The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ajutor de la nexus3
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 7:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 04, 2009 11:15 am
Mesaje: 13
Localitate: bucuresti
in primul rand salutare tuturor este primul meu post pe acest forum!

acum ajutorul pe care il cer de la nexus3 si nu numai este de a ma indruma putin, vreu sa imi fac doua boxe pe trei cai pt camera mea , difuzoarele de bass le am deja C15-400B pt care as vrea sa le fac incinte separate pe bass reflex iar pt medii ma gandeam la S8-38M (nu le-am achizitionat inca ) iar la partea de inalte nu as vrea driver-e cu horn as vrea niste tweeter-e clasice

pt C15-400B as vrea sa fac o incinta bass reflex la vreo 80-90 l
rugamintea mea este sa-mi spuneti daca pt bass este corect ce am estimat eu sau poate aveti o propunere mai buna pt acest tip de difuzor si daca este compatibil cu difuzorul de medii, iar pt inalte poate imi recomandati ceva

astept indrumarile voastre respect !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 7:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Pt camera ta???? ..... Cred ca exagerezi.... ai o camera de vreo 50mp?? Cel putin : :lol: .... alea sunt difuzoare profi... nu prea ai ce face cu ele in camera, nu ca ar suna prost, dar nu le vei folosi niciodata la adevarata valoare :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 7:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 04, 2009 11:15 am
Mesaje: 13
Localitate: bucuresti
scarface scrie:
Pt camera ta???? ..... Cred ca exagerezi.... ai o camera de vreo 50mp?? Cel putin : :lol: .... alea sunt difuzoare profi... nu prea ai ce face cu ele in camera, nu ca ar suna prost, dar nu le vei folosi niciodata la adevarata valoare :wink:


daca spuneam ca imi trebuie pt o nunta imi dadeai alt raspuns ? stiu f bine k sunt difuzoare profi din aceasta cauza le-am si ales si camera mea are aprox 18-20mp si stau undeva la casa si vara intentionez sa le scot si pe terasa in curte la petreceri din cauza asta am ales sa-mi fac niste boxe asa mari pt camera mea, decat sa dau 20-25 de millioane pe niste boxe jbl sa zicem, de 250w cum zic ei prefer sa mi le fac eu si ies cu siguranta mai ieftin si mai castigat :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor de la nexus3
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 7:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 24, 2006 3:49 pm
Mesaje: 858
Localitate: onesti
hefito scrie:
iar la partea de inalte nu as vrea driver-e cu horn as vrea niste tweeter-e clasice



care e motivul pentru care preferi twterele clasice in loc de drivere? ca sa stim preferintele tale si sa-ti putem da niste sfaturi bune

daca alegi sa pui un driver de 2" nu vei mai fi nevoit sa pui difuzor de medii, raspunsul ar fi liniar , icinta ar iesi mai mica si filtrul va fi mai usor de confectionat

_________________
crexy


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ajutor de la nexus3
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 8:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 04, 2009 11:15 am
Mesaje: 13
Localitate: bucuresti
crexy scrie:
hefito scrie:
iar la partea de inalte nu as vrea driver-e cu horn as vrea niste tweeter-e clasice



care e motivul pentru care preferi twterele clasice in loc de drivere? ca sa stim preferintele tale si sa-ti putem da niste sfaturi bune

daca alegi sa pui un driver de 2" nu vei mai fi nevoit sa pui difuzor de medii, raspunsul ar fi liniar , icinta ar iesi mai mica si filtrul va fi mai usor de confectionat


prefer tweeterele clasice pt mai multa fidelitate motiv pt care am ales sa fie pe 3 cai tweetetrele la care ma gandeam eu sunt de la visaton MHT12 si au urmatoarele specificatii

