The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:59 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Singurele posturi ontopic pana acuma au fost cele ale lui blak si al lui nexus.

@Blak Planarul este in principiu tot un bassreflex, cu marginile laterale lungite pentru a forma un waveguide ( ceva care sa ghideze unda sonora ).
Asadar daca vrei planar poti sa faci urmatorul lucru faci un bassreflex la care ii lungesti marginile alterale cam cu 80-100 cm. Porturile le pui in colturi si le scoti in afara, asemeni unuia dintre proiectele de aici, sau daca vrei poti sa le pui ca si un bassreflex clasic, adica in interior.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 11, 2007 10:30 am
Mesaje: 33
Mersi radu... eu ma gandeam ceva in jurul la 60cm... dupa cele zise de tine pare cam putin 60cm ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:20 pm 
bradacalin scrie:
eu sunt convins ca blak stie ce zici tu parakiosule, daca ai cauta ai vedea ca are premii in domeniu.

:roll: intrebarea lui era daca stii tu sigur ca-i de 500 A.


E cumparat de un var de al meu din state pentru un nebun care vrea sa-l puna in masina.E foarte mic ca dimensiuni :lol: cam cat o sticla de 5 litri de apa plata.Si foarte ieftin in acelasi timp.9000 de coco :lol:

Bestia este la M.Ciuc.Cand ajung pe acolo prima oara o sa fac ceva poze.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 11, 2007 10:30 am
Mesaje: 33
Parakiosu2 sa inteleg ca atata ceri tu pe el?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:25 pm 
blak scrie:
Parakiosu2 sa inteleg ca atata ceri tu pe el?


Nu man atata a dat varu meu pe el.O sa il intreb daca il mai vinde.
A incercat sa il dea si in germania si nu pre a gasit nebun sa-l cumpere.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Eu am spus de distanta de 1 m pt ca waveguideul are suprafata constanta pe aceea lungime. Astfel la 1 m de difuzor ar trebuie sa ai o pierdere cam de 3 dB in loc de 6 dB, pt ca nu se dubleaza suprafata ( cel putin virtual ). Chestia asta cred ca e valabila doar pt frecventele superioare, deoarece pt subbas waveguide-ul este cam invisibil, el neavand nicio influenta.
Ideea este ca cu cat vrei sa coboare mai jos cu atata este mai bine sa ai un waveguide mai lung si cu o suprafata cat mai mare. Din cate vad difuzorul tau sigur nu are probleme cu coboratul in frecventa ci mai mult cu urcatul pana la o anumita frecventa. Asadar si cu un waveguide de lungime de 60 cm, o influenta sigur va exista acolo la 80 Hz, destul de mult incat sa se simta si kick.

Daca tot spui ca vrei sa incerc si altceva in afra de bassreflex, ar mai fi un proiect numai tapped horn. Iti spun de acest proiect pentru ca din cate spune cel care a descoperit acest tip de incinta, difuzoarele care lucreaza bine in acest tip de incinta sunt acelea care au bobina rezistenta, capabila sa suporte putere mare si Xmax mare. Motivul este simplu: comparativ cu un bassreflex, in aceasta incinta un difuzor are cursa membranei de 2 ori mai mica la aceeasi putere. Ceea ce sustine designerul este ca bobina mare si Xmax-ul mare sunt necesare pt ca difuzorul poate trece fara nicio problema mecanica fata de puterea pe care o suporta intr-un bassreflex.
Nu ti-as recomanda sa faci acest tip de incinta pentru ca eu inca nu am testat asa ceva, dar ar putea fi o alternativa la bassreflex.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 1:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iun 11, 2007 10:30 am
Mesaje: 33
NU ma pot baga la un tip de incinta prea complicat.... motivul este simplu.... montajul nu este ca la un difuzor conventional.... Se scoate bobina...cu membrana ,etc... se monteaza intai magnetul cu sasiul pe incinta apoi revii peste magnet cu boboina si membrana.... le centrezi... si apoi mai vine inca niste tablite si abia apoi se strang suruburile si pe fata....deci am nevoie de spatiu pentru manevra asta....
Deci prefer pentru moment sa incerc planaru :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 06, 2009 3:20 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
:roll: :roll: hmmm,pune si tu niste poze,ca tare ma indoiesc ca trebe sa desfaci mebrana si mobina ca sa montezi difuzorul.Si daca intradevar e asa,or fi fost beti inginerii :twisted: :twisted:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România