The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 8:47 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Catalog Boxe nexus-acoustics
MesajScris: Mie Mai 28, 2008 9:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 1:09 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 28, 2008 9:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 21, 2006 10:25 am
Mesaje: 567
Localitate: Cluj-Napoca
În afară de site? http://www.nexus-acoustics.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 28, 2008 10:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
quantum va fi lansat in aprox o luna

se vor face si demonstratii incepand tot de atunci

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 28, 2008 10:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 1:10 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 28, 2008 10:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 21, 2006 10:25 am
Mesaje: 567
Localitate: Cluj-Napoca
Personal nu înţeleg ce vrei defapt. Văd că eşti foarte entuziasmat dar nu înteleg pe ce. Ce anume vrei să sonorizezi, câte persoane implică.. şi apoi cel mai important: buget? Degeaba vrei megaputere dacă nu ai bani sau degeaba o cumperi dacă nu o ştii exploata cum trebuie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 28, 2008 11:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 1:10 am, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 12:49 am 
nomad daca tu crezi ca (,) cu 5000E iti iei amplificatoare pt un sistem outdoor , esti maxim , de banii aia deabea daca iei 4 amplificatoare bune si alea la mana a2-a gen CROWN MA-3600VZ (unul nou e vreo 2000si ceva de dolari in state)

din punctul meu de vedere tu chiar nu stii ce vrei , daca nu zici aplicatia pt care vrei sa folosesti boxele ce urmeaza sa le cumperi/ faci ..... si ne iei ca nu poti sa dai informatii si nush ce , nu te putem ajuta , ai multe idei una mai "tampita " (scz exprimarea) ca alta si asa nu o sa ajungi nicaieri

trebuie sa ne zici un buget clar pt ceea ce vrei sa faci si pt ce o sa folosesti sistemul altfel o sa fie 10 pagini cu tot felul de vorbe in vant (ca si pe celalalt forum) si nu o sa te hotaresti la nimic ,

esti sigur ca vrei un sistem line array ? stii cate chestii implica un asemenea sistem ? cata procesare , amplificare necesita ?

iti dau un sfat , nu te mai agita atata cu CAD-ul ala sa desenezi , din moment ce nu cunosti teorie despre un line array si cum se proiecteaza etc., C
a sa poti proiecta un line array ai nevoie de cunostinte avansate de acustica pe care sincer nu cred ca le detii , si cred ca sunt putini pe acest forum care ar putea proiecta un line array ( nu intru in categoria putinilor aia care stiu sa faca asa ceva) ,

ideea e cum ti-am mai zis si mai sus , spune clar buget , aplicatie si dupaia reluam discutiile despre ce sistem ti se potriveste cel mai bine si se incadreaza in bugetul care il ai destinat pt acest sistem


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 1:19 am 
Dr4g0n scrie:
si cred ca sunt putini pe acest forum care ar putea proiecta un line array


După vreo 6 luni cu Radue ( Snake ) pe doodle pe mess după multe planuri, idei, chestii, trestii, şmecherii am ajuns la concluzia că mai bine vorbim după ce cineva are o sumă mare de bani după care n-ar plânge. Chiar şi cu 2 x 6,5 cu 1 x 1" ajungi la un scor...


Dacă mai pui şi nişte medii, nu trebuie să uiţi că-ţi trebuie mufe Neutrick cu 8 poli, cablu minim 6 x 2,5 ( 2,5 minim că vei fii nevoit să lucrezi în 2 ohmi şi dacă lucrezi în 2 ohmi nu mai merge treaba cu maxul 2500 sau cu fidekul. Aici trebuie amplificare sănătoasă şi fiabilă).


Multă lume se gândeşte doar la următoarele: "Ioi, line array, ce mândru... poi ce păsula mea, hai impinjem 2 difuri, 2 înalte şi gata line-array-ul". Pe lângă punctele de separare luate în considerare cu distanţele dintre difuzoare, nimeni, pe nici un forum nu am văzut să se gândească la sistemul de prindere care sunt alţi bani în plus. Trebuie să ţii cont de foarte multe chestii. Dacă stai bine şi analizezi, după ce tragi linia te sperii de costul la care ajungi. N-are rost să te apuci de aşa ceva dacă n-ai cunoştinţe necesare. Internet este şi numai putoarea şi lenea te poate oprii să studiezi.


De alegerea difuzoarelor potrivite, nu mai vorbesc şi pot umple o pagină întreagă de forum cu chestii ce trebuie să le iei în considerare că să ai un line-array adevărat şi să sune şi bine.


p.s.

De ce credeţi că Vertec-ul (ăsta mi-a trecut prin cap acuma) e aşa de scump, pe lângă duma că are siglă JBL pe ea ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 1:42 am 
Adi sunt curios ce intelege Nomad din tot ce "ii desenam" noi aici , deabea astept sa aud un raspuns de la el :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 1:45 am 
Dacă nu el, măcar unul trebuie să înţeleagă ceva :wink:

Noapte bună :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 11:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 1:10 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 11:30 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
da, iti putem face un line array nu este o problema

dar pt a justifica asa ceva ai nevoie sa faci concerte de peste 4-5000 de persoane, in caz contrar, tot solutia horn loaded este mai potrivita.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 11:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 1:10 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 1:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 1:10 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 29, 2008 1:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 21, 2006 10:25 am
Mesaje: 567
Localitate: Cluj-Napoca
Imagine

Până una alta.. Imagine pentru răbdarea lui nexus3

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România