The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:57 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Dum Noi 21, 2010 1:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Aug 25, 2010 8:17 am
Mesaje: 165
Localitate: cs
FuBu scrie:
Acum depinde de filtrul care il pui pe topuri... cat de liniar vrei sa fie sunetul. Avand in vedere ca mediile au 110-111 db, evident cu un driver pe masura(D3305Ti) poti sa scoti un 108 db. In conluzie o sa tipe rau de tot :shock:. Si cu doi basi sub un top tot vor fi in fata mediile si inaltele, cred ca 3 basi ar echivala topul(asta daca vrei sa scoti tot ce poate topul). Oricum sunt sigur ca te-ai gandit la 6-8 basi pentru 2 topuri ;).


sau 2, maxim 3 Hoguri la 2 totpuri :wink:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Dum Noi 21, 2010 6:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
HpaVictor,ai cumva si niste cote de raze?:P

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Dum Noi 21, 2010 6:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
vezi ca sensibiitatea pe hornul de medii este ridicata artificial prin micsorarea unghiului de radiatie

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 6:43 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
:lol:
Foca_Dacian scrie:
HpaVictor,ai cumva si niste cote de raze?:P

Pai este data in desen , raza este de 800mm, cu compasul deschis la 800mm se pune in capetele arcului de cerc ( inspre difuzor si respectiv la muchia exterioara a hornului ) si se fac 2 semne ca si cum am dori sa trasam o dreapta perpendiculara pe acea axa , iar cand acestea se intersecteaza , acela este locul geomeric la punctelor egal distantate de acel punct , si care sunt dispuse pe acel plan.....nu stiu sa explic , dar este simplu......
:roll:
Care este directivitatea unei asemenea incinte , avand pe medii hornul descris , in banda 100Hz - 1000Hz ? Cat de importanta este alegerea unui difuzor cu membrana adanca , gen con in comparatie cu un altul , care are membrana plata , gen piston ? poate influenta major caracteristicile totale sau sunt cele dictate de parametrii hornului ? Ce difuzor de inalte s-ar potrivi si cu ce horn ar face pereche , respectand diagrama de directivitate a hornului de medii si desigur , presiunea acustica necesara ?
Oare se poate face pereche cu 2 subwoofere LSW118 , asezate suprapus , gen XA2 , ca sa fie un modul de sonorizare complet ( desigur , dupa adaptarea proiectului ca dimensiuni exterioare ) ? Cate asemenea module pot fi necesare pentru sonorizari , adica la petreceri sunt suficiente 2 module ? in cluburi 2 - 4 module ? Disco in aer liber 4 module ? Care ar putea fi puterea recomandata a amplificatoarelor pentru un asemenea modul , pe joase , medii , inalte ? Din punct de vedere al calitatii redarii sunetului , ar putea intra in clasa profesionala sau entry level ? Se poate estima pretul unor asemenea incinte ?
Stiu ca sunt cam prea multe intrebari , dar cred ca acopera majoritatea ofurilor tuturor colegilor de forum interesati de o solutie tehnica de calitate in redarea sunetului .......
Se poate reprosa ca nu este de dimensiuni mici , dar legile fizicii nu pot fi incalcate , si acelor carcotasi le recomand sa cumpere casti pentru toata lumea , sunt cel mai usor de carat la nunti , botezuri , parastase , comemorari , avorturi cu dar , majorate si taieri de mot.....Sper ca stiti de gluma !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 8:32 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
:lol: nu am fost destul de atent se pare :mrgreen:
P.S.-o adaptare a cotelor exterioare,nu mi se pare ca mai necesita,deoarece LSW are 736mm latime si midhornul 740 mm,nu o sa fie compromisa stabilitatea midhornului deasupra stackului.Sau doresti redimensionarea LSW-ului in genul FX20?
P.S.2 hmm sunt curios daca s-ar putea elabora o metoda de a pune hornul de inalte si driverul in genul FX12,ar fi mai ok la carat decat sa facem inca o incinta numai pentru inalte.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 10:17 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Ceva de genul acesta?


