The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 25, 2024 2:58 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: putin ajutor
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 1:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 6:34 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 2:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Iti zic din prima ca ce scrie mai jos nu trebuie luat ca si jignire sau orice alt fel de "bataie de joc" :wink:
Sa zicem ca:
1. Tu nu sti sa lucrezi in bass box , dar vrei sa construiesti line-array :shock: ;
2. Vrei sa "gandesti" puncte de crossover;
3. Nici cu electronica nu le ai;
4. Vrei sa construiesti boxe , dar nu sti cu ce se mananca asta :roll:
5. Daca se poate si horn :shock:

Cateva indrumari:
Nimic asa complicat ca "pro audio" nu se invatza doar citind pe google :roll:

Line-array , e un cuvant pe care'l stim cu totii , dar cred ca numai vreo 2-3 useri de pe tot forumul asta stiu ce implica un line-array , nici sa nu mai vorbim de constructie :roll:

Hornurile se pot simula cu horn resp , dar daca tu nu te descurci nici cu bass-box , nu-ti doresc sa vezi cum arata interfatza la horn resp :lol: :lol:

De aici nu-ti pot zice decat succes si voie buna , sper sa gasesti raspunsurile necesare pe google


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 7:23 am 
Line Array cu Bassbocs :lol: :lol:

In fiecare zii apare un user cu idei mai tampite decat prevede legea :roll: Unii se pare ca nu au ce face si se ganesc la tot felul de tampenii
Am un sfat pt astia care stati si vegetati asa ceva : Apucativa de munca , gasitiva alta ocupatie , domeniul AUDIO NU E DE VOI :!: :!: :!:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: putin ajutor
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 7:55 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mah, mah.....nu e fair-play! Nimeni nu s-a nascut cu vreun program "incorporat" in minte; egal despre ce este vorba! experienta se face lucrand....
Nomad, fiecare program are in meniul lui "Help"; apasand tasta F1 poti sa vezi ce si cum se face in Bass Box...depinde numai cum "pui intrebarile" mie personal ca sa-mi fac o idee ce face, prima data mia luat cateva ore bune...ca sa am un habar.
Cred ca producatorul ofera cele mai multe informatii:
http://www.ht-audio.com/pages/Support.html
http://www.ht-audio.com/pages/support/BBxPSupport.html

Sper sa iti fie de un real ajutor. iti urez bafta in continuare!

cele mai des intalnite le gasesti mai jos(vezi o scurta lista)

Index
--- Free BassBox 6 Pro maintenance release.
01 A list of system files installed by the setup program.
02 How to manually start the setup program.
03 The computer can't read the BassBox Pro CD-R disc.
04 System files won't "self register" during the setup process.
05 BassBox 6 Pro disappears or will no longer run.
06 How to manually remove BassBox 6 Pro.
07 How to change units.
08 Designing a "trapezoid" box.
09 Where are the box "sub-volumes" in BassBox 6 Pro?
10 Minimum driver parameters.
11 How to force BassBox 6 Pro to model closed boxes like other programs.
12 Controlling graph plot line overlay.
13 Tips for adding drivers to the driver database.
14 How to cause the Driver Locator to open with a selected company.
15 Changes to the Graph Properties palette seem to have no effect.
16 Vent design tradeoffs: Turbulence vs. Fit vs. Resonance.
17 Missing driver parameters in printouts.
18 "Alignments" and BassBox 6 Pro.
19 The "Graph Properties" palette is missing. How do I get it back?
20 Installation Error: 16-bit Windows Subsystem.
21 Windows Vista compatibility.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 2:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 6:34 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 2:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 4:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Nu am citit exact tot ce ai scris ( sorry dar nu pot sa urmaresc exact tot ce ai scris ) dar din cate am inteles vorbesti de multe sisteme brand name.
Vreau sa-ti zic 2-3 sau mai multe lucruri si nu vreau sa intelegi gresit:

- un sistem degeaba e de firma mare, aia nu inseamna ca suna foarte bine, si aici iti dau un exemplu personal ( ce-i drept, foarte subiectiv, dar macar sper ca se ia in considerare deoarece nu vorbsc din auzite ): in ultima vreme nu prea am mai iesit pe le "evenimente", dar am auzit line array-uri de la urmatoarele firme JBL ( Vertec ), L'Acousitc, Ev, Qube si EAW; Ca si un clasament, Vertecul la mine e pe ultimul loc, dupa gusturile mele reprezinta doar forta bruta, multi dB, dar calitate, coerenta si finete deloc ( depinde intr-adevar de cel care e in spatele mixerului, dar nici macar inginerul de mixaj al lui Chris Norman nu m-a impresionat deloc, si nu pot sa spun ca a adus sistemul la viata ); pe locul intai sunt L'Acoustic, alea sunt intr-adevar boxe foarte bune si foarte capabile, si asta in ciuda faptului ca sunt bassreflex si nu au nimic hornloaded ( evident in afara de inalte ); locul doi EV ( claritate extrem de impresionanta, la fel si dB foarte multi totodata ) si EAW ( la fel dB multi si claritate foarte buna );restul se subintelege.

