The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:55 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: gfhgf
MesajScris: Mar Iul 08, 2008 6:48 pm 
eu vorbesc de sunet ...
in alte instalatii de forta si procedeaza intradevar asa cu nulul si impamantarea la un loc........
insa pt o buna protectie trebuie neaparat sa legi si o impamantare zdravana...
un filtru de retea e bine venit..
un stabilizator pe partea de preamplificatoare e la fel de bine venit pt o treaba bine facuta...(ma refer pe parta de instrumente si mixere,playere)...
cat despre pozitionarea in tabloul electric a fazelor trebuie facute de un cunoscator


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 08, 2008 8:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
stefanev scrie:
la evenimente outdoor nu cred ca sunt cazuri in care impamantarea lipseste, mai ales la consumul care exista.

Eu de asta întrebam mai devreme ptr. că am văzut cazuri când nu era pământare. Mai ales pe spaţii betonate, asfaltate, etc. Unde un petec de pământ (pentru ţăruş :) ) e la o anumită distanţă.
Se poartă deci şi nulul ca pamânt (în tabloul general de alimentare).

Evident că cine se respectă nu acceptă să pună o scenă fără să aibă şi o pământare calumea. Nu numai pentru protecţia sculelor,... ci în primul rând a oamenilor.
Şi în structura de aluminiu a scenei (dacă există) se poate induce o tensiune oarecare. Iar pentru cineva...cu picioarele pe pâmânt(...la propriu) poate fi, de la sesizabil...până la neplăcut să atingă structura. :) Deci...şi structura trebuie legată la pământ.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 08, 2008 9:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 07, 2006 11:16 pm
Mesaje: 54
Localitate: zalau
Pana la urma la ce ne referim cand vorbim de o " buna protectie" si o "pamantare zdravana" ?

Nu vreau sa par invatat , nici sa ofensez pe cineva. Sunt si alte modalitati de a obtine o protectie buna. Incep sa se foloseasca pe scara din ce in ce mai larga disjunctoarele diferentiale, asa zisele vigi. Daca te gandesti ca un simplu vigi iti asigura o protectie la 10 -30 mA care se scurg pe oriunde altudeva decat pe nul, la ce mai ai nevoie de o pamantare excelenta? Sa iti decupleze siguranta in cazul unui contact cu caracasa echipamentelor la 16- 32 A cat o fi avand siguranta? De ce sa nu limitam acesta pierdere de curent la a suta parte din curentul de protectie al sigurantei?
In cate cazuri putem fi sigur ca legatura la pamant prezinta o rezistenta cat de mica ? Ducem geotestu cu noi sa masuram? Ne uitam dupa cabluri cat sunt de groase si curate?
Daca as avea de sonorizat ceva ar avea ce sa ma preocupe nu pamantarea cat e de solida.
Daca vrei ca la cea mai mica scapare de curent pe firul de PE sa iti decupleze faza si nulul alaturate PE-ului foarte bine . Folosesti un circuit care sa faca treaba asta indiferent ca ai sau nu pamantare la bransament. Daca stii ce sa ceri la firma care iti face tabloul/tablourile de distributie poti sta linistit fara sa cari tevi de batut in pamant si bidoane cu apa.


E de preferat normal o pamantare cat de buna .... dar sunt si cazuri in care ar fi bine sa te bazezi si pe altceva in afara pamantarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 08, 2008 9:55 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
De acord cu tine snipson.

Însă soluţia "ta" nu funcţionează în ultimul caz expus de mine( structura de aluminiu)...unde nu există străpungeri sau contact direct care să determine o activare a disjunctorului. Deci şi pământarea e necesară în acest caz.

Poate sunt cinic, (ceilalţi pot să confirme sau să infirme ) dar în cele mai multe cazuri cineva care lucrează în domeniu cu sculele lui, va învesti profitul în primul rând în scule (sunet, lumini) şi abia mai apoi în protecţii şi tablouri electrice de calitate. După aceea (dacă îi mai rămân bani) vine protecţia sculelor, ...iar ultima este protecţia oamenilor. Este o realitate (nu vreau să ofensez pe nimeni, ştiţi că aşa e :) ).

Un tablou de alimentare dotat cu tot ce trebuie şi bine făcut poate-şi doresc şi pot folosi cei care au un punct fix (club, bar, etc), dar ceilalţi (şi ei îşi doresc :) ) sunt nevoiţi să se adapteze la faţa locului. Unde, li se arată..."uite de acolo (aici) luaţi curent ,descurcaţi-vă!...aveţi găleţi?" :lol: Şi nu întodeauna se găseşte un tablou... ideal. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iul 09, 2008 7:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Iul 07, 2006 11:16 pm
Mesaje: 54
Localitate: zalau
Geri LX scrie:
Însă soluţia "ta" nu funcţionează în ultimul caz expus de mine( structura de aluminiu)...unde nu există străpungeri sau contact direct care să determine o activare a disjunctorului. Deci şi pământarea e necesară în acest caz.