Fişiere ataşate:
ansamblu.jpg
ansamblu.jpg [ 46.14 KiB | Vizualizat de 6246 ori ]

_________________
Pump up the volume :D
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 12:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Foca_Dacian scrie:
Ceva de genul acesta?


arata ca un sistem din anii '80 ,facut din bucati adunate de ici de colo.

daca faci socoteala la material si cata munca depui mai bine faci bassreflex si mai multe bucati decat asa ceva. Plus ca transportul te omoara.

eu am un sistem compus din 4 bassreflex de 18'' si 2 topuri bassreflex 2x15''+2'' .si nu am probleme nici afara nici la interior.

daca vrei neaparat horn cel mai compact sistem ar fi cel dela D&B audiotechnic ''C4''. si vor fi toate ''intr-o joi'' cu un aspect placut.

sa cam terminat era boxelor foarte mari din cauza pretului scazut al difuzoarelor si amplificatoarelor,plus ca transportul devine mai usor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 3:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Iti faci treaba si cu BR dar cand ai nevoie de throw ,nu stiu ce sa zic.

_________________
Pump up the volume :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 4:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nimic nou sub soare , ultima inventie in domeniu , a fost a lui Celestion , reprezentand difuzorul specializat pentru redarea frecventelor inalte ! Si asta pe la 1920.....
Totul e chestie de gust , eu prefer intotdeauna hornul .....nu ma sperie dimensiunile , greutatea , si prefer intotdeauna randamentul si dispersia controlata , dar si posibilitatea de a te duce cu cateva incinte ce contin difuzoare de mare putere , amplificatoare de mare putere , procesare corespunzatoare , si te las pe tine sa vii cu un camion plin cu incinte BR , sa te saturi de carat.....iar amplificatoarele chiar costa , iar necesarul de amplificatoare pentru un camion de incinte BR este impresionant ! Doar asa poti obtine o presiune acustica echivalenta.....mai putem discuta de costurile de transport , de manipulare , de depozitare ale unui volum mare de incinte BR si amplificatoarele lor......cred ca se impune ca solutie superioara hornul + planare versus BR !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 5:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Citeste cu mare atentie pagina anterioara , am propus ca subwoofer LSW118 , un proiect original marca Mircea Bartic , si sper sa-si lase amprenta si pe acest horn 2x12 , pentru ca impreuna cele 2 tipuri de incinta sa formeze baza unui modul de sonorizare de mare calitate....echivalent sau superior cu produse ale unor firme celebre ( dar la un pret mult mai mic , aproape imbatabil )
Referitor la propunerea de a amplasa o montura coaxiala destinata fixarii difuzorului de inalte si hornului sau , totul este OK , cu conditia obligatorie ca difuzorul si hornul ( directivitatea sa trebuie sa fie identica cu cea de pe medii ) corespunzator sa fie de dimensiuni cat mai mici , pentru a nu obtura mediile , si pe acelasi motiv trebuie aleasa si o frecventa de separare intre medii - inalte cat mai joasa dar suportabila pentru difuzorul de inalte ( cred ca separare activa la frecventa 1000Hz / minim 24 dB ar fi onorabil ) dar nu stiu cum ramane cu greutatea totala .......o solutie pentru micsorarea greutatii la incintele horn este folosita cu mare succes de o firma cu nume greu in domeniu , care foloseste pentru cele 4 laturi ale hornului de medii polistiren expandat ( scartaietoare pentru izolat peretii ) taiata in forma necesara pe un sablon cu fir incins de nichelina gen reseu electric , si apoi pe suprafata acustica are lipit furnir , finisat in culoarea dorita ! Nu trebuie exagerat nici cu grosimea peretilor carcasei exterioare , placajul de 15 mm usor este suficient , hornul fiind de medii......mult mai importante sunt amplasarea intariturilor si modul de imbinare , calitatea adezivului si a manoperei ! Desigur , folosirea unor difuzoare cu neodimium ar putea fi un alt mod de reducere al greutatii !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 9:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
am o vaga banuiala ca discutia asta nu o sa ajunga la nici un consens, au mai fost dezbateri de genul asta si ori s-a lasat cu injuraturi ori s-a terminat in coada de peste...
ca sa te apuci sa construiesti un asemenea sistem iti trebuie multa experienta .
Daca nu ai facut zeci,sute de spectacole,nunti si alte evenimente,cu scule diferite ca marca si conceptie,in locatii diferite total ,afara pe soare,ploaie,zapada etc,in sali de porc si cu ''scena'' amplasata cel mai de '' mistret'',cu artisti de tot felul dela ''valori'' la neica nimeni, si as putea continua nu inseamna decat pierdere de timp,bani (multi bani) iar rezultatul nu tocmai cel asteptat.
asta e parerea mea ,eu am inceput in '92 cu ''hornuri'' si nu doua sau patru ...40 buc. si mi s-a acrit de sifoniere numai asa de dragul randamentului .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Lun Noi 22, 2010 10:37 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
hornurile raman idealul in materie de sunet insa de multe ori alegem alte solutii inferioare tehnic din considerente de simplitate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Mar Noi 23, 2010 9:57 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Dar ceva legat de proiect nu postati ? Numai pro si contra acestui gen de incinte ? Solutii practice de optimizare sau concluzii rezultate din exploatare , experienta directa , nu basme , legende urbane sau "din auzite " .....

