The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:32 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Joi Iun 04, 2009 12:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Poate cineva sa ma ajute cu un proiect de incinta cu componentele mai sus specificate? As dori ca incinta sa fie paralelipipedica si cu porturile de bass reflex circulare(tuburi) .Daca se poate va rog a indica eventual si tipul de filtru care se potriveste ptr PHT 408.(din ce am vazut si citit pe aici, pe forum, ar merge taiat la 6 khz, atenuat cu 6-7 db, tip filtru 18db/octava).Incinta ar trebui sa fie cat mai compacta, ptr a-mi usura munca la carat si montat.
Incintele acestea vor fi acompaniate de o pereche fullrange de 15 inch, 450 w rms. Am mai vazut ceva proiecte ptr HP12S cu PHT 408, dar acelea sunt trapezoidale. Sunt novice in acest domeniu de constructie incinte diy, dar sper ca ma voi descurca pana la final, importanta este parerea celor avizati in acest domeniu .Astept parerile voastre.
Va multumesc .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Joi Iun 04, 2009 1:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Zi-mi tu niste dimensiuni cum ti-ar fi ok....ma refer sa poti pune pe panoul din fata difuzoarele cu pricina....si iti fac eu un proiect.
Am nevoie de inaltimea si latimea incintei, ca sa poti pune difuzoarele; sa nu uiti sa imi specifici daca e interior sau exterior(adica daca include sau nu grosimea placajului) si ce grosime va fi materialul pe care il folosesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 06, 2009 1:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Salutare
Am primit astazi wooferele si sunt ok. arata foarte bine . Am reusit sa fac un mic calcul de asezare a difuzoarelor pe fata incintei si am tinut putin cont si de celelalte proiecte care sunt puse pe forum . cele trapezoidale care imi pareau destul de compacte.
M-am hotarat la varianta 600 mm cu 400 mm si am tinut cont si de faptul ca va trebui sa aranjez si porturile in partea de jos a incintei. care deocamdata nu stiu exact ce dimensiune vor avea. am luat in calcul undeva la 60 mm diametrul interior al portului. Dimensiunile de mai sus nu includ si grosimea materialulu care este Pal de 18 mm. sper ca nu este prea gros .
Trebuie avut in vedere si faptul ca in interior se pune insonorizant de tip Minet de 30 mm grosime pe care il am deja dar nu stiu exact pe cate laturi este recomandat sa fie pus.
Wooferul va fi protejat de site tipul rotund de 12 inch.
Imi poti spune la ce distanta este montata partea frontala fata de laturile exterioare - 15-20 mm? catre interior?
Nu stiu acum la cate este bine sa fie acordata incinta cu tipul asta de difuzioare dar sper sa iasa bine .
Sper ca am dat detaliile necesare. daca este ceva iti stau la dispozitie cu noi detalii
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Dum Iun 07, 2009 10:29 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Salut!

DA este suficient...
Uite proiectul.

"http://uploading.com/files/UM53ZQR6/BassBox Pro.pdf.html"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 07, 2009 9:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Mersi ptr ce ai trimis dar proiectul asta este tot trapezoidal si eu initial am spus ca vreau sa il fac paralelipipedic. asa am scris si in prima postare a topicului. iar apoi am amintit de dimensiunile pe care le-am luat in considerare la panoul frontal de la cele trapezoidale dar eu vreau un proiect paralelipipedic .Probabil te-a dus in eroare faptul ca am amintit de cele trapezoidale in ultima postare
Daca se poate as vrea sa fie Paralelipipedica incinta .
Si pe cate laturi ale incintei ai luat in considerare a se pune insonorizant la proiectl de fata?
Iti multumesc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Lun Iun 08, 2009 8:58 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Salut!

Proiect paralelipipedic:

http://uploading.com/files/GV5RNBCO/BassBox Pro.pdf.htm
In legatura cu insonorizantul... pe cate una din laturile paralele; oricum scrie in proiect.(fill minimal)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 10:18 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
M-am uitat atent la detaliile proiectului si ma gandesc daca nu cumva este prea jos acordata incinta si ma refer aici la F3=45,86 Hz? Fb=50 Hz este la valoarea care trebuie dar F3? Si nu ti se pare litrajul cam mare?
Am mai luat la rasfoit si eu Forumul si am vazut ca Nexus recomanda ptr tipul asta de woofere o incinta undeva pe la 70 de litri acordata la 50 de Hz. In varianta de proiect care mi-ai trimis-o, sa inteleg ca este un Fullrange , dupa frecventa de acordaj , nu? De fapt asta iese si din dimensiunile alese,nu? Sau numai acordajul incintei dicteaza daca aceasta este fullrange sau satelit?
Eu unul asta am inteles din cate am citit pe aici, pe forum.
Oricum aceste incinte vor merge pe niste stative ridicate, dar este indicat spun eu sa aiba si ceva bass, nu numai sa urle tare, caci sunt acompaniate tot de 2 buc incinte fullrange, care nu scot foarte multe joase (bass),acestea 2 din urma nefiind ridicate pe nici un stativ cand se face sonorizarea .
Scuze daca spun prostii, dar vreau macar sa ma lamuresc cum stau lucrurile
:D
Astept si alte pareri.
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 12:23 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
In opinia mea, viteza aerului prin porturi e mult prea mare; in teorie, ar trebui sa fie cam 5% din viteza sunetului la puterea RMS - sa nu depaseasca 10% in nici un caz. Pe cand in proiect trece lejer de 50 m/s.

