The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:34 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 24, 2010 10:44 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Kenwood scrie:
si dar daca nu esti tu tot timpul la butoane.... e bine sa fie RK , CLAR !

Daca nu esti la butoane, pui protectie anti-prost(limitere).
Eu unul nu as lasa sistemul meu nesupravegheat; exceptie daca le pun pe o statie de cateva ori mai mica ca boxele.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 6:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Oricata grija ai avea, trebuie sa iei in considerare si posibilele accidente, iar atunci ce faci?

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 8:23 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
scarface scrie:
Oricata grija ai avea, trebuie sa iei in considerare si posibilele accidente, iar atunci ce faci?


Sincer sa fiu, nu stiu :lol:
Dupa toate masurile de precautie care le-am pus in trecut, nu am vaut nicodata probleme; masurile luate sunt:
-om sigur la pupitru;
-pozitionarea sculeleor astfel incat sa nu existe pericole cauzate de latura umana(trece unu, se impiedica, pica tot sistemul :lol:
-instalatia facuta cu cea mai mare grija, verificata de mine personal;
-reglarea sistemului cu vu-metrul de la mixer(0 db la miver sa corespunda cu 0db la amplif - sau in cazul in care se folosesc boxe mai mici ca putere, reglat la o limita nedistrugatoare);
-clipul sa nu palpaie continuu, daca atinge din cand in cand nu e o problema; in aer liber daca treci limita clipului suna sistemul ca porcul, sanu mai zic de efectele distrugatoare imposibil de estimat inainte)
-daca se folosesc boxe diferite ca putere/impedanta se vor conecta in grup sau singure(la 4 ohm) pe cate un canal al amplificatorului, astfel ca sa se poate regla fiecare pereche la volumul care nu le-ar distruge.
Ar mai fi multe de zis, dar ma opresc aici. :lol:
Partea buna e ca nu am parlit nimic pana acum, chiar si la evenimentele in aer liber, datorita prudentei.
Nu uitati ca +3db nu inseamna mare lucru...asa ca mai bine tineti un "headroom", care sa nu taie varfurile mai "indraznete"; si bineinteles recomand cel putin compresor de sunet pentru winamp, daca nu exisa unul hardware, pentru a egaliza marea diferenta de volum intre diferite melodii.
-


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 9:18 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
Dr007 scrie:
Kenwood scrie:
si dar daca nu esti tu tot timpul la butoane.... e bine sa fie RK , CLAR !

Daca nu esti la butoane, pui protectie anti-prost(limitere).
Eu unul nu as lasa sistemul meu nesupravegheat; exceptie daca le pun pe o statie de cateva ori mai mica ca boxele.


da-mi sculele tale fara compresor si o statie de care spui tu si iti dovedesc faptul ca pot sa iti ard inaltele chiar daca amplificatorul este cu mult mai mic fata de puterea difuzoarelor. Cuvant indiciu: distorsiuni :))

Cu alte cuvinte, trebuie sa fii atent in permanenta, nu doar cand ai amplificare mare.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 11:03 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Pai cand inchiriezi sculele ai 2 lucruri de facut:
1)Reglezi sistemul astfel incat sa sune tare si sa sune bine, fara a forta vreo componenta
2)Daca e vorba de lautari verifici sa nu tina mixerul in clip(in cazul in care mixerul e langa ei) ca sa nu bage distorsiune si de limitare se ocupa limitatoarele. Daca e vorba de un dj stai cu ochii pe el ca pe butelie.Daca nu pricepe de vorba buna sa nu bage mixerul in rosu se gasesc si metode mai putin ortodoxe de a-l convinge.
Daca setezi limitatoarele corect astfel incat sa nu poata fi fortate amplifurile trebuie doarsa te asiguri ca nu intra distorsiune si e bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 11:46 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
scarface scrie:
De ce ar cumpara cineva difuzoare la care nu mai gaseste rekone?


pentru C18-600LF mai avem recone kit in stoc, si am avut continuu in ultimii 5 ani de zile

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 5:05 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
stefanev scrie:

da-mi sculele tale fara compresor si o statie de care spui tu si iti dovedesc faptul ca pot sa iti ard inaltele chiar daca amplificatorul este cu mult mai mic fata de puterea difuzoarelor. Cuvant indiciu: distorsiuni :))

Cu alte cuvinte, trebuie sa fii atent in permanenta, nu doar cand ai amplificare mare.


Nu am incercat teste asa de dure, dar am pus filtru de ordinul 3(18dB) + protectie cu bec pe inalte, pentru a preveni chiar si cele mai "bune" urechi de tabla. :lol:
Nu zic ca nu se poate trece de asta, dar daca chiar Dj-ul este surd(se mai intampla) poate unul din public vine si ii spune ca e surd si nu aude ca sisteul distorsioneaza la greu...sau sa ii zica sa puna "mai incet" ca e prea tare si nu se pot intelege :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 25, 2010 8:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Mircea Bartic scrie:
scarface scrie:
De ce ar cumpara cineva difuzoare la care nu mai gaseste rekone?


pentru C18-600LF mai avem recone kit in stoc, si am avut continuu in ultimii 5 ani de zile


Asa mai merge.
Eu de multe ori cand le inchiriez mai am alta sonorizare in alta parte, deci nu pot sa stau. Am avut cand le-am tinut 1 luna in club si multe seri nici nu am fost pe acolo. Se poate intampla orice in momentele alea, dar sa lasam discutia balta ca exista rekone :lol:

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România