The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:02 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mar Dec 10, 2013 10:12 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Tinand cont ca nu am mai postat de ceva timp imagini cu produsele noastre, suntem foarte entuziasmati sa va prezentam ultimele topuri dezvoltate de catre noi in anul 2013.

Topurile au fost un proiect special destinat unor clienti mai vechi de-ai nostri care aparent si-au facut un obicei din a vana sistemele produse de noi in ultimii ani si de a le achizitiona. 8)

Baietii se numest Astronaut Kru si fac niste evenimente absolut bestiale. Am tot respectul pentru cei care pun suflet in ceea ce fac.
Aceasta este pagina lor de Facebook - https://www.facebook.com/astronaut.kru


Dorinta lor a fost de a le dezvolta un set de topuri de foarte mare putere capabile sa functioneze peste subwooferele Horn loaded Nexus-Acoustics - Paradox TX1000 cumparate de la noi la inceputul anului. Am primit mana libera atat in ceea ce priveste bugetul cat si in ceea ce priveste alegerea componentelor si a designului. Singura lor dorinta a fost sa le facem sa arate agresiv. :twisted:

Asa ca ne-am asezat la plansa de proiectare si am inceput sa schitam designuri.
In final ne-am oprit la o varianta pe 3 cai, horn loaded. Pentru partea de medii am folosit un horn custom made din fibra de sticla , dotat cu un phaseplug pentru extinderea benzii de frecventa si cresterea presiunii sonore dezvoltate.

Difuzoarele alese au fost de la P-audio, si anume:

P-audio P150-2226 pentru sectiunea de midbass - Am ales acest difuzor datorita puterii suportate foarte mari si pentru calitatea exceptionala a sunetului si a constructiei.
P-audio P10-100MB pentru sectiunea de medii - Am ales acest difuzor datorita parametriilor exceptionali , ideali pentru acest tip de aplicate. P10 este un difuzor cu adevarat special. Este o componenta "Old School" , construita folosind o bobina de 4" foarte performanta
P-audio BM-D740II pentru sectiunea de inalte - Am ales acest driver deoarece s-a dovedit a fi exceptional de performant si de rezistent in proiectele noastre anterioare. Este unul dintre putinele drivere de pe piata care este dotat cu racire pe lichid. Acest driver poate suporta abuzuri inimaginabile pe perioade foarte lungi de timp fara sa cedeze.

Pentru a maximiza performantele si controlul boxei am decis ca amplificarea acestuia sa se faca folosind doua canale de amplificare distincte. Unul pentru sectiunea de joase si altul pentru sectiunea de medii si inalte. Intre sectiunea de medii si inalte am folosit un filtru pasiv supradimensionat si dotat cu un circuit foarte special de liniarizare.

Un set de astfel de boxe poate fi operat foarte usor folosind doua canale de amplificare de 1000-1500W RMS pe 8 ohmi pentru midbass si 400-600W RMS pe 8 ohmi pentru sectiunea de medii-inalte. Evident ca va fi necesar un procesor digital (DSP) pentru controlul lor, dar la acest nivel nici nu se pune problema ca un astfel de echipament sa lipseasca.

Constructia a fost facuta din Plywood de cea mai buna calitate. Foarte puternic ranforsat.
Pentru prima data am utilizat si arma noastra secreta - freza cu comanda numerica (CNC) :mrgreen:

Imagine

Dupa ce am terminat procesul de design, am trecut la asamblare si testare. Asta este ceea ce a iesit la final.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Postez si masuratorile efectuate in laboratorul nostru propriu

Raspunsul procesat:

Imagine

Raspunsul neprocesat
Imagine

Raspunsul fiecarei sectiuni in parte - sectiunea de medii si inalte contine filtru pasiv
Imagine

Setarile necesare pentru functionarea topurilor sunt urmatoarele:

Setarile necesare sunt urmatoarele:
Cod:

Low (pinii 1+, 1-)

Highpass 50Hz cu 24 dB/ oct Butterworth
Lowpass 250Hz cu 24 dB/ oct Butterworth

Parametric EQ
140Hz, -4dB, Q=3

Low Shelf 12db/oct , 90Hz, +8 dB Gain


Mid+ high (pinii 2+, 2-)

Highpass 250Hz cu 24 dB/ oct Butterworth
Lowpass 20000Hz cu 24 dB/ oct Buterworth

Parametric EQ
220 Hz, +3dB, Q=4
400 Hz, -2dB, Q=3
12 dB/ oct High Shelf 12500Hz, Gain +6dB,


