The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:28 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Dum Mar 22, 2015 9:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Chiar nu am vrut sa zic nimic cu asta, stiu ca e o nimica toata ce a fost, dar organizatorii nu ne-au dat un rider tehnic si ne-am trezit ca baietii isi montau doar platane si mixere de dj...
Am dat o fuga la depozit si am adus un mixer de voci, dar nu avea cine sa stea sa vada de el.
Am fost nevoit sa stau desi nu imi face placere... oricum a fost aiurea... schimbau microfoanele intre ei de nu mai intelegeam nimic. Vroiau tot mai tare, dar nu stiam ca vorbesc de monitoare :lol:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Dum Mar 22, 2015 9:28 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
important este sa te adaptezi si sa inveti din greseli in mers, in acelasi timp facand tot posibilul sa pari profi. :wink:

Daca ai stii de cate ori am fost noi , cei care am facut sau inca facem organizare de evenimente , intr-o stare de panica totala la interior... :lol:

Important este sa o scoatem la capat cu bine, evenimentul sa decurga fara probleme si lumea sa nu-si dea seama ca a existat o problema.


Adi, am dreptate? :mrgreen:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Lun Mar 23, 2015 12:43 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Mircea Bartic scrie:
important este sa te adaptezi si sa inveti din greseli in mers, in acelasi timp facand tot posibilul sa pari profi. :wink:

Daca ai stii de cate ori am fost noi , cei care am facut sau inca facem organizare de evenimente , intr-o stare de panica totala la interior... :lol:

Important este sa o scoatem la capat cu bine, evenimentul sa decurga fara probleme si lumea sa nu-si dea seama ca a existat o problema.


Adi, am dreptate? :mrgreen:


nu stiu despre ce vorbesti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Imagine



cat despre "tot mai tare"... hip-hop`erii astia is ca manelistii
vor mai tare mai tare mai tare

la probe iti spun ca totul e ok, si dupa 2-3 piese in concert nu mai este nimic ok
le oboseste vocea repejor, nu mai pot sa urle cum vor, negativul ramane la fel de tare si de aia nu se mai aud

din compresie ii rezolvi cel mai usor, ridici din ce in ce mai sus pragul de atac in asa fel incat sa ii auzi constant
daca umbli pe la gain sau la nivele iti futi mai mult dinamica si te poti trezi cu surprize

iar treaba cu schimbatul microfoanelor e fenomenala la ei
noi le dam microfoane pe fir (nu ca ar avea curaj sa ceara wireless) si pana la urma din 2-3 microfoane pe scena te trezesti cu un nod la cabluri de iti ia 10 minute sa le desfaci

le schimba intre ei pentru ca au impresia ca al colegului suna mai bine.. desi au toti aceleasi corectii si aceleasi nivele... si acelasi model de microfon :lol: traiasca shure SM58

dar vorba lui Mircea... te dai cu ei din mers si faci sa fie treaba ok :wink:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Lun Mar 23, 2015 1:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Exact asa s-a si intamplat. La probe totul ok, la eveniment dupa cateva piese schimbau microfoanele si imi cereau mai tare. Prostia mea a fost ca nu am pus ceva banda colorata pe microfoane si nu mai stiam care cum sunt, dar dadeam pe solo si ma uitam la vumetru. Pe fata a fost totul ok, ma mai cinsultam cu colegul care era in pupitru in mijlocul clubului. Nu am dus rack de efecte, deci nu aveam compresie, ca era mai usor...
Sincer am cam uitat de monitoare, greseala mea, dar pe fata a fost ok.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Lun Mar 23, 2015 11:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Alex Denes djsanyi scrie:
Exact asa s-a si intamplat. La probe totul ok, la eveniment dupa cateva piese schimbau microfoanele si imi cereau mai tare. Prostia mea a fost ca nu am pus ceva banda colorata pe microfoane si nu mai stiam care cum sunt, dar dadeam pe solo si ma uitam la vumetru.

foarte buna ideea
cu solo sau CUE (depinde de mixer) vezi imediat care si pe microfon canta
eventual daca ai si casti cu atat mai usor il gasesti

Alex Denes djsanyi scrie:
Nu am dus rack de efecte, deci nu aveam compresie, ca era mai usor...
Sincer am cam uitat de monitoare, greseala mea, dar pe fata a fost ok.

