The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:04 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Procesor 2.1 cu adaugiri...
MesajScris: Dum Mai 27, 2007 8:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
M-am apucat de construit un corossover dupa schema din acest forum, dar i-am refacut cablajul si i-am adus cateva adaugiri: volum principal pe intrare si setarea filtrului high pass pe woofer. Deocamdata nu pot posta decat pcb-urile de la partea de procesare si asezarea pieselor pe placa de procesare sateliti.
http://tinypic.com/view.php?pic=5x76gzk -pcb sateliti
http://tinypic.com/view.php?pic=6gix34h - asezarea pieselor pe PCB sateliti
http://tinypic.com/view.php?pic=53p93x3 si PCB subwoofer.
Pozele sunt la marimea de 12cm/6cm (marimea pcb-ului) dar la 254dpi pentru o calitate mai buna la printare.
Saptamana viitoare voi face si placutele si sper sa pun si toate piesele pe el. Cablajul vreau sa il imprim pe o imprimanta laser si apoi sa il trec pe placa.... sa vedem ce iese. Op-urile pe care le-am cumparat deja sunt 6 bucati LM833 si mai urmeaza sa iau si un TL074. Ce parere aveti?

Edit: PCB-ul de sub avea cateva erori... acesta este cel refacut:
http://tinypic.com/view.php?pic=4maq0qu


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 29, 2007 6:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
imi place modul de realizare, poti pune si schema ca eu nu am mai gasit nimic pe aici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 29, 2007 12:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
Sper sa intelegi ceva din astea.
http://tinypic.com/view.php?pic=4z8rjty asta e doar jumate din procesarea sateliti....
http://tinypic.com/view.php?pic=63rz3o3
si partea de bas la care i-am modificat filtrul taie jos, facandu-l reglabil (l-am inlocuit cu filtrul HP din schema lui iceman).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 31, 2007 7:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
Din gama prostie extrema: am terminat de facut cablajul...pentru a doua oara.... Prima oara l-am desenat manual, si am gresit cateva trasee ( care am uitat sa le fac), dar il desenasem in pozitia corecta. Acum am scos schema pe o imprimanta laser (dupa vre-o zece incercari, de du-te vino pana acasa pentru a reface marimea, nu voia sa iasa nicicum la 12/6cm din cauza imprimantei care lasa margini de 5 mm, si a durat mai mult pana m-am prins), l-am pus pe placa, l-am retusat cu markerul, si a iesit frumos. DAR... a iesit invers. :(
Atentie: pcb-urile de sus sunt oglinda la ceea ce trebuie scos.
A treia oara nu il mai fac ... Acum am doua solutii: sa intorc piciorusele la op-uri, sau sa le lipesc pe fata cu cablajul. Ce spuneti, care solutie este mai buna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 01, 2007 1:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
solutia temporara ar fi sa pui integratul pe partea cu traseele, restu pot ramane pe partea cealalta iar dupa teste daca esti multumit sa refaci cablajul cu atentie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 2:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
ok, revin dupa ceva timp, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Aproape am terminat schema, dar mai am nevoie de de 6 condensatori de 150nF si 2 de 200nF. E cineva din constanta care ma poate ajuta? Eventual dupa ce termin si cu partea de alimentare sa ii poata face si o proba si sa isi spuna o parere... Dupa testare voi posta si cablajul final cu asezarea pieselor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 3:04 pm 
adrian_79ct scrie:
ok, revin dupa ceva timp, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Aproape am terminat schema, dar mai am nevoie de de 6 condensatori de 150nF si 2 de 200nF. E cineva din constanta care ma poate ajuta? Eventual dupa ce termin si cu partea de alimentare sa ii poata face si o proba si sa isi spuna o parere... Dupa testare voi posta si cablajul final cu asezarea pieselor.



La ce bani ajunce toata valoarea?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 3:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
pai nici nu mai stiu.... la cate rateuri am dat... plus piese cumparate la bucata... dar la final nu cred ca va depasi ...50ron sa zic. ah..si cu alimentarea... si cu inca cateva buffere pt mai multe iesiri...poate 80, maxim 100 de ron.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 3:10 pm 
adrian_79ct scrie:
pai nici nu mai stiu.... la cate rateuri am dat... plus piese cumparate la bucata... dar la final nu cred ca va depasi ...50ron sa zic. ah..si cu alimentarea... si cu inca cateva buffere pt mai multe iesiri...poate 80, maxim 100 de ron.



pai mai bine ei un crossover berry

e 320 ron :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 7:45 pm 
Neconectat
membru de onoare

Membru din: Mar Oct 30, 2007 8:06 pm
Mesaje: 32
Parakiosu2 scrie:
adrian_79ct scrie:
pai nici nu mai stiu.... la cate rateuri am dat... plus piese cumparate la bucata... dar la final nu cred ca va depasi ...50ron sa zic. ah..si cu alimentarea... si cu inca cateva buffere pt mai multe iesiri...poate 80, maxim 100 de ron.



pai mai bine ei un crossover berry

e 320 ron :D


la pretul asta vreau si eu unul.
Dar de unde ? Aici in Arad e aproape 500 ron... :(

_________________
XXX


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 8:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
361 ron e ok ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 8:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Cei de la senia ii cam bat la "curuletz" pe ceilalti distribuitori din ro :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 9:17 pm 
cristina_rock scrie:
Parakiosu2 scrie:
adrian_79ct scrie:
pai nici nu mai stiu.... la cate rateuri am dat... plus piese cumparate la bucata... dar la final nu cred ca va depasi ...50ron sa zic. ah..si cu alimentarea... si cu inca cateva buffere pt mai multe iesiri...poate 80, maxim 100 de ron.



pai mai bine ei un crossover berry

e 320 ron :D


la pretul asta vreau si eu unul.
Dar de unde ? Aici in Arad e aproape 500 ron... :(



Te-au vazut aia de la magazin ca este Membru de onoare pe Power Audio Forum si daia ti-au cerut atat :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 9:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Apr 05, 2006 10:46 pm
Mesaje: 18
Localitate: Constanta
pai da, dar nici nu are setarile pe care le-as vrea, si... nici nu ar fi facut de mine. Inca o intrebare: as putea pune condesatori de 100nF in serie/paralel? Si care condensatori sunt cei mai buni pt filtre (ceramici, etc...). Eu am luat ceramici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 06, 2008 10:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Ti-ai facut un calcul? de cati ai nevoie? :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România