The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:46 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Moartea Vinilului....
MesajScris: Lun Noi 30, 2009 4:27 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Technics is now DEAD

Imagine
Citat:
The DJing community and the greater dance music scene mourns the loss of a clubbing staple today. No, Steve Aoki hasn’t hung up his record bag, but rather news has emerged that iconic turntable manufacturers Technics will be stopping production on their universally loved Technics 1200s and Technics 1210s.

In a statement re-posted on dance board Global Hardstyle, the company behind the production of the Technics turntables Panasonic announced that they would cease the manufacture of Tehcnics turntables in February next year, citing an increasing decline in sales as the motivation behind the line’s demise.

The Australian arm of Panasonic issued a similar statement today, expressing their disappointment that the brand’s 35 years-and-running legacy was to be put to bed.

“It is a sad day today but due to low sales globally in analogue turntables a decision to stop production has been made on Technics Turntables,” Panasonic spokesman Ian North explained. “For Australia this means we will receive our last shipment in March.”

With the disappearance of Technics decks now imminent it’s becoming increasingly clear that the digital juggernaut is showing no signs of slowing down. We’ve already heard from trance icon Tiesto how he’s abandoned the ‘outdated’ medium in favour and gone for the ease and accessibility of digital tune libraries. Indeed, the new (and might we just say super-sexy) CDJ-2000s from Pioneer look to be making things easier than ever before with USB stick functionality, employed just last weekend by another digital convert Sasha.

Whilst we’re sure the classic Technics turntables will live on in the hearts of many club-reverent folk out there – not to mention in more than a few purist clubs – it’s still a crushing blow to lose the decks, and if nobody minds, we’ll be bringing beer o’clock around early this Friday afternoon.


http://www.inthemix.com.au/news/intl/45 ... cs_is_dead

o zi care speram sa nu vina prea curand.... :( :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 30, 2009 5:11 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
SL1200MK2 din ce stiu eu e preferatul tuturor.

acum ar fi timpul sa creasca preturile la sculele SH.

_________________
http://www.vibevents.ro sau http://facebook.com/vibevents


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 12:54 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
ca toate tehnologiile de pana acum in orice domeniu apar altele noi care le iau locul celor vechi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 1:35 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 05, 2009 10:50 pm
Mesaje: 141
Localitate: Bacău
Sa va spun si eu ceva ce poate fi interesant pentru unii. Daca nu intereseaza, stergeti.

Acum cativa ani am avut ocazia sa mixez prin Italia (am lucrat si eu ca si dj ceva timp in urma, acum n-o mai fac pentru ca prefer organizarea evenimentelor muzicale). vreau sa spun ca sunt tari unde nu poti pune muzica de pe orice suport vrei... sunt controale foarte dese, facute de oameni care lucreaza un soi de part-time. Sa lamuresc. In Italia, ca acolo am aflat sistemul, exista o entitate guvernamentala (SIAE se numeste) care preotejeaza drepturile de autor. Adica colecteaza drepturile de autor de la discoteci, dj, trupe..etc... care pun muzica in public, muzica ce nu le apartine. Din aceste taxe, artistii (producerii) au un procent din aceste taxe si le sunt platite chiar si pensii, celor pensionati.
Bun.
Acum, din punctul de vedere al dj-ilor. NU POTI PUNE MUZICA, PUBLIC, IN SCOP LUCRATIV decat de pe suporturi originale, prevazute cu TIMBRU SIAE sau in format digital (in format mp.3), caz in care trebuie sa dovedesti ca muzica este CUMPARATA de pe net, sau de la magazinele de specialitate si care sunt ORIGINALE!

Acest subiect este foarte discutat in randurile artistilor din Italia, deoarece, singura optiune a dj-lor este cea de a pune muzica de pe vinyl. Pur si simplu nu trebuie sa dovedesti nimic. Odata cu achizitionarea vinylului sunt platite si drepturile de autor. ..