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Mar Noi 23, 2010 11:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
ceva legat de proiect, ai spus ca vrei ceva ieftin cu wati putini ,putine boxe etc,NU se poate realiza cu difuzoare ieftine ,ase vedea ce BL au difurile pentru hornuri,constructia iese ieftin doar daca o faci in regim personal, acel plus de ''decibeli'' i-l vei avea doar intrun unghi mic iar la o sala lunga in care dobitocul pune scena in centru langa perete te-a spart la dispersie(exemplu Grand Ball-Mariott ).
FX 20 e un proiect bun si se muleaza bine in majoritatea cazurilor ,4 bucati cu difuri de aproximativ 600w sunt arhisuficiente.Nu se justifica folosirea unor difuri mai mari ,asta crescand pretul foarte mult si pe partea de amplificare fara sa ai o mare crestere a presiunii sonore.
Cu o putere de 2X 1600-2000w de calitate faci multa galagie in orice situatie.
As merge pe varianta de 4 topuri simple in loc de doua duble,e mai practic si uneori nu se cer 4 topuri. 12''+1,5'' sau 12''+2''+tweter .aici o putere de 2X 1000w e suficient. iar difuri de aproximativ 350w-400w.
asa iesi la un pret destul de ok si nu te faci de ''mocat'' unde te duci. Variante cu difuzoare de mii de wati eu zic ca sunt ''impresii'' pentru cei care viseaza la gura sobei sprijiniti de un fullrange cu hp15....no ofence.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: recomandare difuzoare medii
MesajScris: Mar Noi 23, 2010 12:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Asta este o solutie , care nu este perfecta , nu multumeste pe toata lumea , si cu siguranta nu va multumi vreodata pe toata lumea........ Varianta 2x12" este mare , grea , dar cu siguranta mai usoara decat doua bucati 1x12" , ba chiar si mai mica .....reprezinta o varianta mai mult sau mai putin originala , este un proiect la care va invit pe toti sa-l dezvoltam ca proiect comun al forumului , folosindu-va de ideile si experienta Dvoastra de constructori si utilizatori de asemenea incinte acustice.....putem sa cautam defecte reale sau imaginare sau calitati incerte , dar cu siguranta reprezinta un punct de plecare !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România