Rated power 150 Watt
(12 dB/Okt.; 4000 Hz)
Maximum power 200 Watt
(12 dB/Okt.; 4000 Hz)
Nominal impedance Z 8 Ohm
Frequency response 2000–40000 Hz
Mean sound pressure level 91 dB (1 W/1 m)
Cutout diameter Ø 95 mm
Net weight 0,56 kg
D.C. resistance Rdc 8,9 Ohm
[/img]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 8:27 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Cu tweetere -le astea risipesti vreo 6dB din difuzorul de bas. Pacat de C15 -le ala.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 8:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 24, 2006 3:49 pm
Mesaje: 858
Localitate: onesti
e un tweeter pentru auditii, nu-ti recomand sa-l pui langa c15

_________________
crexy


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 8:55 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
proasta alegere la tweeter

nu am sa ma obosesc sa insir celelalte probleme, am sa incep cu cea mai importanta

woofer = aprox 97-98 dB /1W
tweeter = 91 dB/1W

ca le aliniezi intr-o boxa cu filtru pasiv, va trebui sa atenuezi wooferul cu minim 7 dB, ceea ce se face printr-un L-pad de vreo 400W

un astfel de L-pad este o mare aberatie si va costa mai mult decat difuzoarele din boxa


-------------------------------------
fa boxa pe 2 cai, cu un driver de calitate

BM-D450II (model 2008) + horn PH220 + filtru de calitate, de ex XNA X-PRO2

sunetul va fi MULT mai liniar si mai corect decat orice boxa pe 3 cai pe care o poti face tu.

exista un motiv foarte intemeiat pentru care aporape nimeni nu produce boxe pe 3 cai in domeniul PRO pentru aplicatii uzuale.

asta se facea acum 20-30 de ani, cand aveam difuzoare rudimentare cu banda de functionare ingusta. acum nu mai este cazul :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 9:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 04, 2009 11:15 am
Mesaje: 13
Localitate: bucuresti
ok atunci o sa le fac pe doua cai
c sfaturi imi dati pt incinte ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 9:44 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
100 litri cu acordaj la 45 de Hz

sunt sigur ca am postat mai multe planuri la sectiunea de fullrange pentru C15-400B

da o raita pe acolo, poate gasesti ceva util :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 05, 2009 9:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 04, 2009 11:15 am
Mesaje: 13
Localitate: bucuresti
nexus3 scrie:
100 litri cu acordaj la 45 de Hz

sunt sigur ca am postat mai multe planuri la sectiunea de fullrange pentru C15-400B

da o raita pe acolo, poate gasesti ceva util :wink:


ok merci mult :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 06, 2009 9:52 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Lpad nu e indicat sa pui pe basi


Ultima oară modificat de Sharky pe Vin Apr 17, 2009 10:27 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 06, 2009 11:06 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Este vorba despre un divizor rezistiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 21, 2009 5:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 04, 2009 11:15 am
Mesaje: 13
Localitate: bucuresti
azi am luat o parte din materiale pt construirea incintelor, am ales un proiect pus de nexus la sectiunea de fullrange pt difuzorul pe care il am numai ca la driver-ul BM-D450II este folosit un horn PH-3713 370X138 in loc de PH-220 220X220 care mi l-a recomandat nexus, problema este ca PH-220 nu prea are loc, cu woofer-ul mutat mai jos intra dar la limita

intrebarea mea pt nexus este daca mai are pe stoc hornul PH-3713, daca este vreo diferenta intre cele doua si daca sa le inghesui cu PH-220-ul ?

dimensiunea porturilor de br este de 104 cu 50 adancime, din ce as putea sa le fac pt ca pe piata nu am gasit nimic la diametrul de 104 sau poate se poate modifica diametrul porturilor si lungimea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 21, 2009 5:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 20, 2006 8:58 am
Mesaje: 287
poti folosi teava de scurgere(canalizare) care are 104 mm diametru interior gasesti la orice magazin de produse sanitare :D

_________________
C12-300MB+PA-D52S BR 45L amplified by ipa400 stereo
HP-15W BR 90L amplified by ipa300 overvolted


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România