The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 10:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 07, 2006 11:16 pm
Mesaje: 54
Localitate: zalau
mackie scrie:
Nu are sens sa va agitati degaeba. eu mam alimentat cu 14kw din priza normala cu instalatia si sa batut siguranta , dupa care am redus basi la 3 sferturi si nu a mai fost nici un fel de problema. puterea aia pe care o ganditi voi este doar in clip. nu cred ca o sa tine instalatia 30 min in rosu continuu. sa fim seriosi.


Nimeni nu vrea sa-i cada sunetu la sonorizare, nici sa reduca volumu la joase de frica sa nui bata siguranta. Ce ai facut tu acolo e bataie de joc fata de sistem. Nu cred ca iti imaginezi ce limitare faina le-ai tras la amplifuri si cat de iute intrau in clip fata daca aveai o alimentare corecta.
Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai avut consum mai mare de jumate din aia 14KW audio fara sa iasa fum din priza. Nu-i musai sa le spui la oameni ca pot merge linistiti la sonorizari , alimentad dintr-o priza toata instalatia.
Nu vorbim de doua boxe si o statie. 4 fulrageuri si 4 suburi, plus ceva lumini.

Adi, te risti sa le bagi toate intr-o priza? :?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 10:30 pm 
Nustiu. Ma duc la fata locului inainte sa imi clatesc ochii sa vad ce si cum.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 10:39 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
snipson scrie:
mackie scrie:
Nu are sens sa va agitati degaeba. eu mam alimentat cu 14kw din priza normala cu instalatia si sa batut siguranta , dupa care am redus basi la 3 sferturi si nu a mai fost nici un fel de problema. puterea aia pe care o ganditi voi este doar in clip. nu cred ca o sa tine instalatia 30 min in rosu continuu. sa fim seriosi.


Nimeni nu vrea sa-i cada sunetu la sonorizare, nici sa reduca volumu la joase de frica sa nui bata siguranta. Ce ai facut tu acolo e bataie de joc fata de sistem. Nu cred ca iti imaginezi ce limitare faina le-ai tras la amplifuri si cat de iute intrau in clip fata daca aveai o alimentare corecta.
Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai avut consum mai mare de jumate din aia 14KW audio fara sa iasa fum din priza. Nu-i musai sa le spui la oameni ca pot merge linistiti la sonorizari , alimentad dintr-o priza toata instalatia.
Nu vorbim de doua boxe si o statie. 4 fulrageuri si 4 suburi, plus ceva lumini.

Adi, te risti sa le bagi toate intr-o priza? :?


cu amplificatoare in clasa D cu sursa in comutatie ai putea :roll:

consumul pe muzica este mult mai mic

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 11:57 pm 
@adiRCF

uite una din asta iti trebuie
Imagine
Imagine
Imagine

Cablu poti sa iti iei mai mare ca al meu .dar e bun si asta 5 x 2.5

le-am gasit azi prin depozit

au costat undeva la 450 ron bucata

merita toti banii


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 28, 2008 12:03 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 07, 2006 11:16 pm
Mesaje: 54
Localitate: zalau
Chiar si cu amplifuri cu sursa in comutatie cu PFC activ tot s-ar putea sa ai probleme pt ca trag curenti mari pe perioade mici. Pui mai multe pe aceasi siguranta automata si s-ar putea sa ai surprize.
Multe ar fi posibile, dar merita riscat?

L.E.
Parakiosu, 450 cablu sau tablou? Daca cablu, cati metri are?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 28, 2008 1:15 am 
snipson scrie:
Chiar si cu amplifuri cu sursa in comutatie cu PFC activ tot s-ar putea sa ai probleme pt ca trag curenti mari pe perioade mici. Pui mai multe pe aceasi siguranta automata si s-ar putea sa ai surprize.
Multe ar fi posibile, dar merita riscat?

L.E.
Parakiosu, 450 cablu sau tablou? Daca cablu, cati metri are?


450 tabloul si cablu e mai ieftin
o sa caut facturile si iti zic exact

cel cu disjunctor monopolar are si protectie la scur si e de 63 A
cel cu disjunctor bipolar e de 16 amperi pentru instalatii mai mici


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 28, 2008 7:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
snipson scrie:
Chiar si cu amplifuri cu sursa in comutatie cu PFC activ tot s-ar putea sa ai probleme pt ca trag curenti mari pe perioade mici. Pui mai multe pe aceasi siguranta automata si s-ar putea sa ai surprize.
Multe ar fi posibile, dar merita riscat?

Dimpotriva, ALTFEL STAU LUCRURILE.
De riscat risti doar siguranta :)


Ultima oară modificat de Sharky pe Mar Apr 14, 2009 11:13 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 28, 2008 8:40 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 15, 2007 4:13 am
Mesaje: 168
Localitate: Cluj
snipson scrie:
mackie scrie:
Nu are sens sa va agitati degaeba. eu mam alimentat cu 14kw din priza normala cu instalatia si sa batut siguranta , dupa care am redus basi la 3 sferturi si nu a mai fost nici un fel de problema. puterea aia pe care o ganditi voi este doar in clip. nu cred ca o sa tine instalatia 30 min in rosu continuu. sa fim seriosi.


Nimeni nu vrea sa-i cada sunetu la sonorizare, nici sa reduca volumu la joase de frica sa nui bata siguranta. Ce ai facut tu acolo e bataie de joc fata de sistem. Nu cred ca iti imaginezi ce limitare faina le-ai tras la amplifuri si cat de iute intrau in clip fata daca aveai o alimentare corecta.
Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai avut consum mai mare de jumate din aia 14KW audio fara sa iasa fum din priza. Nu-i musai sa le spui la oameni ca pot merge linistiti la sonorizari , alimentad dintr-o priza toata instalatia.
Nu vorbim de doua boxe si o statie. 4 fulrageuri si 4 suburi, plus ceva lumini.

Adi, te risti sa le bagi toate intr-o priza? :?



auzi nu stiu ce experienta ai tu , dar cand omu iti spune ca este 380v acolo si tu de duci pregatit ca atare, si ajungi acolo si vezi ca merge numa 1 faza ce faci?? bagi juma de boze in masina.

NU mai vb daca nu stiti cu ce se mananca toqate astea.
eu am dat omului o solutie in caz ca i se bate siguranta. atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 28, 2008 9:48 am 
evil, sharky, mackie, sandu, snipson pana nu vad si eu tablul si ce sarme sunt... nu stiu daca are rost sa va certati 8)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 28, 2008 9:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 11, 2005 10:01 am
Mesaje: 466
Localitate: Cluj - Napoca
Cat de mare e riscu sa mi se strice amplifu(max 2500) daca-l pun pe un generator pe benzina, iar la el va fi legata o singura boxa cu e10+pht?
Persoana n-a stiut sa-mi spuna nimic de putere, iar cabana e la vreo 80 de km de cluj.

Ar trebui sa mearga cam 2 zile.


Ultima oară modificat de Andrei Stanciu pe Lun Iul 28, 2008 9:57 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 28, 2008 9:54 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
Eu am avut maxul + multe alte scule pe 1 generator pe benzina de vreo 3 kw ... si au mers fara probleme (adica nu sa stricat nimic :D ) o noapte intreaga.

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România