The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:04 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiectare incinta
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 4:19 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Sa zicem ca imi aleg un difuzor, pentru a proiecta o incinta voi avea nevoie de volumul corespunzator acelei incinte si frecventa de acordaj?

Am vazut diverse raspunsuri pentru diverse difuzoare, de gen "aproximativ 35 - 40 de litri", "cam 120 litri".

Exista o toleranta chiar asa mare in ce priveste volumul intern sau ar trebui sa fie cat mai precis posibil, sau exista un interval in care s-ar preta respectivul difuzor? De ex. un difuzor functioneaza corect intr-un interval de 40 - 75 l, sa zicem, dar daca scad sub 40 sau sar peste 75 ce se intampla? Deci apar distorsiuni, sau scade SPL, la asta ma refer. Stiu ca daca se mareste volumul incintei basul e mai jos, dar scade SPL si invers.

Sau are foarte mare legatura si la ce frecventa acordez incinta la volumul respectiv? Sau la un anumit volum corespunde o anumita frecventa de acordaj?

Cum se calculeaza frecventa la care acordez incinta? Exista vreo formula de calcul in care intra si volumul incintei? Conteaza forma portului (dreptunghiular, cerc sau triunghi)? Sau conteaza doar volumul portului functie de volumul incintei?

Intreb ca ma taie sa-mi proiectez eu o incinta, cu difuzor de 15" si ceva driver. Cele postate, nu-mi prea plac la design, adica sunt ok, dar nu pe gustul meu. Eu as proiecta una cat mai ingusta posibil si restul dimensiunilor cum ies, in functie de volum.

Sa nu ma indrumati spre programe gen winisd. Consider ca daca stiu volumul necesar de aer (si tot ce trebuie sa stiu), un AutoCAD imi este suficient, prea mult inca.

Multumesc, poate capat macar un raspuns. Daca nu... mai revin eu.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 5:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
in general exista o toleranta de 10-15% in ceea ce priveste volumul incintei, in care diferentele de sunet pot fi doar masurate cu instrumente, nu sesizabile cu urechea .

mai important este acordajul

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 5:40 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Si acordajul :D ? Cum il calculez?

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 5:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cu Win ISD,

daca pun aici formulele, ai sa spui ca am ceva cu rudele tale :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 5:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
:lol: Pune aici formulele daca ai timp, cu rudele nu e problema.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 6:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
man, de ce sa te complici cu formule.... cand ai programel unde acordezi incinta la ce frecv vrei tu...
de ce sa te scarpini cu mana stanga in partea dreapta cand poti sa faci asta... in mod normal, cum se cuvine, cu mana stanga in partea stanga :D

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 6:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Nu-mi iese nici cum, am luat ca ex. un HP-15W, i-am introdus parametrii. Acordez incinta la 55 Hz si bag mai multe valori la volum, pe rand evident. Si in grafic imi arata o "burta" pe la 100 Hz la + 5Db. Si tot + 5 Db ramane, cu orice volum, chiar daca urca sau coboara in frecventa. Nu spun ca la 1 Khz deja am -3 Db. Pe cand eu urmaresc un raspuns cat mai liniar. Probabil ca omit ceva, nu stiu eu sa-l folosesc, se poate si asta.

Totusi, sa fiu mai concret, porturile au si ele un volum "interior". As putea face de orice forma porturile respective (cilindru, prisma, paralelipiped) atat timp cat respect volumul calculat?

Daca ma hotarasc cu un model de difuzor, mi-ar putea calcula cineva volumul interior si volumul portului (porturilor)? Pot imparti un port in doua, deci sa fac din unul doua mai mici, dar volumul total sa fie acelasi? Ar afecta cu ceva sunetul?

LE: Kenwood, mi se pare corecta ideea ta :)

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 11:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 02, 2007 2:57 pm
Mesaje: 219
Localitate: Iasi
oricum vei obtine zone de peak si zone sub medie.... :roll:

graficul unei incinte fie el cat de liniar o fi e imposibil sa apara perfect drept... plus ca "burta respectiva" o vei obtine in zona de acordaj oricum...

LE:
in ceea ce priveste volume in general... e ca si cum ai cara cu un bidon mare sau cu mai multe dar mai mici... sau cu un bidon cu alta forma sa zicem apa.... aceeasi apa o cari in oricare situatie (poate nu face nimeni pe desteptul si spune ca in al doilea caz ii mai incomod bidonul ciudat aratos sau ca sunt mai multe bidoane :lol: )

_________________
Imagine life is worth it...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 11:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pt HP merge asa

Fullrange de 70-80 litri cu acordaj la 50 Hz

BASS de 100 litri acordat la 45 Hz

nu te obosi sa mai faci simulari, astea sunt volume si acordaje testate si suna bine.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 26, 2008 4:57 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Dektz, destul de logic raspunsul tau, daca se aplica si in acustica.