Incearca sa maresti suprafata porturilor.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2009 1:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Mersi de observatie black79, dar incinta inca nu este confectionata, tocmai de aceea vreau sa fiu sigur inainte de a ma apuca , ca totul este asa cum trebuie.
Dupa cum ai vazut, simularea nu am facut-o eu.Banuiesc ca trebuie din nou simulat . Eu unul nu am programul de simulare si nici nu ma pricep sa il folosesc cum trebuie.
Am primit si eu ajutor de la dr007 caruia ii multumesc.
Neavand subwoofer care sa le acompanieze, ma gandesc ca tot varianta lui E12-250N, folosita ca incinta fullrange pe post de satelit, ridicat pe stativ este mai buna.
Mai astept pareri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 15, 2009 1:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Nu mai are nimeni nici o parere ?
Saptamana aceasta posibil, sa ma apuc de constructia incintelor, in varianta pe care am primit-o. La final am sa urc pozele pe forum, si va spun si cum se aud in cutiile de dimensiunile astea.O zi buna la toata lumea :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Mar Iun 16, 2009 1:27 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
wolfy...
Ca sa pot face ce iti cere black79 adica sa scazi viteza aerului...nu trebuie sa schimbi dimensinile si acordajul incintei ci doar sa pui cum se spune tub de bass.
Adica o tzeava cu un diametru mai mare, si cu o lungime ca astfel acordajul sa ramana acelasi.
Cu alte cuvinte, am nevoie de un diametru la niste tuburi ce poti fadce tu rost iar eu dupa ce-mi dai diametrul gasit am sa-ti transmit lungimea care trebuie sa aibe.
In cazul in care doresti sa le faci chair din placaj...se poate si asa...sigur ai vazut boxe care au tunele facute din flacaj, sau cum sa le numesc. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Vin Iun 19, 2009 12:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Salutare .
M-a sfatuit Nex, sa fac gaurile pemtru vent, de 70 mm, si grosimea materialului , asa cum a reiesit si din proiectul tau, ma refer la grosime. Are vreo importanta daca gaurile ptr vent sunt facute in partea de jos a incintei , sau mai sus in dreptul tweeterului sau intre cele 2 difuzoare? Se produce vreo modificare in caracteristicile incintei? La ce distanta se monteaza fata incintei, catre interior , ca sa poata fi montata si tabla perforata de protectie(10-20 mm) ? acest fapt mai micsoreaza putin volumul incintei, nu?
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Se poate un proiect incinta ptr E12-250 N +PHT 408 ?
MesajScris: Dum Iun 21, 2009 9:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Are vreo importanta daca gaurile ptr vent sunt facute in partea de jos a incintei , sau mai sus in dreptul tweeterului sau intre cele 2 difuzoare?

Pai daca le vei pune jos si daca vei tine si incinta jos pe pamant, vei avea un castig de 1-2dB la Bass.
Daca le vei tine suspendate nu conteaza.

La ce distanta se monteaza fata incintei, catre interior , ca sa poata fi montata si tabla perforata de protectie(10-20 mm) ? acest fapt mai micsoreaza putin volumul incintei, nu?
Nu micsoreaza cu nimic daca vei prelungi cele 4 fete....eu asa recomans si asa am facut eu....in principiu cu minim 25mm, daca montezi difuzorul din exterior...ca sa nu atinga membrana pe plasa; oricum vei ave nevoie de niste distantiere de 15mm pentru plasa de otel
Ca sa fiu mai clar, dimensiunile incintei in interior raman neschmbate....daca prelungesti laturile externe nu vei afecta sunetul...deci trebui neaparat sa prelungesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Referitor proiect incinte paralelipipedice cu E12-250N + PHT
MesajScris: Joi Iun 25, 2009 8:13 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Salutare.
Am facut asa cum m-ai sfatuit, am marit lateralele cu 20 mm pe fiecare parte a cutiei , ca sa pot pune tabla perforata asa incat sa nu atinga membrana de la woofer pe ea.Ca distantiere am sa pun niste bagheta de 15 mm, sau chiar mai inalta .Gaurile ptr vent le-am pus de o parte si de alta a tweeterului, cum am mai vazut prin alte proiecte pe forum. Sper ca saptamana viitoare sa fie gata incintele.Va tin la curent cum au iesit si cum suna , ca asta este mai important.
O zi buna. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 14, 2009 6:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 13, 2009 9:47 am
Mesaje: 12
Localitate: Constanta
Buna ziua .
In sfarsit am reusit sa termin proiectul cu E12=250N. A durat ceva timp dar nu am reusit sa lucrez la ele decat vreo 2)3 ore pe zi. Sunt destul de mari ca volum dar in schimb redau destul de bine frecventele joase. nici nu ma asteptam sa sune asa bine .Wooferul se pupa bine cu PHT 408 care este taiat la 6 Khz.atenuat cu 7 db. filtru de ordin 3. Partea de bass reflex este bine calculata in sensul ca diametrul acestora de 70 mm si 18 mm grosime . nu fluiera sau suiera la putere mai mare . Mam chinuit destul de mult la indoirea plasei perforate de otel . dar in final a iesit bine zic eu :D .Lipirea placilor am facut cu Bison Montaje Kit si holzsuruburi de 3.5 x 40 mm.In interior am pus ca insonorizant Minet de 20 mm. minimal.
Multumesc tuturor care au reusit sa ma ajute cu acest proiect. Pun si cateva poze cu produsul final :D
http://i32.tinypic.com/288ppgy.jpg
http://i32.tinypic.com/152hm5t.jpg
http://i29.tinypic.com/x2t8ol.jpg
http://i27.tinypic.com/wwnkaa.jpg
http://i30.tinypic.com/2ly49oy.jpg
http://i27.tinypic.com/33yt3ed.jpg
http://i31.tinypic.com/4sfe4j.jpg


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România