The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:39 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mixer
MesajScris: Joi Ian 20, 2011 11:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
ia uitati ce ne aduce Bery.
http://www.behringer.com/EN/Products/UFX1604.aspx


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Vin Ian 21, 2011 9:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Se pare ca baietii de la behringer s-au cam inspirat de la seria zed de la Allen&Heath, sau mi se pare mie?
Oare cand se vor inspira si la capitolul CALITATE ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Vin Ian 21, 2011 10:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
atunci cand o sa plateasca cineva si pentru asta

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Vin Ian 21, 2011 10:55 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
probabil va fi ceva un pic mai calitativ, ca sa imprumute ceva si de la Midas :). Mixerul nu arata rau, si apreciem ca au folosit si ei fadere de 100 mm :)))

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 11:46 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
Stefan Luchian scrie:
apreciem ca au folosit si ei fadere de 100 mm :)))

+ 4 corectii din care 2 semi-parametrice pe canalele de microfon si 4 corectii simple pe cele stereo
+ compresii (probabil imprumutate de la yamaha)
+ phantom power selectabil pe fiecare canal
+ 4 auxiliare (ma rog ... 2 is pt efect dar ......)
+ 2 procesoare de efecte
+ functii mute/solo - astea parca is luate de pe la mackie
+ vu-metre cu 4 leduri pe fiecare canal (asta e de pe la A&H)
+ functie talkback (de la A&H) ...... si mi se pare mie sau are microfonul incorporat in mixer? :shock:
+ USB

ce mai ..... e un mixer bun cu multe functii
daca iese pe piata si la un pret bun.... vorba lu Adircf idiot sa fii sa-ti mai cumperi yamaha MG

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Sâm Ian 22, 2011 4:18 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
sa vedem si cum se "aud" acele functii :)
Oricum, nu cred ca va fi pret de chilipir, dar cu siguranta va fi mai mic decat concurenta :)

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Lun Ian 24, 2011 4:54 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Imi place sa vad multa lume cum se agita ca sculele nu au "calitate"...
dar le probeaza pe mp3-uri si amplificatoare si incinte destinate PA nu cu cel mai liniar raspuns si caracteristici demne de Hi-Fi
Chiar sunt curios domnu Stefan Luchian, pe ce verificati cum se aude.... :roll:
Nu contest cele afirmate dar... pe ce faceti aceasta diferenta ?
Mna... si iar am intrat in polemici pe aici :lol:

Trecand peste asta, a se vedea noua serie NOX de DJ mixere... cel putin NOX606 e A&H curat... chiar cu ceva in plus :wink:
http://www.behringer.com/EN/Products/NOX606.aspx
Daca au facut dupa Pioneer, de ce sa nu faca si A&H, sa avem de unde alege astia care nu ne permitem sa dam o caruta de bani pe P sau A&H :mrgreen:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Lun Ian 24, 2011 7:54 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
Domnule Iordache, stiu sa sunteti fan impatimit Behringer, este adevarat ca si eu am un mixer de la ei insa trebuie sa fiu realist. Pentru a auzi cum sfaraie potentiometrele de pe gain atunci cand il reglezi poti sa pui si mp3-uri si ce vrei ca tot la fel se aude. Trecand peste acest incovenient putem acuza pe parte de design lipsa de inspiratie pentru a creea un produs ce nu este o copie a altui mixer renumit deja in domeniu, hai sa nu spunem prin calitate ... ci prin popularitate.
In consecinta, urmarind evolutia produselor dealungul seriilor Eurodesk si Xenyx in clasa de produse PA, problemele sesizate inca se mentin, nu vreau sa afirm faptul ca sunt prea obsedati de a iesi un pret bun si se face rabat de calitate la potentiometre, spunem doar generic faptul ca problemele lor devin mai complexe decat aparatul in sine. Trecand in agenda si seriile PMH si PMP remarcam lipsa de vlaga pe partea de amplificare pentru a ce se doreste sa fie un mixer PA pentru sonorizari mobile. Ajungand cu brio la seriile de DJ'ing trecem in agenda modul in care sunt asamblate (amintim mixerul DDM4000 unde pushbutoanele nu sunt intotdeauna egale ca profil reliefat pe suprafata - pe romaneste nu sunt la acelasi nivel) si alte hibe ale sale cum ar fi zgomotul de fond de pe casti.