Sunt multe alte tari care au un sistem asemanator care incurajeaza cumpararea suporturilor originale. Cu aceasta veste a opririi fabricarii de turntable-uri a unei companii lider de piata (panasonic - TECHNICS), este un semn descurajant pentru dj-ii oldschool;

La noi in tara, bineinteles ca nu va avea efect, deoarece orice pusti de 15 ani, care isi permite un cdj, cu cd-uri piratate cu muzica de pe net, e un mare dj....
Numarul de producer's romani care scot albume la nivel international este foarte mic comparativ cu alte tari, tocmai ca la noi muzica este piratata in proportie de 99 %. Te descurajeaza sa produci. Nu obtii venit si pasiunea devine pierdere de timp. Doar daca ai norocul sa scoti ceva la o casa de discuri internationala ;) Si avem artisti romani, de care muti nu stiu, care au fost promovati de TIESTO, ARMIN, etc...

Inca un lucru interesant e ca in muzica electronica. in special, exista foarte multe label-uri care produc vinyl-uri in serii foarte mici, compilatii sau release-uri cu track-uri pe care nu le gasesti in alta parte, sau pe alte suporturi, tocmai pentru a impiedica accesul digital-deejay-lor la anumite nivele.
N-o sa vedeti dj in top 100 ai lumii care sa nu puna muzica de pe vinyl (bine, in combinatie cu cdj). Pur si simplu n-o sa vedeti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 11:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
V-ati gandit oare pentru ce suma de bani s-au oprit din fabricatie? DJ-ii adevarati, care mixeaza pe vinyl au deja asa ceva. Solutii se vor gasi in continuare, si poate vor scoate ceva mai bun in viitorul apropiat :wink:

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 11:25 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
probabil ca sunt o persoana care sta in calea progresului, dar sunt de parere ca nimic nu se compara cu Vinil-ul

consider CD-ul audio si in special Mp3-ul ca sunt cel mai jos nivel la care poate ajunge un Dj.

Vinil-ul are un sunet aparte

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 11:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Aici ne putem lua de mana :lol: :lol: :lol: ...... Si eu vreau in viitorul apropiat sa iau 2 pick-upuri. Inca nici nu m-am gandit de care pt ca nu am bani :lol: ..... Probabil si ceva playere cu cd, dar mai tarziu.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 11:40 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 05, 2009 10:50 pm
Mesaje: 141
Localitate: Bacău
Pai deja majoritatea caselor de discuri mari internationale incep sa se resemneze....
Sa dau doar 2 exemple: Chemicalrecords, din U.K deja a inceput sa vanda in format mp.3 si treaba merge in continuare... insa unul din cele mai mare magazine virtuale, Dancerecords din SUA, si-a inchis activitatea (faliment) poate si din motivul ca nu a facut nici un pas spre digital, vanzarea fiind exclusiva de vinyluri.
Deci sigur se merge spre digital... Costul de productie este strict mai redus, iar online se vinde usor, mult si nu risti sa ramai cu stocuri de albume pe raft.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 11:48 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Pentru inceput si eu o sa folosesc Serato scratch live, sau Traktor Scratch Pro. Sunt incepator in ale vinylului si nu imi permit sa invat direct pe placi originale.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 12:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
scarface scrie:
Aici ne putem lua de mana :lol: :lol: :lol: ...... Si eu vreau in viitorul apropiat sa iau 2 pick-upuri. Inca nici nu m-am gandit de care pt ca nu am bani :lol: ..... Probabil si ceva playere cu cd, dar mai tarziu.


Daca ai un buget mai mic iti recomand reloop, cu 1000 ron iti iei doua modeste care suna bine de acest bani. Legat de vinyl, unele lucruri nu pot fi inlocuite chiar daca azi unele firme l-au transformat dupa cum bine stiti intr-un dispozitiv cu touchscreen pe care il tii in mana... si dincolo de imaginea clasica a vinylului si experienta dj-ului care le prefera si stie sa le foloseasca diferenta de sunet e mare, inca...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 3:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Mersi Fubu. Eu ma gandeam initial la Stanton T62. Inca oricum nu am hotarat. O sa vad cand am bani :roll:

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 01, 2009 5:10 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Stanton T62 e un pic mai bun decat Reloop RP-1000 MK3 ;) cred ca RP-2000 MK3 e mai apropiat, RP-4000 M3D cred ca deja e peste :roll:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România