The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:45 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Propunere proiect fullrange 3 cai ,bi-amp
MesajScris: Mie Sep 12, 2012 10:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Propun urmatoarea incinta:

*fullrange/satelit 55-60 hz F3,sa poate fi folosita si singura la nevoie,dar sa nu iasa o imensitate de ladoaie pentru cativa hetzi extensie ,si asa inutili odata cu ridicarea boxei pe stativ.

*separearea pasiva sa fie doar intre medie si inalta,sa nu ne complicam cu filtre pe 3 cai cu bobine de 1 kg si alte SF-uri,separarea dintre joase si medii inalte sa fie activa.

*ca si componente:15 inch pentru joase,6 inch pe horn pentru medie si un driver cu iesire de 1 inch pentru inalte.

*puncte de crossover dupa gandirea mea ar fi 60-300 hz joase ,300-3000 hz medii(in ideea in care putem urca atat de mult cu 6 inch-ul in horn fara folosirea unui phaseplug)peste cat poate urca media,driverul de 1 tol.

Nota: am ales 55-60 hz pentru a nu intra in group delay mare,in cazul in care o folosim alaturi de un subwoofer sa reproduca,cat mai fidel joasele superioare.

Nota2:hornul de medii ideal ar fi sa aiba aceeasi dispersie ca si hornul de inalte pe care o sa il folosim.

Nota3:joasele prefer sa fie mai eficiente cu o putere mai mica,bobina de 3 toli (pentru raspuns tranzistoriu mai bun)

O sa revin si cu un proiect,dar mai intai necesit ajutor in proiectarea hornului de medii.

P.S. astept propuneri de componente,in special difuzorul de medii.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Propunere proiect fullrange 3 cai ,bi-amp
MesajScris: Joi Sep 13, 2012 9:30 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
trebuie sa ne gandim si la buget

exista difuzoare de medii, si chiar si un horn de ABS, disponibile direct de la RCF

Daca nu facem nici un compromis, putem sa ne bagam la acele componente.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere proiect fullrange 3 cai ,bi-amp
MesajScris: Joi Sep 13, 2012 9:33 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Stiu hornul de medii de la RCF,dar costa prea mult.Ma gandeam la constructia din placaj a unui horn de 6 inch,iesim simtitor mai ieftin.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propunere proiect fullrange 3 cai ,bi-amp
MesajScris: Joi Sep 13, 2012 9:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Nu e nici foarte complex...Stiu o persoana aici(in italia) care are doua hornuri cu difuzoare L8 de pe niste RCF 4pro...stau degeaba...dar le da pe bani ...:)) si banii sunt scumpi...
CU placaj iese frumos...si mult mai ieftin...numai ca e umpic de calculat...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România