The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:16 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiectare incinta BP4
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 1:12 am 
La Multi Ani si sa aveti un an bun !

Anul acesta doresc sa-mi refac incinta (gresita) BP4 cu HP-15W. Facand niste studii, fiind incepator in acest domeniu, am observat ca in sistem izobaric (am inteles ca se monteaza 2 difuzoare fata in fata legate in antifaza) pot obtine un raspuns bun (dupa parerea mea) intr-o incinta de doar 100L, asa cum este si incinta mea gresita.

http://tinypic.com/jp8y1l.jpg

Va rog ajutati-ma cu niste pareri si cu modul de constructie astfel incat sa arate precum incinta BP4 cu un singur difuzor. Oare vor avea loc 2 difuzoare in 100L ?

Si mai doresc niste sfaturi pentru 2 sateliti care sa faca fata acestui subwoofer cu 2x HP-15W. La dumneavoastra mai gasesc inca un HP-15W cu aceeasi parametri precum cel ce l-am cumparat luna trecuta ?


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 1:19 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
1. 2 difuzoare hp-15w ar trebui sa incapa, dar va trebui sa vezi daca mai au loc tuburile de reflex, eventual sa le modifici amplasarea

2. Din pacata Hp-e5W nu mai este disponibil momentan, dar speram ca in cel mult 30 de zile sa soseasca noul import in care vor fi si hp-15W cu aceeasi parametrii

3. Sateliti potriviti pt aun astfel de subwoofer ar fi o pereche cu E10-200S + tweeter din seria PHT intr-o incinta de aprox 20 de litri

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 1:44 am 
1.) cum vi se pare raspunsul incintei cu 2x Hp-15W? Mi se pare ceva in neregula cu porturile.... daca pun 1 singur port de 8cm diametru, acesta va avea doar 5 cm lungime. E corect ? Cum ar fi ideal ?
2.) in sistem izobaric in incinta BP4, un difuzor vine montat normal in incinta inchisa, iar al doilea va avea magnetul in incinta deschisa ? Cati litri disloca un difuzor HP-15W ?
3.) 30 zile este super, pana atunci eu imi fac planurile :) Totul e sa primiti HP-15W cu aceeasi parametri "custom" cu cel pe care-l am eu.
4.) E10-200S ce parametri are? Este custom sau gasesc parametrii pe site-ul producatorului?

Imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar in felul asta invat si merg la sigur.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 1:50 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
1. Simularea arata bine, singura problema ar fi porturile , ai nevoie sa folosesti porturi foarte mari in acest tip de subwoofer. Proiectul initial cu o singura bucata avea 3 tuburi de 100mm diametru, asa ca va trebui sa folosesti niste porturi cu o suprafata echivalenta (cred ca in cazul tau, ar fi mai convenabil un port tip "slot" din motive de spatiu)

2. cam 3-4 litri

3. parametrii vor fi identici

4. E10-200S trebuie sa aiba parametrii trecuti pe site-ul nostru ( www.poweraudio.ro )

nu este nici o problema ca pui intrebari, acesta este scopul forumului :wink: :D

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 2:19 am 
Uite aici proiectul pe care m-am jucat eu: http://media.openbloc.com/1zwda

M-am gandit sa-i pun un port tip slot de 45x3cm la o lungime de 10cm. Lungimea porturilor se calculeaza incluzand grosimea palului sau fara aceasta? pot sa fac acest port de tip slot din acelasi material (PAL de 18) ?

Te rog arunca o privire ca sa ma pot decide daca merita facut subwooferul sau sa ma limitez la varianta normala cu 1 difuzor.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 3:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 04, 2006 2:32 am
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
M-am lamurit singur cu porturile, am inteles ca se calculeaza de la exterior pana la capatul opus, indiferent de grosimea panoului de care e prins. AM inteles si ca trebuie positionat la minim 7,5cm fata de orice perete al incintei.
Am facut niste calcule si am observat ca e tare greu sa bag difuzorul de 15" in incinta de 40 l + portul de 45x3 la o lungime de 10cm.
Aveti ceva idei ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 9:33 am 
Salut
Se poate face Incinta BP4TH cu HP15W izobar insa o sa fie ceva mai greu de construit deoarece porturile or sa fie decat 2 la numar, vor deveni triunghiulare si de vor plasa in colturile incintei
am sa revin in cursul zilei de azi cu o mica schita a acestei incinte