Tragand linie si concluzionand, problemele subliniate pot fi remarcate si daca pun muzica de pe youtube sau daca pun flac-uri pe placi de sunet cu o calitate exceptionala.
Tragand si a doua linie, nu neaga nimeni faptul ca sunt mixere pentru clasa mica si pentru unele modele clasa medie de utilizare la un pret competitiv bun, ceea ce i-a facut sa se mentina pe piata, insa trebuie sa admiti faptul ca se poate mai bine ... uneori ... mult mai bine

Cu stima,
Stefan Luchian
Posesor multumit (pana ce il deschid) de Behringer,
Om frustrat cand ma lovesc de problemele lui,
Dar fericit cu bani in buzunar.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Lun Ian 24, 2011 8:31 pm 
Iordache Ionut scrie:
Daca au facut dupa Pioneer, de ce sa nu faca si A&H, sa avem de unde alege astia care nu ne permitem sa dam o caruta de bani pe P sau A&H :mrgreen:


Stii bancul ala cu trabantul... cand primeste omul un trabant si zice: "ia uite ce misto, astia iti trimit intai o macheta de carton si apoi iti trimit masina". Cam asa cred ca e si in mare parte si cu behringer. In mare parte sunt mixere low cost, doar copiat design-ul si ATAT de la firmele mari. Nu iti iei a&h sau pioneer doar pentru brand si zici ia uite si behringer are ceva exact la fel si de 5 ori mai ieftin, pai mai bine iau d-ala.
Si eu am fost posesor de behringer si inca o sa fiu. Sunt mixere OK pentru categoria lor de pret, isi fac treaba (daca stii unde sa le folosesti), dar sa nu le comparam cu alte firme mari ca nu prea are rost.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: mixer
MesajScris: Mar Ian 25, 2011 4:11 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Stefan Luchian scrie:
Domnule Iordache, stiu sa sunteti fan impatimit Behringer, este adevarat ca si eu am un mixer de la ei insa trebuie sa fiu realist...............

Cu stima,
Stefan Luchian
Posesor multumit (pana ce il deschid) de Behringer,
Om frustrat cand ma lovesc de problemele lui,
Dar fericit cu bani in buzunar.


Jos palaria... mi-a placut cum ai vorbit ! :D
Nu sunt fan... sunt unele scule care fac cat dai...

Iordache Ionut scrie:
.................
Nu contest cele afirmate dar... pe ce faceti aceasta diferenta ?
Mna... si iar am intrat in polemici pe aici :lol:


Dupa cum am zis si eu... nu contest...


Valentin Iordache scrie:
In mare parte sunt mixere low cost, doar copiat design-ul si ATAT de la firmele mari. Nu iti iei a&h sau pioneer doar pentru brand si zici ia uite si behringer are ceva exact la fel si de 5 ori mai ieftin, pai mai bine iau d-ala.
.......dar sa nu le comparam cu alte firme mari ca nu prea are rost.


Iordache Ionut scrie:
Daca au facut dupa Pioneer, de ce sa nu faca si A&H, sa avem de unde alege astia care nu ne permitem sa dam o caruta de bani pe P sau A&H :mrgreen:


NU am zis "luam behringer pt ca este acelasi lucru"...

Hai sa iti arat cate mixere sunt facute dupa modelul DJM:

Imagine

urmatoarele au aceeasi configuratie cu efectele in dreapta... si in opinia mea mai putine deosebiri fata de DJM 800 decat are DDM fata de acest model...
Opiniile sunt personale, oricine poate avea alta opinie si...
repet nu am zis ca e mai bun, este cat platesti, fata de pioneer care face mult mai putin scula in sine decat dai pe ea...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Unele mai scumpe altele mai ieftine, dar au aceeasi structura, asta e ideea...
Pt ca s-a zis ca de ce nu scot ceva original... DDM-ul este mai original decat sunt cele prezentate mai sus fata de DJM...
Si daca dati un search pe google mai gasiti... :wink: si asta nu pt ca eu am DDM...

Spor la bani !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România