Mircea, pentru un HP-15S:
1. De ce volum am nevoie cu un acordaj la 45 Hz, 50 Hz si respectiv 55 Hz si ce dimensiuni ale porturilor pentru fiecare frecventa de acordaj in parte? Volumul portului bass reflex il calculez eu daca e mai simplu pentru tine sa-mi dai niste dimensiuni pentru o anumita forma si, dupa exemplul cu butoaiele, inteleg ca pot sa-l fac de orice forma care se incadreaza in volumul respectiv (odata ce-i stiu volumul).

2. As mai evea nevoie de aceleasi date ca mai sus pentru un difuzor C15-400B.

3. Ce driver si ce horn s-ar imbina cel mai bine cu HP si respectiv cu C15?

4. E diferenta mare intre HP-15S si C15-400B in ceea ce priveste calitatea sunetului? Ca dupa specificatii par cam la fel; inca HP -ul urca mai mult.

Ma intereseaza doar pentru o incinta full range (in cazul asta un acordaj la 45 Hz probabil ca e cam inutil, dar macar ca idee). Cam de atat as avea nevoie deocamdata, multumesc pentru rabdare. Dau o bere in viata asta, nu stiu cand.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Lun Iul 07, 2008 7:24 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 5:54 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
...

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Ultima oară modificat de Valfar pe Vin Iun 27, 2008 6:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 6:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
iei bb6 pro.. cumperi licenta .. (sau te descurci) alegi un volum care iti place.. alegi nr de porturi, lasi pe el sa calculeze diametrul sau volumul lor in functie de dimensiune.. (bagi si tu parametrii difuzorului din pdf) poti sa alegi ORICE forma ca tot aia e .. nu dicteaza raspunsul decat acordaj+vol.
2 idem
3 pt a evita beaming-ul iei orice driver de la 1.5 inchi exit in sus .. evident ca de 2 inchi e mai bun putandu-l acorda mai jos.. daca nu ai bani de 1.5 ia si tu seleniumul de 1 inchi fiind mai ok la raspuns.. pt un hp mai bine iei un pht ca nu are sens sa iei driver bun cand ai woofer slab respectiv :)
4 se pare ca da :) e vorba de prima si a 2-a armonica ... aka distorsions :)
fara 100 l nu vad cum sa ai prea mult bass :)... si 45 hz e jos rau.. mai bine te duci spre 50, 55hz :)
Nu sunt cel mai in masura sa dau sfaturi dar cam asta am inv eu pana acum :)

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 6:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Multumesc de raspuns. Totusi eu, dupa cum m-au sfatuit si mai sus, nu vreau sa mai simulez nimic. Nu are rost din moment ce au simulat si testat ei deja. Nu vreau decat volumele respective si dimensiunile porturilor (sau si volumul portului) la diferite frecvente de acordaj.

In felul asta voi putea crea orice design doresc eu, in limita volumului, evident.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 6:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mar 20, 2008 3:11 pm
Mesaje: 406
Localitate: Pitesti
pune mana si simuleaza.. crezi ca ceilalti au 3.. oo? :D tot asa o sa iti dea si tie.. pune mana si incearca.. cand ai un rezultat posteaza-l.. o sa iti sara ei in cap daca nu e bine :)
apropos.. daca iei un proiect gata facut .. pastrezi vol. si faci aceleasi porturi esti in regula :)

_________________
Chocolate isn`t chocolate if it doesn`t make your clothes shrink


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 6:35 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Buna si ideea ta cu proiectul gata facut... Numai ca trebuie sa fii si de acord cu frecventa de acordaj.

O alta intrebare atunci. Din volumul incintei se scade si volumul portului sau doar volumul materialului din care e facut portul. De ex., bag o teava pe post de port intr-o incinta. Scad volumul intregului cilindru sau doar volumul peretilor tubului?

LE: Ar fi misto si util sa apara pe site, pe langa parametrii difuzorului ce urmeaza a fi cumparat, si volumul necesar lui intr-o incinta la diferite frecvente de acordaj; si volumul portului, evident 8) (am repetat expresia asta ca m-am saturat de ea)

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România