ma cam incurca la buget (numai aparea duba ,etc ,etc).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Mie Apr 09, 2014 10:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Sa incepem treaba....


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Apr 13, 2014 7:27 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Mie Apr 09, 2014 11:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Un mare off topic cu scuzele mele .
Adi te rog deseneaza un side-chain intre toba mare si bass in urmatoarea configuratie :
Mixer GL 2400
Canal- T.M. insert gate .
canal- Bass insert compresor.
poti sa o faci pe X32 ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Mie Apr 09, 2014 3:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 23, 2008 4:09 pm
Mesaje: 318
Localitate: campulung muscel
Incet si cu atentie..!


Ultima oară modificat de ionica radu pe Dum Apr 13, 2014 7:28 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TESTE. COMPRATIE INTRE SISTEM NEXO SI MAG ACTIVE
MesajScris: Mie Apr 09, 2014 10:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
ionica radu.... fa`ma te rog sa inteleg cu ce va deosebiti voi fata de o trupa care canta jazz, o trupa care canta rock, o trupa care canta folclor, o trupa care canta cover`uri dupa toate cacaturi de pe la kissfm???

adica ei de ce pot canta foarte bine pe x32 si voi nu puteti?
asta nu inteleg eu....


C.Stoica scrie:
Un mare off topic cu scuzele mele .
Adi te rog deseneaza un side-chain intre toba mare si bass in urmatoarea configuratie :
Mixer GL 2400
Canal- T.M. insert gate .
canal- Bass insert compresor.
poti sa o faci pe X32 ?

un side....ce?
altu care s-a murdarit de engleza pe la gura

esti sigur ca ai butonat X32?
stii exact ce poate sa faca?
ca daca nu poate, plm... imi iau montarbo si sigur rezolv problema
macar sa sune clapa si tzambalu bine :lol: :lol: :lol: :lol:

Imagine

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România