- sistemele de genu vin tot timpul insotite de un program care te ajuta cum sa le montezi in fuctie de mediul exterior si de dispresia sistemului, asa ca poti sa fi complet pe langa, daca sti ca in programul ala trebuie sa ai cat mai mult rosu pe desen si sa fie cat mai uniform iti faci treaba fara sa sti ce e ala dB macar ( de obicei rosu reprezinta zona cu cat mai multi dB, la unele programe poate difera ).

- sa spui ca faci o boxa si sa o faci este foarte usor, dar ca sa o faci sa sune si cum trebuie este foarte greu; acolo iti trebuie cunostiintele destul de multe, si cu cat sti mai multe cu atata iti dai seama cat de greu e sa faci o boxa banala pe 2 cai sa sune bine, apoi la un line array gandeste-te cat de mult ai de muncit.

Cu bassbox nu prea ai ce sa simulezi la un line array, poate doar partea de midbas, undeva pana in 150 Hz, restul nu ai cum. Hornuri nu ai cum sa simulezi cu bassbox pt ca nu e capabil.

Ar fi mai mult de scris, dar nu-mi permite timpul sa ma intind acuma la mai mult.
Mult succes ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 4:13 pm 
Nomad scrie:

-la Bucuresti in toate studiourile si firmele de sonorizari pe domeniu mare(

-ei au conceput si montat JBL Vertec la Polivalenta pe vremea Tiesto,Armin van Buuren,Paul Van Dick...etc.)

-asta sa nu mai explic cate proiecte de genu DIY au facut inclusiv si Tabuul Line Array

-am dat la EAW forum

-sau Renkus Heinz si au zis ca-s f ok facute

-a tinut sincer unu de pe acest forum un jbl vt4888 DP de cca 10000 euro modulu in mana

-am avut pe mana si Renkus Heinz si Line arrayuri curvilineare ca Meyer Mylo si altele

-totusi am facut concerte la pian in Milano si Spania



Tu ai avut vreodata o serata la liceude a 8-a si sa fii avut o boxa ying chung pe 10"cu ceva inalta naspa, plus 2 boxe Pop, un electromures si un JVC antic si sa te bucuri ca vinea lumea de la banchetul de a 12-a din sala festiva, la tine la serata aia avand pe vremea aia 2.2 Dynacord ?

Chestiile astea cu tinutul in mana de boxe scumpe mi se pare un fas. Am luat odata in brate un top rcf de line array si era sa-l scap pe jos. Decat sa ma laud cu poze cu Guta pe haifaiv... mai bine imi vad de treaba mea.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 8:11 pm 
Nomad ai pus mana pe boxe adevarate , dar .........
- nu ai habar un gram de elecronica (tu ai zis)
- intreabi daca in bassbocs se poate simula line array
- stii o gramada de lume "desteapta" care proiecteaza line array si au facut multe diy la viata lor
- dar totusi pui intrebari la noi astia "mai prosti" cum se face un line array in PAINT :lol: :lol:


Concluzia : ai pus mana doar pe poze cu ce te lauzi tu mai sus , sau probabil ai folosit google si te-ai interesat de cate una, alta

Cum am spus si mai sus : LASA-TE DE DOMENIUL AUDIO , CHIAR NU E PT TINE :!:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 9:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
nu il atacati in halu asta mai baieti... cu totii am inceput de undeva...
In bass box nu poti simula Hornuri, doar Band pass, Bas reflex, closed chamber, si inca vreo 2 tipuri de incinta... Pt hornuri e programul Horn Resp care nu e tocmai foarte usor de folosit. In bass box nu poti simula... mediile... inaltlee... se simuleaza cat de jos coboara incinta... care va fi F3-ul acesteia... GD-ul, Cone displacement-ul.. adica ce cursa va avea difu la un anumit nr de Wati la o anumita frecventa... Cel mai indicat e sa te uiti in "HELP".

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 10:24 pm 
kenwood, lasa-te si tu de audio. !



p.s.

basboxu mi se pare o gluma. am vazut cazuri in care difuzoarele la 300 w sinus depaseau teoretic x MECH-ul si practic alimentate la 1 Kw... mai traiesc si acuma


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 11:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 6:35 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 11:23 pm 
Nomad scrie:
Plus ca JBL daca a-ti citit sper sa nu ma insele a inventat chestia cu 2 difuri bas 4 medii si 3 nalte ;)


Pfoai fratie...cate gasesti din alea in targuri la tigani... orice tigan ce are un straf... are o boxa cu 2 difuri de bas, 4 medii si 3 inalte.

Romanul a fost mai destept, a inventat o boxa cu 6 difuzoare e bas pe post de medii si pe post de inalte iar centrele au fost asa aranjate incat sa cupleze calumea si basul si media si inalta prin waveguide-ul point-sourcerat printr-un material PEN de noua tehnologie cu magneti AlNiCo si protectii pe 380.

Fii atent aici

Imagine


Ultima oară modificat de user eliminat pe Mie Aug 06, 2008 11:24 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 11:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 6:35 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 06, 2008 11:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mai 20, 2008 8:53 pm
Mesaje: 236
Localitate: Unknown Land
anulat


Ultima oară modificat de Albert Nechifor pe Joi Aug 07, 2008 6:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România