O legi la nul. In lipsa legaturii la pamant sau cu scena pe spatii betonate fara acces la pamant poti folosi linistit nulul. Orcum, in tabloul tau, din nulul de lucru ti-ai facut si nulul de protectie.

Ce se intampla insa daca iti fulgera scena ? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: gfghf
MesajScris: Mie Iul 09, 2008 9:44 am 
daca iti fulgera scena iti doreai sa te legi la pamant ca sa scapi....
glumeam...
ideea de baza e ste ca daca vrei sa ai un tablou de forta bun trebuie sa stii sa-l construesti cu materialele de cea mai buna calitate mai ales daca e vorba de alimentat sunet si lumini care dupa cum bine stim consuma mult si nu sunt prea sensibile la suturi de tensiune...
ideea de baza era ca impamantarea nu se leaga pe siguranta....
nulul se poate lega iompreuna cu impamantarea dar daca acolo unde esti tu alimentat nu este la fel legarea si risti sa bagi in loc de nul faza...
zimi si mie ce o sa ai pe carcasele la amplificatoare si mixere????
deci si bransarea la retea trebuie facuta corespunzator...
daca ai tablou de forta si il alimentezi de la doua prize de 220 si tu pui nulul la comun cu impamantarea....ce se intampla????
(daca pui invers stecherele in prize)
sunt multe probleme pe partea de alimentare...
si sfatul meu e pt cei ce au sunet mare sa isi faca tablou de forta cu legare la 380 Vca.....
acolo nu mai ai cums a gresesti ca inversezi legarea la faze nul si impamantare....
ca exemplu e tablou de forta de la tricorp care e facut de mine cand lucram la ei...il gasiti la nexus-acoustics events unde a fo mircea la ciric...
sunt multe astecte legate de legarea nulului la impamantare...
cred ca nimeni de pe acest forum nu vrea tensiune masurata de pe carcase pe impamantare de 190v.....asa am gasit intr-o discoteca unde aveau tablou de forta facut de dj si cu alimentare pe de doua prize de 220 v ,,adik doua faze de 380 si nul


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: prostia lumiii
MesajScris: Mie Iul 09, 2008 10:51 am 
. scrie:
cineva de pe forum ma intreba pe mess ca daca pune o siguranta si pe impamantare o sa fie mai bine protejate sculele de orice pericol...
eu am deschis topicul ca sa zic ca indiferent de instalatie nu se pune siguranta pe partea de impamantare....NICI O DATA.....
si capac peste pupaza si o siguranta automata ....asta cand se declanseaza sa ramana tensiune pe carcasele sculelor si sa-l electrocuteze...
prostie curata...rog nu repetati asa ceva :evil:



ce se pune pe impamantare se numeste Parafudra si nu este o siguranta automata.Este o protectie la fulgere dar care nu se foloseste la sunet.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Daca ai dat bani pe scule e bine sa o protejezi din prima
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 7:02 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 24, 2009 6:33 pm
Mesaje: 18
Geri LX scrie:
va învesti profitul în primul rând în scule (sunet, lumini) şi abia mai apoi în protecţii şi tablouri electrice de calitate.



Daca ai dat bani pe scule e bine sa o protejezi si la prima sonorizare poate sa ti ia foc si ramai fara nimic sau cu pagube de mii de euro

la trifazic e bine sa legati personal pe tablou ca am patit ca electricianul (autorizat) a legat si pe nul siguranta :( am ramas cu 3 active prajite asa ca fara sigurante pe nul la trifazic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 8:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iun 10, 2006 11:20 pm
Mesaje: 156
Localitate: IASI
nu e nimic gresit
n-ai de unde sti daca nulul de lucru n-a fost legat pe undeva cu nulul de protectie, am vazut cablari facute de renel de maniera asta
partea proasta e ca nu prea ai cum sa identifici circuitele cu instrumentele care le ai la indemina intr-o asemenea situatie si nici sa lasi ramele fara protectie nu-ti da mina... :?
pe nulul de protectie nu se pune siguranta se leaga ferm la sasiu, nu trebuie sa existe posibilitatea unei prize flotante


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 8:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 24, 2009 6:33 pm
Mesaje: 18
asta ziceam si eu cum o picat nulu am primit 380 volti pe boxele active


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 14, 2010 6:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Ian 08, 2010 12:12 pm
Mesaje: 34
Localitate: Timisoara
Domnilor, in toate tablourile de forta alimentarea principala va fi compusa din 4 conductori, 3 de faza si un PE,unde in tablou se va face separarea nululuide lucru si nul de protectie, dar totdeauna se va face inaintea modului diferential
Sa stiti ca intr-o instalatie trifazica daca nu aveti intrerupator automat cu 4 poli, asigurativa ca nulul de lucru si pamintarea au o conexiune perfecta, caaltfel pirliti tot ce aveti, si nu numai.....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România