Puteti vedea si alte proiecte executate de nexus-acoustics in trecut accesand pagina noastra de facebook : https://www.facebook.com/nexus.acoustics.research

Daca vreti sa fiti la curent cu noutatiile puteti sa dati si un like ca nu ne suparam. :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 9:35 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Ii cunosc pe baietii de la Astro Kru...sunt vecini cu mine :D ...de ceva timp le urmaresc miscarile si vad ca tot ceea ce fac fac cu suflet si pasiune si stiu ca daca ei au ales aceasta varianta (colaborarea cu voi) nu au facut-o intamplator...Le urez succes in continuare...si pentru voi...Bravo....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 9:47 am 
Mircea, banuiesc ca nu e calibrat microfonul, adica nu e sensibilitatea la 1W/1m ci mai putin. Cine v-a facut hornurile de medii? se poate spune un pret estimativ pentru hornuri?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 10:32 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Masuratorile nu sunt facute la 1W/1m

toate graficele sunt trasate la 4 metri distanta pentru a putea capta toate sectiunile.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mie Dec 11, 2013 10:33 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
hornurile respective au fost niste prototipuri unicat.

Daca vreodata vom decide sa bagam acest model de boxa in productia de serie va trebui sa le facem de la zero. Costurile probabil ca vor ajunge in zona 3-400 Euro per bucata facute asa cum trebuie.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Vin Dec 13, 2013 3:41 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Cateva precizari referitoare la masuratori.
Pentru a nu apare erori de masurare la boxele cu mai multe difuzoare, una din regulile de baza este sa se masoare la o distanta de 4 ori mai mare decat distanta maxima dintre centrele acustice ale difuzoarelor din boxe. In cazul nostru, intre inalta si joase, avem aproxiamativ 1m.
De aici rezulta distanta de 4m intre boxa si microfonul de masura.
Astfel, in cazul unei masurari pe axa, trebuie sa avem in plan vertical un unghi cat mai mic posibil fata de fiecare difuzor in parte. Daca apropiem prea mult microfonul, acesta va capta raspunsul difuzoarelor la unghiuri verticale prea mari, fapt care va determina obtinerea unei masuratori eronate. In plus, de aproape nici nu putem capta raspunsul insumat.

Daca masuram componentele in parte, atunci este ok sa le masuram de la 1m, dar daca vrem sa masuram raspunsul insumat, trebuie sa ne departam.

Topul acesta nu este destinat functionarii ca boxa full range.
Poate fi folosit si asa, dar raspunsul global ar fi cu mult sub ceea ce poate in realitate. Sa vedem de ce anume.

SPL-ul sectiunii de medii inalte este de 105dB (in medie) la 1w/1m.
SPL-ul sectiunii de joase este de 97dB.
Ca sa sune a boxa full range, nivelul intregii sectiuni MH trebuie coborat cu 7-8dB, pentru a se egaliza basul cu media inalta.
Ar fi pacat ...

Aceasta boxa completeaza un sistem de subbass.
Rolul difuzorului de 15 inchi este sa reproduca cat mai curat banda de la 80Hz pana la 240Hz (1,5 ocatave), la o presiune suficienta.
Din subbasi este dificil de obtinut un raspuns bun pana la 250Hz. In anumte cazuri, cand avem hornuri impaturite, este imposibil.
In acelasi timp, este foarte greu sa obtinem un raspuns bun in zona de peste 250Hz in cazul unui difuzor de 15". Cand se discuta despre boxe compacte, asta este, stim cu totii ca trebuie admise solutii de compromis. Insa daca vrem sa obtinem performanta, paleta de obtiuni se restrange dramatic. Si mic si cu spl si cu sound decent, nu se poate.

Avand 1000w si putand fi folosit in aceasta banda de frecventa, presiunea acustica dezvoltata de acest 15" poate ajunge lejer pe la 125-127db. Poate chiar mai mult, daca se da cu putere mai mare in el.
In orice caz, faptul ca este filtrat la 80Hz atunci cand lucreaza cu subbasi, ii permite functionarea la o putere mare pe termen lung.