nu ai cum sa faci live-uri fara compresoare, gate-uri si monitoare
este impropriu si nu prea profi

daaaaaaaaar, ai invatat ceva
o lectie e mai importanta ca orice

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Mar Mar 24, 2015 2:25 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Monitoare erau, doar ca am cam uitat eu de ele, adica sa le tot reglez volumele. Eram atent mai mult pe fata, trebuia sa modific volumele ca tot schimbau microfoanele intre ei.
Nu prea profi a fost ca nu mi s-a zis sa aduc si mixer. Eu am crezut ca vin ei cu tot ce le trebuie. A fost o problema de comunicare intre organizatori si noi, dar am rezolvat-o repede si a iesit bine. La subcarpati s-a intamplat invers, am avut mixer si rack cu efecte pregatit si ne-am trezit ca au venit cu x32 si sunetistul lor...
Singurul nemultumit a fost unul din cantareti ca nu am dat monitoarele mai tare si ca l-am fortat sa urle. Eu credeam ca imi cere sa dau pe fata sa se auda el... nu mi-am dat seama...asta e :)) I-am spus omului ca nu imi era locul acolo si ca am facut-o sa ii ajut.
Asa invat, cand ma lovesc de ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Mie Mar 25, 2015 1:20 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Alex Denes djsanyi scrie:
Monitoare erau, doar ca am cam uitat eu de ele, adica sa le tot reglez volumele. Eram atent mai mult pe fata, trebuia sa modific volumele ca tot schimbau microfoanele intre ei.

ce microfoane ai folosit?

de ce a fost nevoie de reglaje diferite?
oricum toti tipa la fel de tare in microfon

Alex Denes djsanyi scrie:
Nu prea profi a fost ca nu mi s-a zis sa aduc si mixer. Eu am crezut ca vin ei cu tot ce le trebuie. A fost o problema de comunicare intre organizatori si noi, dar am rezolvat-o repede si a iesit bine.

e genul de treaba care nu sta pe capul organizatorilor
tu, ca om la tehnic, trebuie sa te interezi de chestiile astea
iei legatura cu reprezentantul trupei, cu sunetistul lor si pui la punct detaliile de genul asta


Alex Denes djsanyi scrie:
La subcarpati s-a intamplat invers, am avut mixer si rack cu efecte pregatit si ne-am trezit ca au venit cu x32 si sunetistul lor...

vorbim de subcarpati totusi
deja e alt nivel

Alex Denes djsanyi scrie:
Singurul nemultumit a fost unul din cantareti ca nu am dat monitoarele mai tare si ca l-am fortat sa urle. Eu credeam ca imi cere sa dau pe fata sa se auda el... nu mi-am dat seama...asta e :)) I-am spus omului ca nu imi era locul acolo si ca am facut-o sa ii ajut.
Asa invat, cand ma lovesc de ele.

invata, implica`te, fa evenimentele fara reprosuri si asa evoluezi
ca daca te rezumi la facut boxe, dus in locatii si dat 2 cabluri la un dj ... nu e linie lunga

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Mie Mar 25, 2015 3:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Microfoane au fost un Sm58, un Beta 58a si un Phonic. Aveau vocile diferite, unul zici ca se auzea infundat tot timpul, unul se auzea f tare dar si clar tot tipul indiferent de ce microfon avea in mana, iar unul se auzea f f incet. Cand schimbau microfoanele, trebuia sa fiu nu mana pe volume si sa ma uit la led-uri care pe ce canta...

De implicat ma implic, dar cat trebuie, nu mai mult. In mare au fost multumiti toti, pe fata a fost totul ok, lumea nu si-a dat seama de chestiile astea. Data viitoare, daca o sa mai stau la mixer vreodata, o sa ma ocup si de volumele pe monitoare. :) Sau il las pe colegul meu ca el a facut multe trupe live. Acum ma gandesc de ce nu a stat el... sa rada de mine, nu avea chef sau era ceva prea usor pr el?!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Vin Mar 27, 2015 7:58 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Recomand si ES 18 BPH dca nu le plac animalele de 2 x 18" ;) Am facut mai multe "live"-uri , cu 6 buc. ai si sub si kick !

-in 2008 cu sistemul de sunet actual :
Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Mie Apr 01, 2015 12:51 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Cum de ai trecut la BR cand ai avut BPH si zici ca sunu ok?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Mie Apr 01, 2015 11:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Alex Denes djsanyi scrie:
Cum de ai trecut la BR cand ai avut BPH si zici ca sunu ok?


Da cu minim 4 buc . in aer liber...2 buc. in sala , ai bas suficient...cu 6. buc. misca si pamantul :twisted:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Sâm Mai 09, 2015 2:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Suie Paparude

https://www.facebook.com/43563295658449 ... =1&theater
https://www.facebook.com/43563295658449 ... =1&theater


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Lun Mai 11, 2015 5:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Laserworld Pro-1500RGB

Video: https://www.facebook.com/43563295658449 ... =3&theater

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Lun Mai 18, 2015 4:42 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Mama mistoo rau :D nu credeam ca e cineva care si-a facut goliath sa plece cu ei la cantare :D
am vazut pe fb acum cateva zile topurile fx 12 la dj optic... si ma intrebam : ce sistem o fi acolo si cine il are ....
Acum mi-am raspuns singur, Bravo !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Concert Subcarpati Sibiu 06.03.2015
MesajScris: Lun Noi 02, 2015 2:43 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
https://www.facebook.com/43563295658449 ... tif_t=like


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România