The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:08 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 19, 2010 12:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
George(sb) noroc ca ai avut statii destepte, ca altfel o puneai de oaie
eu nici o data nu ma las pe mana altuia sa faca conexiunele in tablouri
ori le fac eu, ori verific de 3 ori inainte sa bag ceva aparatura in priza

Leco scrie:
Exista un nul de lucru, unul de protectie si 3 faze.

asta in instalatiile din mediul urban, si la joasa tensiune
la medie si inalta tensiune, unde ai vazut tu nul?
cate fire sunt pe stalpi?
Leco scrie:
Tensiunea intre faze era oficial pina acum citiva ani, 380V 50Hz pe circuit trifazat, pentru a se obtine intre nulul de lucru si cele 3 faze, 220V monofazat x3 circuite.

tensiunea intre faze se numeste tensiune de linie
tensiunea intre faza si pamant (pentru ca pamantul este luat de cele mai multe ori ca referinta si implicit ca nul) se numeste tensiune de faza
nu exista 3 circuite
e un circuit in sistem trifazat - e o mare diferenta
sunt si circuite hexafazate
Leco scrie:
Standardul a devenit 400V intre faze,pentru a se obtine intre nulul de lucru si cele 3 faze, 230V monofazat x3 circuite.

pana la urma, ne-am lamurit ?
dar de ce apar valorile astea de 230 V? si de ce nu ... 169 ?
ce reprezinta acel 230 ?
Leco scrie:
Nu exista 220V trifazat!!!!!!!!!!!!!
Ci 220V MONOfazat x 3 circuite.

nu exista 230 V trifazat
este 400 V trifazat (sistem trifazat)
dar ca sa scrii pe un aparat ca functioneaza in sistem trifazat, cum scrii la tensiune de alimentare?
Leco scrie:
La noi sint acum, din cite mai stiu ca inalta tensiune, 470 Kv , 220 Kv, 110 Kv, 35 Kv, 20 Kv si 6 Kv, nu sint sigur in ceea ce priveste linia de 750Kv...

trebuie facuta mare diferenta intre termeni -> medie tensiune, inalta tensiune

un coleg d`al meu din facultate a picat la examenul de TDEE (transportul si distributia energiei electrice) pentru ca a scris aceeasi prostie ca si tine, si anume ca 6 si 20 kV sunt inalta tensiune
light_man scrie:
iar la medie si joasa tensiune avem ce precizai tu leco 35 Kv, 20 Kv, 10,6Kv 6 Kv si alte subdiviziune pt situatii diverse. iarsi trifazarea vine, dupa normele recente din 400v(380v vechi) in 3x230v(220v vechi)

avem? poate avem ... dar n-o sa mai avem
E-ON incearca sa modernizeze toate circuitele si sa scape de amprenta comunista
dupa noile standarde vor ramane doar 20 si 6 kV pe medie tensiune


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 19, 2010 1:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
culmea e ca eu am facut legaturile in tablou, , numai ca in tablou nu au fost respectate notatiile de pe sigurante, si nici culorile firelor, iar in criza de timp nu am mai verificat daca e ok, stai linistit ca nu sunt genul care sa ma frig de 2x din aceeasi supa, mai aiurea era daca as fi avut amplificatoare cu sursa in comutatie, asta e o miscare care am vrut sa o fac, dar dupa patania de vineri, cred ca e mai ok sa raman pe transformatoare clasice


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 19, 2010 1:12 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
timp este suficient, trebuie sa stim sa-l folosim eficient
asta nu e o scuza

na, asta-i treaba
bine ca ai scapat doar cu niste sigurante bulite
mai povestise cineva pe forum acu ceva vreme cum a ramas fara niste puteri smechere dupa ce le legase inseriate intre 2 faze
trist ... :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 19, 2010 4:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Trifazic este tot ce se transporta de la producator la consumator, in plaja 1Mv-400Vx3 faze.

Ma refeream la monofazic, strict pt mediul urban, consumatorii casnici.

Cine foloseste nulul de protectie ca nul de lucru, poate avea mari surprize, cunosc pe cineva care a avut aproape toate uztensilele electronice facute varza, pt ca un nul de protectie NU a facut contact ferm, iar desteptul care a facut instalatia a preferat sa economiseasca de la 5 fire(de la generatorul de afara) la 4 fire la tablourile electrice din interior.

Nulul de lucru este NUL de lucru, si nulul de protectie este NUL de protectie!

Nu de putine ori am vazut diferenta mare de potential de peste 20volti, intre nul de lucru si nul de protectie...

Si era vorba de amperaj, daca suntam nulul de lucru cu cel de protectie, cu conductor FY1,5, in citeva secunde se incalzea de nu puteai tine mina pe el, se inmnuia si izolatia...

Si asta de ce?
Pt ca unii "smart gAys", se "alimenteaza" de pe nulul de protectie...

Cit despre faptul ca am scris inalta tensiune si le-am categorisit pe toate in aceeasi "oala" credeam ca discutam ca niste cunoscatori, nu am mai stat sa specific ca liniile de 1000Kv si 750Kv, sint linii dde FIT (foarte inalta tensiune) distributie pe distante lungi, mai mari de 500Km intre 2 puncte de transformare, ceea ce este sub 500Kv pina la 110 Kv sint linii de IT (inalta tensiune) transport de la statie la substatii, intre 35Kv si 6Kv, sint linii MT (de medie tensiune) de la statia principala la puncte de transformare pt consumatori iar 420-400-380 si 220V sint linii de joasa tensiune pt consumatori.

Vezi ca la examenul asta am luat 10 pe merit, cin mi-am luat calificarea in domeniu.

Iar ceea ce am invatat, am invatat din cartile alea ale anilor 60-70, cu coperti de plastic albastre, unde se explica ca sa inteleaga oricine, nu cartile de pe care se invata acum...

George, aia este o siguranta breaker care declanseaza peste o anumita intensitate a curentului, si daca este d-aia adevarata, decupleaza si termic (are bimetal)

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Ultima oară modificat de Claudiu E aka DjLeco pe Lun Sep 20, 2010 4:13 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 19, 2010 5:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 02, 2006 8:51 am
Mesaje: 475
Localitate: Sibiu
nu stiu exact cum ii spune, dar probabil e un bimetal care a sesizat ca a crescut consumul si ma salvat


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România