In aceste conditii, tinand cont de faptul ca incinta presteaza intr-o instalatie, se poate pune in valoare sectiunea de medii inalte, care tine lejer la 600-800w. Apreciez ca in conditii de utilizare la limita maxima, putem sa ne bazam pe un 130dB constant in timp. Cand difuzoarele sunt reci, poate ajungem si la 134dB, dar nu pe termen lung.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Vin Dec 13, 2013 11:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Imi place conceptul pe trei cai si bi-amp ,evident fara aliniere temporala nu va suna la valoarea adevarata.
E greu sa "ataci" zona asta a boxelor cu mai mult de doua cai si combinate horn+bassreflex , incat sa satisfaci cat mai multe gusturi si urechi ,majoritatea formate pe DH3 & company ( la pretul lor sigur va adresati unui segment mai potent financiar ).
De ce ati ales pozitia " intoarsa cu 90 de grade pentru hornul de driver ?
Ca o parere personala ,daca e voie ,mie nu-mi place aspectul final.
Hornul pentru driver nu se "pupa" cu cel pentru medie . Diferente de nuanta,luciu vopsea si prindere suruburi.
Combinatia burete si hornuri iar e pe "dos" ca aspect .
Manerele montate in asa fel sa fie incomod transportul in doua persoane ( poate niste " frezate" erau mult mai ok ergonomic dar si ca aspect ).
Spatele lasa de dorit , placa borne fara inscriptii si prea mica ( o placa de borne mare pe o boxa mare da impresia de " putere,forta" ), si capacul pentru medie nu-i vad rostul cand se putea monta difuzorul direct pe palnie plus cutia de inchidere .

Personal as fi vopsit toata fata boxei plus hornurile cu poliuretanica.

Succes in continuare si la cat mai multe realizari de genul asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Sâm Dec 14, 2013 12:40 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
C.Stoica scrie:
Imi place conceptul pe trei cai si bi-amp ,evident fara aliniere temporala nu va suna la valoarea adevarata.
E greu sa "ataci" zona asta a boxelor cu mai mult de doua cai si combinate horn+bassreflex , incat sa satisfaci cat mai multe gusturi si urechi ,majoritatea formate pe DH3 & company ( la pretul lor sigur va adresati unui segment mai potent financiar ).
De ce ati ales pozitia " intoarsa cu 90 de grade pentru hornul de driver ?

Pentru ca aceea este pozitia corecta pentru 60 de grade dispersie orizontala. Am discutat cu departamentul de proiectare de la P-audio care ne-au confirmat inclusiv prin ploturi polare ca aceea este amplasarea corecta, cu toate ca primul instinct spune ca nu ar trebui sa fie asa.
Ca o parere personala ,daca e voie ,mie nu-mi place aspectul final.
Hornul pentru driver nu se "pupa" cu cel pentru medie . Diferente de nuanta,luciu vopsea si prindere suruburi.
Combinatia burete si hornuri iar e pe "dos" ca aspect .

Aspectul agresiv a fost o cererea celor dela Astronaut Kru. Sa nu uitam ca acest design a fost dezvoltat ca si produs unicat special pentru ei. Produsul a fost construit in jurul hornurilor de medii. Practic acela a fost punctul de plecare.

Din pacate nu putem vopsi hornurile din fibra de sticla cu vopsea poliuretanica pentru ca la scurt timp se cojeste si arata foarte rau.


Manerele montate in asa fel sa fie incomod transportul in doua persoane ( poate niste " frezate" erau mult mai ok ergonomic dar si ca aspect ).

Genul asta de boxa este foarte incomod de transportat in doua persoane in picioare. O boxa are 60 de Kg.
Cu manerele pozitionate de noi se pot transporta la nevoie si in doi oameni (unul in fata dreapta si unul in stanga spate)

Spatele lasa de dorit , placa borne fara inscriptii si prea mica ( o placa de borne mare pe o boxa mare da impresia de " putere,forta" ), si capacul pentru medie nu-i vad rostul cand se putea monta difuzorul direct pe palnie plus cutia de inchidere .

Nu se putea. Pentru a fi absolut siguri de rigiditatea produsului finit si de etanseitatea incintei din spatele difuzorului, media trebuia sa fie introdusa prin spate. Solutia cu media prinsa doar de horn si introdusa prin fata ar fi fost o lucratura de mantuiala, iar noi nu facem compromisuri.

Personal as fi vopsit toata fata boxei plus hornurile cu poliuretanica.

Am explicat mai sus ca poliuretanica nu este stabila peste gelcoat.


Succes in continuare si la cat mai multe realizari de genul asta.


Multumim ! 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 9:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 16, 2007 4:05 pm
Mesaje: 101
Localitate: Bucuresti
Super baieti! Faceti niste lucruri de exceptie!Mai ales ca sunt "Made in Romania"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nexus-Acoustics - Violence -> Ridicam stacheta
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 11:25 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Multumim!

Aprecierile voastre inseamna enorm. :D

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România