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 10:07 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
plasarea porturilor f aproape de peretii incintei, in cazul asta peretele incintei devine unul din peretii portului va duce la modificarea frecventei de acordaj a incintei (destul de putin)

efectul acesta poate fi luat in calcul in momentul proiectarii incintei, dar oricum nu este f semnificativ

exista o marja de eroare in care ne putem incadra fara ca urechea umana sa sesizeze vreo diferenta

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 11:09 am 
Iata si proiectul
incinta s-a marit cu vreo 20L fata de proiectul initial
mare atentie la cuplarea difuzoarelor mai multe detalii ne poate da nexus deoarece a experimentat acest tip de cuplare la HP15W

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 9:09 pm 
Wow, impresionant dj_tymy !!

Ma gandesc serios sa ma apuc de acest proiect, dar trebuie sa finalizez detaliile:
1.) Doresc sa cuplez difuzoarele in paralel pentru a avea 4 ohmi. E suficient daca le leg + cu - si - cu + ? Dau trebuie alt defazaj ?
2.) Porturile arata super, le pot construi din PAL de 18 ?
3.) NU doresc placa aceea detasabila, pentru ca voi avea acces prin capacul de sus. Ma complic aiurea cu placa detasabila, nu o vreau, o detest :lol:
4.) Ce program folosesti tymy pentru a desena asa frumos incintele ? :)
5.)Fata de proiectul cu 1 singur difuzor, acest proiect care arata superb va avea un sunet care sa merite investitia ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 9:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 04, 2006 2:32 am
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
Daca am putin noroc si imi raman bani din salariu am sa fiu primul care va construi incinta asta :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 10:32 pm 
1. cand am zis "atentie la cuplarea difuzoarelor " m-am referit la cupajul izobar si anume : pt ca acesta sa se faca cat mai bine trebuie ca spatiul dintre mambranele difuzoarelor sa fie cat mai mic ; intre aceste difuzoare trebuie introdusa o piesa din poliester sau spuma care sa micsoreze spadiul , mai multe detalii ne poate da nexus
2. toata incinta inclusiv porturile se fac din PAL sau MDF de 18mm
3. nu recomand sa faci accesul prin capacul de susu deoarece mai mult ca sigur nu vei putea inchide ermetic cele doua camere si risti sa nu iasa bine , pt a functiona corect incinta trece - banda de ordin 4 trebuie sa aiba cele doua camere independente , daca acestea comunica devine alt tip de incinta se deregleaza acordajul si inplicit raspunsul difuzoarelor
4. pt a desena folosesc banalul paint
5. avantajele pe care le aduce cuplajul izobr sunt reducerea volumului incintei la jumatate fata de folosirea difuzoarelor normal , putere mare , posibilitati multiple de cuplare a difuzoarelor astfel putandu-se obtine impedante diferite pt amplificator, prin cuplarea difuzoarelor antiparalel membranele se vor misca una spe fata iar cealalta spre spate acest lucru avand ca efect anularea neliniaritatilor mecanice ale difuzorului care nu are membrana perfect rigida acesta deformansu-se cand se deplaseaza


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 04, 2006 11:02 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
deocamdata raman putin rezervat in privinta utilizarii acelui "pseudo-phaseplug" intre membranele celor difuzoare....

testele mele au aratat o imbunatatire a raspunsului incintei, aparent o scadere a group delay-ului si o crestere a SPL-ului , totusi, nu cred ca la acest proiect merita o astfel de interventie

daca dupa constructie, se va constata ca ceva nu suna corect vom trece la aplicarea acestei metode :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 2:14 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Ian 04, 2006 2:32 am
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
In curand am sa ma apuc de cumparat materiale.
Mai am nevoie, va rog, de niste detalii: volumul exact al incintei deschise, volumul incintei inchise, frecventa de acordaj cat si raspunsul F3. Vreau sa elimin toate erorile din proiect. Am observat ca "adancimea" de 500 extern si 470 intern este gresita, deoarece ar trebui sa fie 506 extern. Mie nu-mi prea ies simularile..... imi arata un spl mai mic fata de incinta cu 1 difuzor....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 11:00 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pai sa nu te astepti la spl mai mare

scopul izobaricului este de a micsora volumul incintei necesare

SPL-ul mai mic cu 3dB care apare in simularile tale este din cauza ca nu ai facut simularea cu 400W pe sistemul compus din 2 difuzoare, ai simulat tot cu 200W

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România