The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:04 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer 2x15" dotat cu Selenium 15WS600
MesajScris: Vin Dec 24, 2010 11:30 pm 
Scade spl-ul pentru ca impedanta creste si automat scade puterea debitata de amplificator.
Dar ce te faci daca nu iti suporta amplificatorul impedanta respectiva?
Si pe principiul asta, de ce nu se fac difuzoare pro pe 1-2 ohmi cum se intampla in domeniul auto?...


Sus
  
 


 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer 2x15" dotat cu Selenium 15WS600
MesajScris: Sâm Dec 25, 2010 1:07 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
se fac pe 8 ohm ca e mai practic asa, se pot lega 2 pe canal pt 4 ohm sau 4 canal pentru 2 ohm.Sunt destule amplifuri care baga cativa kw in 2 ohm(la pretul corespunzator).Si e mult mai practic cand ai de amplificat multe bucati(difuzoare).
Iar pt stors putere din amplifur mai modeste sunt difuzoare de 4 ohm,si nu are sens legarea in paralel ca amplifurile ieftine nu merg in 2 ohm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer 2x15" dotat cu Selenium 15WS600
MesajScris: Sâm Dec 25, 2010 2:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Valentin Iordache scrie:
Scade spl-ul pentru ca impedanta creste si automat scade puterea debitata de amplificator.
Dar ce te faci daca nu iti suporta amplificatorul impedanta respectiva?
Si pe principiul asta, de ce nu se fac difuzoare pro pe 1-2 ohmi cum se intampla in domeniul auto?...


E buna intrebarea ta!
Dupa logica mea nu se justifica producerea unor astfel de difuzoare pentru ca vor cere si amplifuri sanatoase care stiu si pot 2R, nu mai spun de 1R.
In plus firmele de sonorizari fac cele mai multe achizitii de difuzoare... unde se doreste ca, cu un amplificator sa se poate amplifica cat mai multe boxe.

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer 2x15" dotat cu Selenium 15WS600
MesajScris: Sâm Dec 25, 2010 3:09 pm 
Pai intocmai ;)
Aia am vrut sa spun si eu.
Milan a spus ca se leaga difuzoarele doar in paralel pentru a se obtine impedante cat mai mici, indiferent de caz. In anumite conditii cand se folosesc mai multe subwoofere, impedantele mici obtinute nu te ajuta deloc, chiar te incurca...
Deci fiecare cu aplicatia sa :P


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Subwoofer 2x15" dotat cu Selenium 15WS600
MesajScris: Mar Apr 19, 2011 12:47 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 11, 2005 12:05 am
Mesaje: 238
Localitate: Iasi
Ce dimensiuni are?

_________________
DoCo - http://sonorizam.trei.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România